X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: mimo recesji dochody z VAT i CIT wzrosły

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:36
Może się wydawać zaskakujące, że przy recesji gospodarczej na poziomie ok. 3 proc. i spadku konsumpcji mamy wzrost dochodów z VAT. Przestaje to być zaskakujące, gdy spojrzymy na inflację, która w ub.r. wyniosła 3,4 proc., podczas gdy w 2019 r. było to 2,3 proc. A przecież VAT pochodzi z zakupów towarów i usług.
Audio

 - Sytuację kryzysową bardziej odzwierciedlają niższe dochody z PIT, który płacą pracownicy, ale też wielu drobnych przedsiębiorców – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision.

W ubiegłym roku wpływy z VAT i CIT wyższe, niższe z PIT

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się m.in. do informacji podanych przez ministra finansów, a dotyczących wpływów podatkowych za miniony rok. Wpływy z VAT były wyższe o 2-2,5 proc., z CIT o ok. 0,5 proc., natomiast z PIT - niższe - o ok. 5 proc.


Posłuchaj
21:59 rządy 22.mp3 Może się wydawać zaskakujące, że przy recesji gospodarczej na poziomie ok. 3 proc. i spadku konsumpcji mamy wzrost dochodów z VAT, mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Tomasz Kaczor, Instytut Prevision. /Anna Grabowska, Polskie Radio/.

 

- Podatek PIT płacą często osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spadek dochodów z tego podatku pokazuje, że pandemia w znacznym stopniu dotknęła właśnie tę część gospodarki – powiedział Tomasz Kaczor.


A WYCIĄG_1.jpg
Kolejne biznesy będą chronione tarczą branżową. Zobacz rozszerzoną listę kodów PKD

Eksperci rozmawiali również o danych GUS. W grudniu 2020 r. zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosło ponad 6,30 mln osób. To spadek r/r o 1 proc. Przeciętna płaca wynosiła ponad 5970 zł i była wyższa niż rok wcześniej o 6,6 proc.

Zaskakujący wzrost wynagrodzeń, mniejszy od prognoz spadek zatrudnienia

- Podkreślenia wymaga to, że dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 osób. Gdyby obejmowały mikro i małe firmy to przypuszczam, że dane wyglądałyby inaczej. Te najmniejsze firmy są bowiem najbardziej dotykane przez pandemię. Jednak i tak dane dotyczące i wynagrodzeń, i zatrudnienia w grudniu były sporym pozytywnym zaskoczeniem. Nominalne tempo wzrostu płac przewyższyło wszelkie prognozy. Są oczywiście w tych danych nagrody, różne benefity, również odprawy emerytalne i to też na pewno przyczyniło się do tego wzrostu – mówiła Monika Kurtek.


produkcja free1200.jpg
GUS podał wysokość zarobków i spadek zatrudnienia w grudniu 2020 roku

Odnosząc się do poziomu zatrudnienia, zauważyła, że spadek jest mniejszy, niż przewidywali analitycy, a do tego przybyło ponad 10 tys. etatów i to, jak zaznaczyła, wobec restrykcji i fali pandemii, którą przechodzimy, też są bardzo dobre dane.

- Grudzień był na pewno miesiącem, w którym firmy liczyły, że w styczniu ruszymy z gospodarką i dlatego zatrudniały. Były też otwarte galerie handlowe. To, jak sytuacja na rynku pracy dalej będzie wyglądała, w bardzo dużym stopniu zależy od tego, jak będzie się zachowywała pandemia, czy restrykcje będą luzowane. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia, to może w mniejszym stopniu, ale na pewno będą one rosły z tego względu, że firmy jeszcze przed pandemią borykały się z brakiem rąk do pracy i teraz boją się ich utraty – analizowała Monika Kurtek.


praca zdalna shutterstock_1621300114 1200.jpg
Większość pracowników chce wykonywać obowiązki hybrydowo. Znamy wyniki badania

W opinii Tomasza Kaczora, wzrost zatrudnienia nie będzie istotny, tak jak jego spadek nie jest znaczny. Zaznaczył jednak, że dane GUS nie bardzo pokrywają się z tym, co obserwuje wokół siebie, w małych firmach, gdzie pracuje znacznie mniej pracowników niż rok temu.

Małe firmy gorzej przechodzą koronawirusa – jest większy ubytek pracowników

- Do wynagrodzeń za grudzień nie przywiązywałbym większej uwagi, bo to zawsze miesiąc, który przynosi wahnięcia, właśnie np. przez nagrody (…). Natomiast dane GUS o zatrudnieniu obrazują je w dużych firmach, które stosunkowo dobrze poradziły sobie z pandemią i które stać na chomikowanie pracowników. W małych firmach, gdzie pracowały 4 osoby, dziś widzę pracującą jedną – mówił Tomasz Kaczor.

 

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: płace Polaków wciąż w górę: w grudniu średnia płaca brutto wyniosła 5274,95 zł

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 10:19
Pracownicy mają powody do zadowolenia - ich płace wciąż rosną. Jak informuje GUS, w grudniu 2018 r. przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 5274,95 zł i było wyższe o 6,1 proc. niż rok wcześniej. Analitycy uważają, że trend wzrostowy sie otrzyma, tyle, że wzrost płac w 2019 r. nie będzie już tak dynamiczny
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, rośnie też stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 10:23
Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrasta z 17 do 18,30 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wśród państw o najniższym bezrobociu w Europie. Ekspert: uderzenie w rynek pracy zostało zamortyzowane

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:20
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie - podało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia - nasz rynek pracy w sposób ograniczony ucierpiał z powodu pandemii.
rozwiń zwiń