X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

2021 będzie rokiem upowszechnienia łączności 5G. Skorzysta przemysł, handel, ochrona zdrowia i gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:00
Rok 2021 przyniesie dalszy rozwój sieci łączności nowej generacji 5G i jej realne zastosowania. Według prognoz poszerzona zostanie nie tylko dostępność łączności w tym standardzie, ale i urządzeń do jej obsługi. Wraz z nimi pojawią się nowe usługi konsumenckie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 24Novembers/shutterstock

Według raportu "Global Mobile Trends 2021" wydanego przez stowarzyszenie GSM Association zajmujące się analizami globalnego rynku łączności mobilnej i bezprzewodowej, mimo spowolnienia notowanego w pierwszych miesiącach 2020 roku, od marca 2020 łączność 5G na świecie rozwijała się w tempie ośmiu nowych sieci miesięcznie.


5g siec maszt free shutt 1200 .jpg
Pierwsza polska sieć 5G rozpoczyna pracę. Na początek 7 miast i 900 tys. użytkowników

Obecnie na świecie działa 113 operatorów telekomunikacyjnych oferujących łączność w tym standardzie w 48 krajach. Polska – obok Czech, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Australii, ale też USA i Kanady oraz Korei Południowej i Chin – zalicza się do grona państw, w których sieć 5G działa już komercyjnie.

Według GSMA operatorzy oferujący łączność 5G kontrolują około 40 proc. bazy wszystkich abonentów usług telekomunikacyjnych na świecie.

Afryka i Brazylia gonią liderów

Z analiz wynika, że udostępnianie nowej generacji łączności bezprzewodowej najszybciej odbywa się na rynkach rozwiniętych, takich jak Chiny, Korea Południowa i USA.

Coraz szybciej postępy w udostępnianiu tego standardu posuwają się również na rynkach rozwijających się, m.in. w południowej części Afryki, gdzie działają operatorzy MTM i Vodacom, a także w Brazylii.

GSMA ocenia, że taniejące telefony komórkowe przystosowane do obsługi łączności nowej generacji oraz rozwój sieci przyczynią się do upowszechnienia 5G w roku 2021, ale i w latach kolejnych. Zdaniem stowarzyszenia w ciągu następnych pięciu lat operatorzy komórkowi będą wydawali 80 proc. nakładów inwestycyjnych właśnie na rozwój łączności w nowym standardzie, a w ramach tego przedziału czasowego upowszechni się ona wśród 45 proc. światowej populacji.

Rozwojowy rynek Internetu Rzeczy

Według analityków, rozwój łączności 5G przyczyni się do wejścia na rynek nowych dostawców sprzętu i usług, a także powstania nowych technologii. Szczególnie istotnym rynkiem z punktu widzenia ekspansji łączności 5G jest rynek tzw. Internetu Rzeczy – urządzeń, które komunikują się ze sobą i jednocześnie podłączone są do Internetu. Ich działanie polega na wzajemnej wymianie danych i wspierane jest przez usługi chmurowe. Urządzenie takie znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach – w przemyśle, czy medycynie, ale także w gospodarstwach domowych.

W dłuższej perspektywie rynek Internetu Rzeczy będzie rozwijał się mimo przeszkód, które w ubiegłym roku powstały przez pandemię koronawirusa. Spowolnienie najbardziej dotknęło segment inteligentnych samochodów – ze względu na ogólny spadek sprzedaży i przeniesienie dużej części pracy oraz nauki do modelu zdalnego.


5G1200.jpg
Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

Przez ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze ucierpiał również segment urządzeń Internetu Rzeczy dla przemysłu.

Raport GSMA prognozuje, że zastosowania sprzętów w tych sektorach nie zostaną zniwelowane, jednak zarówno przemysł, jak i handel, a także ochrona zdrowia przez pandemię SARS-CoV-2 zostaną gruntownie przemodelowane.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Czytaj także

Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 14:15
5G to piąta generacja bezprzewodowej transmisji głosu i danych, kolejny krok w ewolucji dzisiejszych sieci LTE czwartej generacji. 5G jest projektowane do tego, by sprostać bardzo dużemu wzrostowi przepustowości sieci oraz liczby połączeń – czytamy w serwisie emfexplained.info. To milowy krok w kierunku budowy społeczeństwa informacyjnego oraz Internetu Rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: 5G da większy dostęp do usług cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:00
- Każdy z nas potrzebuje coraz większej przepustowości sieci informatycznych, ponieważ nasze życie w coraz większym stopniu zależy od informacji, które potrzebujemy i sami tworzymy. Bez technologii 5G systemy informatyczne będą miały coraz większe problemy z zapewnieniem dostępu do mobilnego Internetu - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji, gość "Expressu Gospodarczego" PR1.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadchodzi technologia 5G. Protesty i przekłamania na jej temat, mogą opóźnić wdrażanie nowego standardu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 10:40
Przełączanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej – co pozwoli na rozwój technologii 5G w Polsce – został zakończony. Urząd Komunikacji Elektronicznej, który nadzorował całą operację, poinformował, że przełączono 98 stacji. W wielu krajach rośnie jednak w siłę sprzeciw wobec nowej technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadal trwa analiza rynku dotycząca aukcji 5G. UKE chce rozpocząć procedurę jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 09:55
Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal prowadzi analizę rynku, a decyzja o terminie ogłoszenia aukcji 5G jeszcze nie zapadła. UKE robi wszystko, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie i rozpocząć je jeszcze w 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już od poniedziałku nowe zasady umów abonenckich na telefony i internet. Zobacz, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:09
Możliwość rozwiązania drogą elektroniczną umowy o świadczenie usług oraz zapoznania się z najkorzystniejszymi pakietami taryfowymi - takie m.in. uprawnienia zyskają abonenci operatorów telekomunikacyjnych, dzięki zmianom, które wchodzą w życie 21 grudnia 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy PIE: Polska za mało inwestuje w energetykę i telekomunikację

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 11:11
Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego problemem są także zbyt niskie nakłady na koleje wysokiej prędkości.
rozwiń zwiń