X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wypić czy mieć? Alkohole inwestycyjne w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:00
Na całym świecie rośnie popyt na dobra luksusowe, a inwestycje w wyjątkowe alkohole wpisują się w ten trend. Dynamiczny rynek, przejrzystość cen i dostępność różnych rozwiązań inwestycyjnych powoduje, że wzrasta liczba chętnych do zarabiania na rzadkich alkoholach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tyler W. Stipp

Wino

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat inwestorzy na rynku wina odnotowali, w większości przypadków, znaczące zyski. Wino jako inwestycja tradycyjnie wiązało się z niskim poziomem ryzyka i stabilnymi stopami zwrotu, dzięki unikalnym cechom, które ma jako aktywa.

Czytaj także:
obligacje1200.jpg
Kolejne obligacje PFR trafią na rynek. Nie ma wielu porównywalnych ofert

Mniej niż 1% wszystkich win produkowanych na całym świecie może być uznane za inwestycyjne - komentują analitycy z firmy "Cult Wines" w Londynie.

Rynek jest tradycyjnie zdominowany przez prestiżowe winnice we francuskim Bordeaux. Czynniki takie jak limitowana produkcja oraz zmniejszające się zasoby trunków z uwagi na dynamicznie rosnący popyt, powodują, że nastąpi wzrost cen wina, zwłaszcza w dłuższym okresie. Tym bardziej, że wino i inne alkohole są dobrami prestiżowymi, na które popyt wzrasta razem ze wzrostem ich cen.

- Wino szlachetne jest produktem rzemieślniczym, który może być wytwarzany tylko w niewielkich ilościach. Za każdym razem, gdy zostaje otwarta rzadka butelka, wartość pozostałych butelek wzrasta. Dodatkowo popyt stale rośnie, zwłaszcza na nowszych rynkach, takich jak Azja, Afryka i Ameryka Łacińska - przekonuje Daniel Walker z "Oeno Future".

Rynek wina inwestycyjnego charakteryzował się stałym wzrostem cen w ciągu ostatnich pięciu lat.

W dużej mierze za sprawą inwestorów z Chin napędzających jego ekspansję. Trend ten chwilowo wyhamował w związku z pandemią, ale przypuszczalnie będzie to tylko krótkotrwały efekt.

Fine Wine Index 2020. Źródło: live-ex.com Fine Wine Index 2020. Źródło: live-ex.com
Stopy zwrotu z win w poszczególnych regionach w 2020 roku. Źródło: live-ex.com Stopy zwrotu z win w poszczególnych regionach w 2020 roku. Źródło: live-ex.com

Analitycy rynku wina twierdzą, że oferuje ono większy stopień stabilności cen niż tradycyjne rynki, a jego historycznie niska korelacja ze zmiennością cen innych aktywów inwestycyjnych sprawia, że pozwala wprowadzić dużą różnorodność do portfela inwestycyjnego (jego dywersyfikację), a tym samym zabezpieczyć go przed zmianami cen i koniunktury.

Czytaj także:
shutt inwestycje 1200.jpg
W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Eksperci oceniają, że rynek wina inwestycyjnego rośnie o 3 mld funtów brytyjskich każdego roku. Dlatego przewidują, że chiński popyt, który w ciągu ostatnich kilku lat wzrósł już o 30-40 proc., będzie dalej rósł, choć w wolniejszym tempie. Za inwestycjami w szlachetne trunki przemawiają również historycznie niskie, a często ujemne stopy procentowe oraz rosnące oczekiwania inflacyjne w światowej gospodarce.

Whisky

Za ponad 2 mln funtów brytyjskich (ponad 10 mln zł) sprzedał się w 2019 roku komplet dwóch butelek whisky Macallan z 1926 roku, co było nowym rekordem świata.

Druga strona medalu w przypadku inwestycji w ten trunek wygląda równie spektakularnie. Dwa lata temu odkryto, że 21 butelek, podobno starej, dobrej whisky, wycenianych na 635 tys. funtów (ponad 3 mln zł) zostało podrobionych. Eksperci przekonują jednak, że inwestycje w whisky mogą przynieść stopy zwrotu przewyższające inne klasy aktywów.

- Pandemia nie wyrządziła wielkich szkód na rynku alkoholi. Aukcje odbywają się przez internet. Rynek whisky zachowywał się w 2020 roku lepiej niż rok wcześniej. Szczególnie popularne wśród inwestorów jest ostatnio whisky z Japonii oraz rum z: Jamajki, Barbadosu czy Trynidadu - komentuje Maciej Kossowski z Wealth Solutions.

Czytaj także:
waluty shutt 1200.jpg
Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Whisky dołączyła do "Knight Frank Luxury Investment Index" pod koniec 2018 roku. Szacowana stopa zwrotu z tego trunku za ostatnie 10 lat wynosiła rekordowe 540 proc., przebijając pod tym względem wszelkie inne inwestycje w alternatywne aktywa. 

Indeks Inwestycji Luksusowych Knight Frank. Źródło: Knight Frank Indeks Inwestycji Luksusowych Knight Frank. Źródło: Knight Frank

PR24/IAR/PAP/mib

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert OSW: porozumienie z Chinami ws. inwestycji to błąd Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:03
Zawarte przez UE i ChRL porozumienie w sprawie wszechstronnej umowy inwestycyjnej wzbudza kontrowersje. Chińscy komentatorzy mówią o zwiększeniu wzajemnego dostępu do rynku, ale ekspert ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich dr Michał Bogusz ocenia, że była to "wielopłaszczyznowa pomyłka UE".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się wydarzyło na globalnych rynkach finansowych w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:00
W ubiegłym roku światową gospodarkę zdominowała pandemia koronawirusa. Nagłe zatrzymanie działalności tysięcy firm spowodowanej ograniczeniami prowadzenia biznesu w wielu segmentach gospodarki doprowadziło do turbulencji na rynkach akcji, obligacji i surowców. Rynkowe zawirowania nie ominęły również polskich inwestorów. Pomimo tego na krajowych i zagranicznych akcjach można było zarobić.
rozwiń zwiń