X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile pieniędzy polskie firmy stracą z powodu brexitu? Są nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 11:11
Brexit to nawet 1,6 mld zł straty dla polskich firm w ciągu drugiego półrocza 2021 r. Utrata klientów z Wlk. Brytanii będzie oznaczać konieczność szukania ich na innych rynkach - oceniają eksperci europejskiej firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ink Drop

Drugie półrocze 2021 r. dla polskich podmiotów zajmujących się eksportem może oznaczać straty w wysokości nawet 1,6 mld zł, wywołane przez brexit. Na dodatek utrata klientów z Wielkiej Brytanii będzie oznaczać konieczność poszukiwania ich na innych rynkach celem zastąpienia utraconych przychodów.


eksport free 1200.jpg
Eksport odporny na pandemię. Ekspert: za dobrymi wynikami stoi konkurencyjność polskich firm

Spore problemy na granicach 

Odpowiedzialny za ocenę ryzyka członek zarządu Euler Hermes Tomasz Starus ocenia, że "skutki brexitu w obecnej postaci to przede wszystkim widok zatorów, TIR-ów stojących w korkach na granicach i wymęczonych tym wszystkim kierowców - czyli straty przewoźników, a także straty dostawców produktów spożywczych, których część źle znosi przedłużający się transport".

Zdaniem Starusa "inne straty będą miały bardziej trwały charakter". Jak dodaje specjalista, "administracyjne utrudnienia i zakłócenia w łańcuchach dostaw, w tym zmiana dostawców, w największym stopniu dotkną przemysł maszynowy i elektryczny, m.in. producentów części samochodowych, następnie wytwórców środku transportu i części do nich, producentów różnych dóbr konsumpcyjnych, np. wyposażenia mieszkań i mebli".

Według Starusa "zaraz za nimi, bo ze skalą strat szacowanych tylko w drugim półroczu 2021 r. na 125 mln zł jest sektor spożywczy, w tym alkohole, oraz podobnie - sektor chemiczny".

Ile mogą stracić ? 

Starus ocenia, że łącznie z tytułu brexitu straty polskich firm w drugim półroczu 2021 r. mogą wynieść nawet 1,6 mld zł.

"Eksport na Wyspy nie będzie już więc taką lokomotywą sprzedaży jak obecnie" - podkreśla ekspert. Do tej pory Wielka Brytania była drugim rynkiem zbytu dla polskich eksporterów.

Z analiz Tomasza Starusa wynika, że wszystkie firmy z Unii Europejskiej będą musiały, podobnie jak Polska, poszukiwać dla swojego eksportu innych rynków. 


handel wielka brytania 1200 brexit.jpg
Brexit: po okresie przejściowym mogą pojawić się utrudnienia dla przedsiębiorców

Tracą także brytyjskie firmy 

Zdaniem Euler Hermes najbardziej dotknięci brexitem będą jednak przedsiębiorcy z Wysp. W skali całego 2021 roku eksporterzy ze Zjednoczonego Królestwa mogą stracić przez opuszczenie Unii Europejskiej nawet 25 mld funtów.

W I kwartale w Wielkiej Brytanii według szacunków firmy nastąpi spadek PKB o 5,5 proc. W całym 2021 r. PKB na Wyspach wzrośnie co prawda według prognoz o 2,5 proc., jednak pełnego ożywienia wzrostu nie należy się zdaniem specjalistów spodziewać co najmniej do 2023 r.

Sektory, które najbardziej ucierpią w brytyjskiej gospodarce, to według Euler Hermes wytwórcy produktów mineralnych i metalowych, maszyn i sprzętu elektrycznego, sprzętu transportowego, chemikaliów i tekstyliów.

Londyn wywalczył wyjątkowe preferencje 

Choć umowa, którą Wielka Brytania zawarła z Unią Europejską, jest korzystniejsza od innych umów o wolnym handlu, oferuje bowiem zerowe cła na towary, to bariery pozataryfowe mogą ostatecznie sięgać 10 proc. ze względu na wyjście z unii celnej. 

Więcej informacji potrzebnych dla polskich eksporterów można znaleźć na stronie: www.brexit.gov.pl

PR24/PAP/sw


Czytaj także

Ekonomista: nowa umowa między Wielką Brytanią a Unią uspokaja polskich producentów i eksporterów

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 17:45
O  nowej pobrexitowej umowie między Wielką Brytanią a Unią Europejską i konsekwencjach z niej wynikających dla polskich eksporterów i importerów, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowa handlowa z Wielką Brytanią. Przedstawiciele UE złożyli oficjalne podpisy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:01
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali w Brukseli nową umową handlową z Wielką Brytanią. Wczoraj ustalenia Brukseli z Londynem zatwierdziły kraje unijne zgadzając się na wdrożenie umowy od 1 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 20:22
- Większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni podstawowych zasad współpracy gospodarczej - powiedział dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał przy tym, że jednak trudno mówić o entuzjazmie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport odporny na pandemię. Ekspert: za dobrymi wynikami stoi konkurencyjność polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 16:30
NBP podał, że w listopadzie nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła 7,8 mld zł. Eksport towarów wyniósł 103,4 mld zł i był wyższy o 13,6 mld zł (tj. o 15,1 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2019 r. Import towarów zwiększył się o 9,2 mld zł (tj. o 10,6 proc.) i osiągnął wartość 95,5 mld zł.
rozwiń zwiń