X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT za 2020: można odliczyć dwie nowe ulgi związane z koronawirusem, a zeznania składamy od 15 lutego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:22
Pandemia zmieniała terminy oraz zakres rozliczeń podatkowych z fiskusem za 2020 r. Z jednej strony w tym roku zeznania możemy składać nie wcześniej niż 15 lutego, a wymiar podatku mogą zmniejszyć dwie nowe ulgi – obie związane z koronawirusem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mffoto/Shutterstock.com

Zeznania podatkowe za rok 2020 będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Wyjątkiem jest PIT-28, który należy rozliczyć do 1 marca 2021 roku.

W zeszłym roku była możliwość przesłania dokumentów wcześniej.

Są nowe ulgi podatkowe. Obie związane z koronawirusem

W tym roku pojawiły się też dwie nowe możliwości odliczenia od podatku: jedna dotyczy darowizny przekazanych na walkę z koronawirusem, druga strat poniesionych w wyniku pandemii.

W pierwszym przypadku odliczymy od podstawy opodatkowania darowiznę przekazaną w 2020 r. na cele walki z koronawirusem, w drugim – wstecznie odliczymy stratę poprzez korektę zeznania podatkowego za 2019 r.


shutterstock podatki rachunki 1200 1200.jpg
Firmy odliczą od podatku stratę z powodu koronawirusa. Można już składać korekty zeznań

Odliczenie darowizny na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Odliczenie darowizny dotyczy zarówno darowizny gotówkowej, jak i rzeczowej, która została przekazana najwcześniej 1 stycznia 2020 r., a najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19. 

 Przypomnijmy, do końca października obowiązywał przepis mówiący o tym, że aby skorzystać z odliczenia, trzeba dokonać darowizny najpóźniej do 30 września 2020 r., ale wobec faktu, że epidemia nie wygasła, Sejm znowelizował przepisy ustaw o PIT i CIT. 


shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
Będzie więcej czasu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Jest decyzja ministra finansów

Darowizna musi zostać przekazana na jeden z poniższych podmiotów: Agencję Rezerw Materiałowych; Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Epidemicznych; domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży; noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych; wskazane podmioty lecznicze, o ile zostały wpisane do wykazu.

Darowizna musi zostać udokumentowana w taki sposób, by na dowodzie wpłaty znajdowały się dane pozwalające zidentyfikować darczyńcę oraz informacje o wysokości przekazanej kwoty wraz z oświadczeniem o jej przyjęciu przez obdarowywanego.

Wysokość odliczenia jest zależna od daty przekazania darowizny:

- od 30 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. - 200 proc. wartości darowizny;

- od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. - 150 proc. wartości darowizny;

- od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii - równowartość przekazanej darowizny.

Obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020 r.

Podatnicy, którzy z powodu COVID-19 ponieśli stratę w 2020 r., będą mogą obniżyć o nią dochód uzyskany w 2019 r.

Stratę z powodu epidemii Covid-19 będą mogli rozliczyć podatnicy podatku dochodowego – zarówno od osób prawnych, jak i od osób fizycznych (prowadzący działalność gospodarczą), informuje serwis podatkowy PIT.pl.

Odliczenie przez złożenie korekty zeznania za 2019 r.

Stratę powstałą w związku z pandemią będzie można odliczyć wstecznie, nie od dochodu z następujących pięciu lat, ale od dochodu osiągniętego w roku poprzednim.

Obniżenie będzie dokonane poprzez złożenie korekty zeznania za 2019 r.

Stratę wstecznie mogą odliczyć podatnicy podatku dochodowego, zarówno od osób prawnych, jak i fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Obniżenia można dokonać poprzez korektę zeznania za 2019 r., podaje portal pit.pl.

Dotyczy to podatników, którzy z powodu epidemii koronawirusa:

- ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz

- uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50% od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności.

- Odliczenie dotyczy jednak straty do wysokości 5 mln zł odpowiednio dochodu lub przychodu uzyskanego w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Można jeszcze odliczyć inne wydatki

Przypomnijmy, że nadal można korzystać z innych ulg podatkowych i są to: ulga na internet, ulga na dziecko, składki ZUS, zdrowotne, emerytalne (IKZE), składki zdrowotne, ulga dla krwiodawców, darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego, ulgi rehabilitacyjna, ulga dla młodych poniżej 26. roku życia, ulga termomodernizacyjna, odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.

Gdzie składać zeznanie podatkowe, kiedy zwrot podatku

Formularze PIT można składać tradycyjnie podczas wizyty w odpowiednim urzędzie skarbowym, wysłać pocztą na adres urzędu, rozliczyć online (m.in. na pośrednictwem usługi "Twój e-PIT") lub złożyć pismo w administracji zakładu karnego, lub aresztu śledczego w przypadku osób pozbawionych wolności oraz urzędzie konsularnym w przypadku osób przebywających za granicą.

Urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku w przypadku zeznania złożonego drogą elektroniczną.

Osoby, które zdecydują się na rozliczenie PIT w wersji papierowej, mogą czekać do trzech miesięcy na zwrot środków.

MF, Money.pl, pit.pl, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego? Zobacz, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:50
Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest to dotyczące przekazywania organizacji pożytku publicznego 1% podatku PIT. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większe limity, dłuższe terminy, zerowe stawki VAT. Rząd wprowadza pakiet ulg na walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:23
Wśród proponowanych rozwiązań są m.in.: podwójne odliczenia od dochodu wydatków na walkę z koronawirusem, większe limity, rozszerzenie ulg innowacyjnej, zwolnienia i dłuższe terminy dla dotkniętych pandemią, zerowe stawki VAT na sprzęt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla branż w trudnej sytuacji. Niektóre firmy później zapłacą zaliczki na podatek PIT

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:54
W związku z koronawirusem część przedsiębiorców, będącymi płatnikami PIT, później wpłaci zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów. Dotyczy to m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Resort finansów wydłuża gwarancje płynnościowe BGK

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:55
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku, do 30 czerwca 2021 r., program gwarancji płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformowało Ministerstwo Finansów. W czwartek podpisano aneks do umowy między MF a BGK.
rozwiń zwiń