GUS przedstawił dane o grudniowej inflacji. Wzrost tylko o 0,1 proc. w porównaniu do listopada

2021-01-15, 12:05

GUS przedstawił dane o grudniowej inflacji. Wzrost tylko o 0,1 proc. w porównaniu do listopada
Analitycy oceniają, że inflacja będzie rosła do marca 2023 roku i potem stopniowo zacznie spadać. . Foto: shutterstock, Tero Vesalainen

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. - Nadwyżka w handlu zagranicznym jest największa w XXI wieku - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, komentując najnowsze analizy GUS.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w grudniu ceny rdr wzrosły o 2,3 proc., a mdm powiększyły się  o 0,1 proc. W listopadzie wskaźnik ten wyniósł 3 procent.

W grudniu największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 2,1%), mieszkania (o 0,1%) oraz rekreacji i kultury (o 0,4%).

"W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 6,2%), restauracji i hoteli (o 5,7%), ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 4,3%) oraz w zakresie zdrowia (o 5,1%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,49 pkt proc., 0,35 pkt proc. i po 0,27 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 5,7%) oraz odzieży i obuwia (o 4,1%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,56 pkt proc. i 0,20 pkt proc." - napisano w komunikacie GUS. 

Ceny usług telekomunikacyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły o 5,1 proc.(rdr) po wzroście o 6,4 proc. w listopadzie - podał GUS. Licząc miesiąc do miesiąca ceny usług spadły o 0,6 proc.

Sprzęt telekomunikacyjny w grudniu był tańszy o 12,7 proc. (rdr), a licząc miesiąc do miesiąca był tańszy o 0,9 proc.

Dzisiejszy odczyt jest nieco wyższy niż wstępny szacunek inflacji, który wskazywał na wzrost wskaźnik na poziomie 2,3 procent.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wyniósł 103,4, co oznacza wzrost cen o 3,4 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.


Posłuchaj

Jakub Rybacki z PIE mówi jaki będzie poziom inflacji w 1 kwartale 2021 roku 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły w grudniu o 47,9 proc. rdr po wzroście o 43,9 proc. rdr w listopadzie - podał GUS.

Inflacja w grudniu w ocenie analityków ING BŚ

W I kwartale br. wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rok do roku, ale w całym 2021 roku ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr - szacują ekonomiści ING Banku Śląskiego, komentując piątkowe dane GUS. "Spadek inflacji to efekt niższego wzrostu cen żywności (0,8 proc. rdr wobec 2,0 proc. rdr w listopadzie). Niższy był też wzrost cen komponentów bazowych, który szacujemy obecnie na 3,8 proc. rdr wobec 4,3 proc. rdr w listopadzie. Z kolei spadek cen paliw w ujęciu rdr był nieco płytszy niż w listopadzie" – zaznaczyli eksperci banku ING BŚ.

Według ING, spadek tempa inflacji bazowej w grudniu to głównie efekt niższego wzrostu cen usług - 6,4 proc. rdr wobec 7,8 proc. rdr w listopadzie. "W I kw. 21 r. w związku z efektami bazy dla paliw i żywności, wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rdr, jednak w całym 2021 ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr " - szacuje starszy ekonomista ING Bank Śląski Dawid Pachucki.


Wskaźnik inflacji w ocenie ekspertów banku Pekao

"W oparciu o dostępne dane szacujemy, że w ubiegłym miesiącu inflacja bazowa obniżyła się do 3,6-3,7 proc. rok do roku z 4,3 proc. rok do roku w listopadzie. Na spadek inflacji bazowej złożyło się kilka kategorii. W ujęciu miesięcznym grudzień przyniósł wyraźne spadki cen usług telekomunikacyjnych, opłat RTV, oraz ubezpieczeń. Wolniej niż wskazywałby na to wzorzec sezonowy rosły ceny usług transportowych, co mogło być związane z cenami w lotnictwie oraz odwołaniem wielu lotów" - informują analitycy Pekao.

Zwracają oni uwagę, że wzrost cen żywności obniżył się do 0,8 proc. rok do roku w grudniu z 2,0 proc. rok do roku w listopadzie. Ich zdaniem spadek rocznego tempa wzrostu cen żywności związany jest z sytuacją na rynku mięsa.

"Na początku 2020 r. ceny wieprzowiny rosły w tempie ok. 25 proc. rok do roku, a od września ubiegłego roku obserwujemy spadki w ujęciu rocznym. Tanieje także drób. Korzystnie kształtuje się sytuacja na krajowym rynku rolnym. W szczególności 2020 r. przyniósł udane zbiory zbóż i warzyw" - czytamy w komentarzu analityków banku Pekao.

Jakie są wyniki handlu zagranicznego?

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2020 r. wyniosła 11,4 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

PR24/IAR/PAP/Prostak/sw 

Polecane

Wróć do strony głównej