X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dietl: złoty nie stracił zaufania inwestorów, może być walutą rezerwową dla innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 16:21
Polski złoty nie stracił zaufania inwestorów, warto promować go jako walutę rezerwową dla innych krajów. To również rodzaj promocji polskiej gospodarki - ocenił prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Autorstwa whitelook

Złoty polski to "krótko- i średnioterminowo przede wszystkim amortyzator szoków zewnętrznych i swoboda prowadzenia polityki monetarnej" - ocenił w rozmowie z PAP Dietl.

Europejskie gospodarki od dużych spadków do małych plusów

- Widzimy po strefie euro, że mamy od minus 15 do minus 2 proc. dynamikę PKB pomiędzy poszczególnymi krajami, dlatego można powiedzieć, że polityka Banku Centralnego Unii Europejskiej utrafiła w gusty Litwy, która ma najmniejszy spadek, ale najmniej z kolei utrafiła w gusty czy potrzeby polityki monetarnej krajów południa Europy, gdzie te spadki są dwucyfrowe. My możemy dokładnie dostosować naszą politykę monetarną - dodał.


waluty shutt 1200.jpg
Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Złoty ani na chwilę nie stracił zaufania inwestorów

Według Dietla w dłuższym terminie wnioskiem z kryzysu pandemicznego jest to, że "polska waluta ani na chwilę nie straciła zaufania inwestorów". Jak podkreślił "wydaje się, że to jest dobry moment, żeby promować złotego jako walutę rezerwową dla innych krajów".

Złoty jak turboeuro – stabilny i przewidywalny

Prezes GPW stwierdził, iż dziś widoczne jest, że żaden bank centralny na świecie nie popełniłby błędu, gdyby miał obligacje polskiego rządu w swoich rezerwach walutowych, gdyż jest to waluta "niezwykle stabilna, z dobrze prowadzoną polityką monetarną, przewidywalna".

Dietl powiedział, że wśród dilerów walutowych na rynkach polski złoty określany jest mianem "turboeuro" ze względu na szybki wzrost gospodarczy Polski.

Złoty jako waluta rezerwowa? Dlaczego nie

- Uważam, że takim zadaniem dla polityków gospodarczych i dla Banku Centralnego, dla polskich przedsiębiorstw, dla przedstawicieli rynku kapitałowego jest promowanie złotówki jako waluty rezerwowej. To byłby również rodzaj promocji polskiej gospodarki i zmniejszenie ryzyka dla naszego budżetu, bo moglibyśmy jeszcze więcej emitować obligacji w naszej lokalnej walucie, gdzie mamy to prawo emisyjne.

Dietl dodał, że "na długu we własnej walucie nie da się zbankrutować, więc w tym sensie jest to ten moment, aby szeroko zacząć promować złotówkę na całym świecie jako walutę rezerwową".

Podczas transmitowanego na stronach pap.pl programu "Gość Specjalny PAP" Dietl odniósł się również do porównania kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa z kryzysem, jaki wybuchł w 2008 roku po upadku banku Lehman Brothers.


Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności?

Polska gospodarka bardziej odczuwa obecny kryzys, niż ten z 2008 r.

- W porównaniu z 2008 rokiem Polska nie została ominięta przez kryzys. Nasze banki w 2008 roku nie miały praktycznie żadnej ekspozycji na kredyty hipoteczne niskiej jakości w USA, dostaliśmy zatem jedynie jakimś odpryskiem od tego globalnego kataklizmu – wyjaśnił prezes giełdy.

Zdaniem Dietla w obecnym czasie i trwającym kryzysie "jesteśmy gospodarką o wiele bardziej zintegrowaną z globalnymi łańcuchami dostaw, międzynarodowymi, więc też nasze przedsiębiorstwa to mocniej odczuwają, podobnie jak nasi konsumenci.

Polskiej gospodarce i firmom pomogła w 2020 r. interwencja i pomoc państwa

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych ocenił, że rok 2020 stał pod znakiem wsparcia przedsiębiorców ze strony państwa.

- Statystyki pokazują, że to się w pełni udało, bo liczby (bankructw - PAP) nie odbiegają od okresów wcześniejszych. To zadziałało. Ten rok jest z kolei rokiem odbudowywania łańcuchów dostaw i odbudowywania wiary konsumentów w przyszłość, jak i wiary przedsiębiorców w to, że warto jest inwestować i rozwijać swoje firmy - powiedział.

 

pieniądze oszczędności 1200.jpg
Jak się nie dać oszukać w świecie finansów ? Podajemy przykłady, na co trzeba zwracać uwagę

W 2020 r. firmy zaczęły wracać na rynek kapitałowy

Jak wskazał, ubiegły rok był również rokiem, w którym przedsiębiorcy zaczęli "gremialnie interesować się rynkiem kapitałowym" ze względu na to, że banki przestały oferować lokaty.

