X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Śląsk otrzyma miliardy euro na sprawiedliwą transformację

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:14
Łącznie 4,43 mld euro wyniesie w nowej perspektywie finansowej pula środków kierowanych do woj. śląskiego w tamtejszym Regionalnym Programie Operacyjnym oraz regionalnej puli Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – podała we wtorek wiceszefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wiceminister w tym samym resorcie Waldemar Buda zaznaczył, że do woj. śląskiego skierowana zostanie ponad połowa środków na sprawiedliwą transformację. - To absolutnie uzasadnione – podkreślił Buda.

Środki pochodzą z Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-27

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zaprezentował projekt Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 o wartości 76 mld euro.


Posłuchaj
00:21 konsultacje 1.mp3 Rozpoczęły się konsultacje dotyczące podziału nowych środków z Unii Europejskiej. Chodzi o Umowę Partnerstwa, w której zapisano ponad 350 miliardów złotych na lata 2021-2027./IAR/.

 

Poinformował o rozpoczęciu oficjalnych konsultacji projektu opublikowanego na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl oraz serii spotkań z regionami, która potrwa do 22 lutego. Jako pierwsze zaplanowano wtorkowe spotkanie konsultacyjne z woj. śląskim.


budżet ue 1200 shutt.jpg
Eksperci: potrafimy wykorzystywać unijne środki, ważne, żeby były dostępne jak najszybciejSpotkanie to poprzedziła konferencja prasowa z udziałem wiceministrów finansów, funduszy i polityki regionalnej, którzy będą koordynowali proces konsultacji.

Umowa Partnerstwa określa ramy wykorzystania środków przeznaczonych na politykę spójności oraz sprawiedliwej transformacji

Jarosińska-Jedynak zobrazowała, że Umowa Partnerstwa to swego rodzaju biznesplan inwestowania funduszy unijnych i krajowych w latach 2021-27, wykorzystujących środki z unijnej polityki spójności (72,2 mld euro) oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (3,8 mld euro).

Posłuchaj
00:25 konsultacje 2.mp3 Ponad połowa nowych środków trafi na programy krajowe związane na przykład z rozwojem transportu, kultury czy dostępu do szybkiego Internetu./IAR/.

 
Wiceminister podała m.in., że w projekcie Umowy Partnerstwa przewidziano - podobnie jak w poprzedniej perspektywie - zarządzanie 60 proc. funduszy z polityki spójności w programach krajowych (znanych z perspektywy 2014-20) i 40 proc. w 16 programach regionalnych.


fabryka samochodów 1200.jpg
Nowa samochodowa inwestycja w Tychach. "To kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy i dalsza zielona transformacja Śląska"

Oznacza to, że do marszałków trafi 28,4 mld euro: ponad 21,3 mld euro od razu, natomiast 7,1 mld euro zostanie podzielone po uzgodnieniu tzw. kontraktów programowych.

Z funduszy sprawiedliwej transformacji i polityki spójności skorzystają regiony oraz sześć województw 

Dodatkowo sześć regionów będzie mogło korzystać z liczącej 4,4 mld euro puli funduszu sprawiedliwej transformacji i polityki spójności, na którą złoży się 3,8 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz 560 mln euro z polityki spójności.

I są to województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, małopolskie, lubelskie i łódzkie.

Kolejnych sześć regionów wesprze 2,5 mld euro w programie Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie - w części regionalnej, słabiej rozwiniętej).

Województwo śląskie największym beneficjentem kilku programów

„Woj. śląskie będzie największym beneficjentem zarówno puli przeznaczonej na programy regionalne, ale również funduszu na rzecz sprawiedliwej transformacji” – wskazała Jarosińska-Jedynak, nawiązując do kwot 2,365 mld euro w nowym śląskim RPO i 2,066 mld euro w śląskiej puli FST.

Wiceminister Buda zaakcentował, że łączna alokacja dla woj. śląskiego przewyższa kwotę z poprzedniej perspektywy (wówczas region dysponował również największym RPO w kraju – z pulą 3,477 mld euro).

