X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS przedstawił dane o grudniowej inflacji. Wzrost tylko o 0,1 proc. w porównaniu do listopada

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:05
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. - Nadwyżka w handlu zagranicznym jest największa w XXI wieku - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, komentując najnowsze analizy GUS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w grudniu ceny rdr wzrosły o 2,3 proc., a mdm powiększyły się  o 0,1 proc. W listopadzie wskaźnik ten wyniósł 3 procent.

W grudniu największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 2,1%), mieszkania (o 0,1%) oraz rekreacji i kultury (o 0,4%).

"W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 6,2%), restauracji i hoteli (o 5,7%), ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 4,3%) oraz w zakresie zdrowia (o 5,1%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,49 pkt proc., 0,35 pkt proc. i po 0,27 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 5,7%) oraz odzieży i obuwia (o 4,1%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,56 pkt proc. i 0,20 pkt proc." - napisano w komunikacie GUS. 

Ceny usług telekomunikacyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły o 5,1 proc.(rdr) po wzroście o 6,4 proc. w listopadzie - podał GUS. Licząc miesiąc do miesiąca ceny usług spadły o 0,6 proc.

Sprzęt telekomunikacyjny w grudniu był tańszy o 12,7 proc. (rdr), a licząc miesiąc do miesiąca był tańszy o 0,9 proc.

Dzisiejszy odczyt jest nieco wyższy niż wstępny szacunek inflacji, który wskazywał na wzrost wskaźnik na poziomie 2,3 procent.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wyniósł 103,4, co oznacza wzrost cen o 3,4 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.


Posłuchaj
00:28 Jakub Rybacki z PIE mówi jaki będzie poziom inflacji w 1 kwartale 2021 roku Jakub Rybacki z PIE mówi jaki będzie poziom inflacji w 1 kwartale 2021 roku

 

Ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły w grudniu o 47,9 proc. rdr po wzroście o 43,9 proc. rdr w listopadzie - podał GUS.

Inflacja w grudniu w ocenie analityków ING BŚ

W I kwartale br. wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rok do roku, ale w całym 2021 roku ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr - szacują ekonomiści ING Banku Śląskiego, komentując piątkowe dane GUS. "Spadek inflacji to efekt niższego wzrostu cen żywności (0,8 proc. rdr wobec 2,0 proc. rdr w listopadzie). Niższy był też wzrost cen komponentów bazowych, który szacujemy obecnie na 3,8 proc. rdr wobec 4,3 proc. rdr w listopadzie. Z kolei spadek cen paliw w ujęciu rdr był nieco płytszy niż w listopadzie" – zaznaczyli eksperci banku ING BŚ.

Według ING, spadek tempa inflacji bazowej w grudniu to głównie efekt niższego wzrostu cen usług - 6,4 proc. rdr wobec 7,8 proc. rdr w listopadzie. "W I kw. 21 r. w związku z efektami bazy dla paliw i żywności, wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rdr, jednak w całym 2021 ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr " - szacuje starszy ekonomista ING Bank Śląski Dawid Pachucki.


Wskaźnik inflacji w ocenie ekspertów banku Pekao

"W oparciu o dostępne dane szacujemy, że w ubiegłym miesiącu inflacja bazowa obniżyła się do 3,6-3,7 proc. rok do roku z 4,3 proc. rok do roku w listopadzie. Na spadek inflacji bazowej złożyło się kilka kategorii. W ujęciu miesięcznym grudzień przyniósł wyraźne spadki cen usług telekomunikacyjnych, opłat RTV, oraz ubezpieczeń. Wolniej niż wskazywałby na to wzorzec sezonowy rosły ceny usług transportowych, co mogło być związane z cenami w lotnictwie oraz odwołaniem wielu lotów" - informują analitycy Pekao.

Zwracają oni uwagę, że wzrost cen żywności obniżył się do 0,8 proc. rok do roku w grudniu z 2,0 proc. rok do roku w listopadzie. Ich zdaniem spadek rocznego tempa wzrostu cen żywności związany jest z sytuacją na rynku mięsa.

"Na początku 2020 r. ceny wieprzowiny rosły w tempie ok. 25 proc. rok do roku, a od września ubiegłego roku obserwujemy spadki w ujęciu rocznym. Tanieje także drób. Korzystnie kształtuje się sytuacja na krajowym rynku rolnym. W szczególności 2020 r. przyniósł udane zbiory zbóż i warzyw" - czytamy w komentarzu analityków banku Pekao.

Jakie są wyniki handlu zagranicznego?

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2020 r. wyniosła 11,4 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

PR24/IAR/PAP/Prostak/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy wskaźnik inflacji za sierpień. Dane zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:00
Inflacja CPI w sierpniu 2020 roku wyniosła 2,9 proc., licząc rok do roku, ale spadła o 0,1 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem - wynika z danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We wrześniu inflacja wyniosła 3,2 proc. Więcej płacimy za żywność, mniej za paliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 10:22
Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o -1,6 proc. licząc rdr wobec spadku o - 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Polska gospodarka wciąż na pozycji mocnego gracza na tle znacznie większych spadków PKB w innych krajach UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:05
Inflacja CPI w listopadzie wzrosła o 3,0 proc. licząc rok do roku i nie  zmieniła się od października (mdm) wynika z szybkiego szacunku (flash) GUS.
rozwiń zwiń