Nadchodzi "Wielki Reset". Oto plany Światowego Forum Ekonomicznego na najbliższe lata

2021-01-28, 13:27

Nadchodzi "Wielki Reset". Oto plany Światowego Forum Ekonomicznego na najbliższe lata
Polskę w Davos reprezentować będą m.in. prezydent i premier oraz minister aktywów państwowych.Foto: Shutterstock

"Wielki Reset" jest koncepcją promowaną przez Światowe Forum Ekonomiczne, a w szczególności przez założyciela i głównego lidera tej organizacji, niemieckiego inżyniera Klausa Schwaba. Enigmatyczne brzmienie hasła wzywającego do wstrząśnięcia założeniami, na których oparty jest dotychczasowy porządek świata, niesie za sobą konsekwencje dla wszystkich.

"Kryzys COVID-19 oraz spowodowane przez niego zakłócenia polityczne, gospodarcze i społeczne zasadniczo zmieniają tradycyjny kontekst podejmowania decyzji. Niespójności, niedoskonałości i sprzeczności wielu systemów - od zdrowotnych i finansowych po energetyczne i edukacyjne - są bardziej niż kiedykolwiek widoczne w globalnym kontekście troski o życie, środki do życia i planetę. Przywódcy znajdują się na historycznym rozdrożu, zarządzając krótkoterminowymi naciskami w obliczu średnio- i długoterminowej niepewności." - czytamy na stronie internetowej Światowego Forum Ekonomicznego (dalej również jako WEF, skrót od World Economic Forum).

Zgodnie z pomysłem twórcy WEF, świat musi działać wspólnie i szybko, aby zreorganizować wszystkie aspekty funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki: od edukacji po umowy społeczne i warunki pracy. Każdy kraj musi wziąć w tym udział, a każda branża, od ropy i gazu po technologię, musi zostać przekształcona. Krótko mówiąc, potrzebny jest "Wielki Reset" kapitalizmu.

Strona internetowa WEF wskazuje na pandemię koronawirusa jako przyczynę zmiany podejścia do praktycznie wszystkich aspektów życia. "Będzie to miało poważne długoterminowe konsekwencje dla wzrostu gospodarczego, długu publicznego, zatrudnienia i dobrobytu ludzi" - wnioskuje.

Powiązany Artykuł

davos forum stock 1200.jpg
Rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Davos. W tym roku zostało podzielone na część wirtualną i tradycyjną

Według Financial Times światowy dług publiczny osiągnął już najwyższy poziom w czasach pokoju. Ponadto w wielu krajach bezrobocie gwałtownie wzrasta: na przykład w USA od połowy marca 2020 roku co czwarty pracownik złożył wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, a liczba nowych wniosków tygodniowo znacznie przekracza historyczne rekordy. (…) Wszystko to pogłębi kryzys klimatyczny i społeczny, który już trwa. Niektóre kraje już wykorzystały kryzys COVID-19 jako pretekst do osłabienia działań na rzecz ochrony środowiska. Nasilają się też frustracje związane z takimi społecznymi bolączkami jak rosnące nierówności majątkowe w społeczeństwie.

Program Wielkiego Resetu

Program Wielkiego Resetu ma się składać z trzech głównych elementów.

Pierwszy z nich ma polegać na bardziej sprawiedliwym podziale efektów pracy społeczeństwa. W tym celu rządy powinny poprawić koordynację (na przykład w zakresie polityki podatkowej, regulacyjnej i fiskalnej), unowocześnić porozumienia handlowe i stworzyć warunki dla "gospodarki uczestniczącej".

Powiązany Artykuł

davos1200.jpg
Davos 2021: Prezydent Chin apeluje o zacieśnienie globalnej współpracy i koordynacji

Za bardziej sprawiedliwy podział efektów pracy społeczeństwa WEF uznaje interwencję państwa na poziomie podatków majątkowych, zakończenie dotowania wydobycia paliw kopalnych oraz wprowadzenie nowych zasad regulujących handel, konkurencję i własność intelektualną. Niedookreślone pozostają szczegóły sugerowanych zmian.

Drugi element programu Wielkiego Resetu to szeroko pojęte dążenie do zrównoważonego rozwoju. Zapewnienie, że inwestycje wspierają wspólne cele, takie jak równość i zrównoważony rozwój. Za dobry przykład WEF podaje Komisję Europejską, która przedstawiła plany inwestycyjne dotyczące tzw. Europejskiego Zielonego Ładu (ang. European Green Deal). Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia również mają ambitne plany interweniowania w gospodarce.

Powiązany Artykuł

shutt eurosystem 1200.jpg
Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

Pomysłem WEF na działania w zakresie zrównoważonego rozwoju jest przekierowanie kapitału do inwestycji ESG, czyli takich, które uwzględniają aspekty środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (skrót od ang. Environmental, Social and Governance).

Trzecim priorytetem programu Wielkiego Resetu jest wykorzystanie innowacji czwartej rewolucji przemysłowej do wspierania dobra publicznego, zwłaszcza poprzez rozwiązywanie problemów zdrowotnych i społecznych. Za dobry przykład podano zjednoczenie sił firm, uniwersytetów i innych podmiotów w celu opracowania diagnostyki, sposobów leczenia i szczepień podczas pandemii COVID-19. Owoce rewolucji technologicznej powinny być wykorzystane również do monitorowania ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa i walki z innymi globalnymi zagrożeniami.

Ambicje WEF podsumowuje idealnie stwierdzenie zamieszczone na stronie internetowej Forum: "Kryzys COVID-19 wpływa na każdy aspekt życia ludzi w każdym zakątku świata. Ale tragedia nie musi być jego jedynym dziedzictwem. Wręcz przeciwnie, pandemia stanowi rzadką, ale wąską okazję do refleksji, ponownego wyobrażenia sobie i zresetowania naszego świata w celu stworzenia zdrowszej, bardziej sprawiedliwej i dostatniej przyszłości."

W międzyczasie trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, na którym podejmowane są decyzje dotyczące wspomnianej przyszłości.


PolskieRadio24.pl/WEF/mib

Polecane

Wróć do strony głównej