Przypomniał jednocześnie, że na rozwój regionów będzie wpływał jeszcze jeden instrument inwestycyjny: Krajowy Plan Odbudowy.

budżet ue 1200 shutt.jpg
Budżet UE na lata 2021-2027. Ile pieniędzy ma trafić do Polski?


- Doceniamy rolę Śląska jako przemysłowego serca Polski: daliśmy m.in. wyraz tego w dotychczasowych działaniach, jak chociażby Program dla Śląska, w który zaangażowanych jest już ponad 80 mld zł. Widzimy, że koszty transformacyjne są ogromne, ale też odpowiadamy na oczekiwania i potrzeby poprzez stawianie w różnych miejscach środków na ten cel – zadeklarował wiceszef MFiPR.

Środki z programu sprawiedliwej transformacji będą przeznaczone m.in. na przekwalifikowanie górników, tworzenie nowych miejsc pracy

Odnosząc się do skierowania ponad 50 proc. środków przeznaczonych na sprawiedliwą transformację do woj. śląskiego, wiceminister Buda ocenił, że jest to „absolutnie uzasadnione, bo wiemy, że te wyzwania są na Śląsku największe”. Wiceminister Jarosińska-Jedynak uściśliła, że fundusz ten będzie wspierał sześć regionów „w przezwyciężaniu społeczno-gospodarczych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie”.Wiceminister wymieniła, że z tego źródła mają być wspierane działania mające na celu pomoc w znalezieniu pracy, przekwalifikowaniu, podnoszeniu kwalifikacji osób związanych z branżą wydobywczą i okołowydobywczą, ale też „mające na celu tworzenie nowych atrakcyjnych miejsc pracy, aby osoby, które w wyniku transformacji straciły pracę, znalazły nową, dobrze płatną w sektorach innowacyjnych i perspektywicznych”.

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest dlatego sprawiedliwy, ponieważ nie zostawia nikogo w tyle. Zdajemy sobie sprawę co do wielkości potrzeb dotyczących transformacji, (…) dlatego również środki w ramach regionalnego programu operacyjnego będą mogły być przeznaczane na działania, które będą kompatybilne z realizowanymi w ramach FST – wskazała.

Podział środków między regiony oparty o jasne kryteria

Jarosińska-Jedynak wyjaśniła też, że w podziale środków między regiony zastosowano algorytm oparty na kryteriach m.in.: liczby ludności, wskaźnika PKB na mieszkańca czy ubytku ludności w latach 2014-20, a także wskaźnikach odpowiadających celom w ramach konkretnych priorytetów - to np. nakłady na prace badawczo-rozwojowe na mieszkańca, emisja zanieczyszczeń pyłowych zakładów szczególnie uciążliwych, wskaźnik międzygałęziowej dostępności transportowej czy bezrobocie.

„Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę finansową, powinny zakończyć się w maju br. (…) Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i programów na nową perspektywę przez zarządy województw, odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską. Chcemy inwestować w fundusze z nowej perspektywy jeszcze w tym roku” - zadeklarowała Jarosińska-Jedynak.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w transformacji górnictwa ma przyjąć model niemiecki. Kiedy ostateczne odejście od węgla?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 08:42
Polska przyjmie niemiecki, długofalowy model transformacji górnictwa – uzgodnili przedstawiciele rządu oraz działających na Śląsku związków. Na razie nie ma porozumienia, czy odejście od węgla nastąpi w 2060 r. - jak chcą związki, czy w 2050 r. - jak proponuje rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja "Śląski Ład". Premier: chciałbym, by miliardy wydawane na import energii zostawały w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 11:35
- Polska wydaje 50-70 mld zł na rosyjski gaz, rosyjską i arabską ropę czy rosyjski węgiel. Chciałbym, aby te pieniądze zostawały tutaj - mówił na konferencji "Śląski Ład" premier Mateusz Morawiecki. Służyć temu ma transformacja systemu energetycznego i przemysłu wydobywczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe priorytety i narzędzia wsparcia dla firm, branż i gmin. Gowin zapowiada nową politykę przemysłową

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 10:45
W postcovidowym świecie polskie firmy muszą na nowo się odnaleźć. Choć trudno przewidzieć moment końca pandemii, resort rozwoju chce być gotowy na czerwiec - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń