X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowy wzrost cen mieszkań w Polsce. Wyprzedził nas tylko Luksemburg

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 13:41
Na tle Europy Polska odnotowała drugi najwyższy wzrost cen transakcyjnych mieszkań w III kw. 2020 r. - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Ceny najszybciej rosły w Luksemburgu, wolniej m.in. na Słowacji i w Niemczech.
Osiedle w Katowicach budowane przy wsparciu Grupy PFR
Osiedle w Katowicach budowane przy wsparciu Grupy PFRFoto: Grupa PFR

PIE zwrócił uwagę, że po III kwartałach popyt koncentruje się wśród sześciu największych miast wojewódzkich poza Warszawą, tj.: Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. "W pozostałych miastach wojewódzkich następuje wyraźne spowolnienie" - podsumowano w analizie PIE.

O cenie decyduje lokalizacja 

Według analityków PIE struktura wzrostu cen sugeruje, że sprzedawane są mieszkania w dobrych lokalizacjach. "W III kwartale ceny transakcyjne na rynku wtórnym w 6 wymienionych miastach wzrosły o 12,4 proc. rdr. W tym czasie dynamika cen na rynku pierwotnym spowolniła – obecnie wynosi 7,9 proc." - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

W efekcie "relacja cen na rynku wtórnym w stosunku do rynku pierwotnego osiągnęła najwyższy wynik od 2010 r." – 92,3 proc.


gowin free 1200.jpg
"Przyspieszy budowę nowych mieszkań". Jarosław Gowin o programie "Lokal za Grunt"

W cenie są nowe mieszkania

Według analizy PIE odmienne tendencje widoczne są w Warszawie. "Ceny szybciej rosną na rynku pierwotnym, a wzrost spowalnia na rynku wtórnym" - podkreślono w analizie PIE.

Eksperci zwrócili uwagę, że na tle wymienionych miast wyraźnie słabnie popyt w mniejszych ośrodkach – wzrost cen na rynku pierwotnym w 10 największych miastach spowolnił od początku 2020 r. z 10,5 do 4,6 proc., za co w największym stopniu odpowiedzialne były Bydgoszcz, Opole i Zielona Góra.

Rekordy na tle Europy 

"Na tle Europy Polska odnotowuje drugi najwyższy wzrost cen transakcyjnych mieszkań" - zaznaczyli analitycy, powołując się na Indeks HPI (House Price In-dex). Wskazuje on, że ceny w III kwartale 2020 r. były o 10,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

"Nieco mniejsze wzrosty widoczne były wśród naszych sąsiadów, tj. na Słowacji (8,5 proc.), w Czechach (8,4 proc.) oraz Niemczech (7,8 proc.)" - wyjaśniono. Ceny najszybciej rosną tylko w Luksemburgu (13,6 proc.).


shutt inwestycje 1200.jpg
Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału

Mieszkania wciąż na kredyt 

Jak podkreślił PIE, wzrosła liczba mieszkań nabywanych z wykorzystaniem kredytu mieszkaniowego. Szacunkowy udział mieszkań zakupionych z udziałem środków własnych spadł od początku 2020 r. z 72 proc. do 64 proc.

Ale jednocześnie liczba udzielonych kredytów w III kwartale 2020 roku była niższa o 18,3 proc niż w 2019 r. W sumie przez pierwsze trzy kwartały 2020 r., wartość udzielonych kredytów była o 2,7 mld zł niższa w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. (-5,7 proc.).

Jakie perspektywy dla mieszkaniówki ?

W opinii analityków, trzeci kwartał to prawdopodobnie jeden z ostatnich okresów z dobrymi wynikami w budownictwie mieszkaniowym. Do użytku oddano prawie 60 tys. mieszkań, co oznacza 16 proc. wzrost rok do roku. Podobna sytuacja dotyczy mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Odwrotnie jednak jest w przypadku wydawanych pozwoleń na budowę – było ich mniej o ok. 3,1 proc. rdr.

"Mniejsza liczba pozwoleń przełoży się na słabsze wyniki budownictwa w 2021 r." - prognozuje PIE.


PR24/PAP/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 10:05
Powrót inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych do poziomu sprzed pandemii Europie zajmie dwa lata, a Polsce pół roku mniej – wynika z raportu firmy doradczej CBRE "Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej papieru na budowach: będą e-wnioski na pozwolenie, e-rejestr osób z uprawnieniami

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 13:05
Rząd zapowiada budowanie z coraz mniejszą ilością papieru - trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę, od 7 grudnia ma zacząć działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe dane GUS: w III kwartale spadają przychody przedsiębiorstw, choć wzrosła liczba oddanych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:18
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po 3 kwartałach 2020 r. spadł o 11,4 proc. (rdr) do 85,4 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zysk netto wyniósł 119,2 mld zł i był wyższy o 5,0 mld zł od uzyskanego w okresie styczeń-wrzesień 2019 roku, a strata netto wyniosła 33,7 mld zł i zwiększyła się o 16,0 mld zł w skali całego roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: nie słabnie popyt na mieszkania i na kredyty mieszkaniowe

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 15:41
W III kwartale banki udzieliły blisko 49 tysięcy kredytów mieszkaniowych, czyli o prawie 8 procent więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem - wynika z raportu AMRON-SARFiN. Ich wartość to ponad 14 miliardów złotych, czyli o blisko 5 procent więcej niż w II kwartale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie reforma przepisów dot. efektywności energetycznej. "Branża miała bardzo dużo czasu na przystosowanie się"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 10:20
W 2021 r. będziemy dokonywać znacznej reformy przepisów dotyczących efektywności energetycznej, w tym efektywności energetycznej budynków - zapowiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zyski banków topnieją w oczach? Instytucje finansowe szukają nowych źródeł dochodu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
Jeszcze kilka miesięcy temu eksperci i analitycy finansowy przewidywali, że czeka nas fala podwyżek i dodatkowych opłat za usługi bankowe. Dzisiaj widać wyraźnie, że obawy te stały się rzeczywistością. Banki chcąc zarabiać, coraz głębiej sięgają do kieszeni klientów - na rynku pojawiło się już nawet ujemne oprocentowanie sald na rachunkach.  
rozwiń zwiń