- Skutkiem koronawirusa było to, że Bank Centralny zdecydowanie obniżył stopy procentowe i mając ujemne realne stopy procentowe inwestorzy zaczęli poszukiwać innego zabezpieczenia przed inflacją - wyjaśnił prezes GPW.

Jego zdaniem obecnie głównym znakiem zapytania jest to, czy firmy zdecydują się na inwestowanie.

- Z jednej strony widzimy, że lokaty przedsiębiorstw wzrosły o 25 proc., część tej pomocy firmy skumulowały, bo nie wiadomo, czy nie będzie trzeciej fali. Natomiast jeśli problem epidemii zostanie rozwiązany w sensie medycznym, to coś z tym zasobem gotówki będzie trzeba zrobić i będzie można wówczas tanio pożyczać pieniądze i na dobrych warunkach emitować akcje np. na GPW w Warszawie - stwierdził.

W 2021 r. najważniejsza konsumpcja oraz inwestycje przedsiębiorstw

Jak dodał, 2021 rok będzie albo rokiem obudzenia inwestycji, albo też będziemy go wspominać jako rok w pewnym sensie stracony. "Wszystkie działania władz państwowych powinny teraz iść w kierunku zachęcania do tego, żeby więcej inwestowały firmy i żebyśmy my jako konsumenci więcej konsumowali" - radził.

Dla giełdy ważna rola Pracowniczych Planów Kapitałowych

Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy impulsem w 2021 r. dla polskiej giełdy mogą być Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), Dietl wyjaśnił, że jest to przede wszystkim instrument zabezpieczenia emerytalnego, który powstał dla tych, którzy chcą mieć emeryturę z dwóch źródeł.

- W konsekwencji mamy instytucjonalnego inwestora w Polsce, który obejmuje akcje netto i zwiększa swoje zaangażowanie na giełdzie. To szczególnie istotne z punktu widzenia inwestorów zagranicznych - ocenił prezes GPW i wyjaśnił, że ubiegły rok został poświęcony w dużej mierze na prezentacje dotyczące aktywności giełdy w Azji, gdzie z dużym zainteresowaniem spotkał się portfel budowany przez PPK.

- Najważniejsza z punktu widzenia giełdy rola PPK to jest sygnalizowanie tego, w co instytucjonalny inwestor lokalnie inwestuje - powiedział Dietl.

GPW wpisała się na stałe w krajobraz ekonomiczny Polski

- Jako Polacy mamy giełdę w genach, pierwsza giełda w Warszawie powstała w 1817 roku, zatem to 204 lata tradycji - ocenił prezes GPW. Podkreślił, że w ciągu 30 lat od reaktywacji giełdy udało się w 27 lat przejść wszystkie etapy rozwoju aż do rynku rozwiniętego.

- Dla porównania - Korei Południowej zajęło to 55 lat" - stwierdził Dietl.

Według niego inne kraje patrzą na Polskę z zainteresowaniem.

- Szczególnie tzw. frontier markets, czyli rynki, które nie są jeszcze nawet rynkami rozwijającymi się. Prowadzimy z nimi rozmowy, transfer wiedzy, który możemy zaoferować, może trwać jeszcze pięć-dziesięć lat. Później osoby, które pracowały na giełdzie w momencie jej zakładania, przejdą na emeryturę. Wciąż w naszym zespole są teraz ludzie, którzy wiedzą, jak zrobić giełdę w miejscu, gdzie giełdy jeszcze nie ma, i to jest na pewno w tych rozmowach duży atut - stwierdził Dietl.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Online i mobilnie. W czasach pandemii e-bankowość coraz popularniejsza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:52
Ponad połowa Polaków częściej niż przed pandemią korzysta z bankowości online lub mobilnej, a niemal co czwarty rozważa zmianę swojego banku na w pełni cyfrowy - wynika z badania "Banking Evolution Study".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak polska gospodarka przechodzi pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:29
Z danych Eurostatu - które objęły pierwsze trzy kwartały 2020 roku - wynika, że polskie PKB spadło w tym czasie o 2,3 proc. Jednak - choć wiele firm nie przetrwa pandemii - to zdaniem ekspertów całościowy obraz gospodarki jest i tak lepszy niż w wielu innych krajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP może interweniować na rynku walutowym, zapowiada RPP

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 17:14
W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym - czytamy w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady Polityk Pieniężnej (RPP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:02
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że dopuszcza dalsze obniżenie stóp procentowych. Dodał, że ewentualna ich obniżka zależna będzie od sytuacji gospodarczej. Zapowiedział także wprowadzenie w Polsce banknotu o nominale 1000 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy i jak handlować bitcoinami? Astrolog: oczywiście, kiedy Saturn przecina Merkurego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:11
Kurs bitcoina wydaje się tak nieprzewidywalny, że aby nim handlować, najlepiej zdać się na kryształowa kulę albo patrzeć w gwiazdy – pisze w swoim komentarzu agencja Reuters.
rozwiń zwiń