X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka USA a pandemia. Joe Biden proponuje pakiet stymulacyjny wart półtora biliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 16:11
Prezydent elekt Joe Biden przygotował propozycję pakietu stymulacyjnego wartego półtora biliona dolarów, który z jednej strony ma na celu ożywienie gospodarki podczas pandemii koronawirusa, z drugiej – jak pisze Reuters – ma pomóc mniej zamożnym obywatelom.
Przez ostatni miesiąc kurs euro wobec dolara zniżkował, ale obecnie zatrzymuje się na poziomie 1,14.
Przez ostatni miesiąc kurs euro wobec dolara zniżkował, ale obecnie zatrzymuje się na poziomie 1,14.Foto: Pixabay

Agencja przypomina, że Biden prowadził w zeszłym roku kampanię prezydencką pod hasłem poważniejszego potraktowania pandemii, niż za kadencji Donalda Trumpa, w tym zobowiązał się do skierowania większych środków na wprowadzenie szczepionki na koronawirusa i ożywienie gospodarcze.

Teraz prezydent elekt obiecuje, że nowa administracja będzie współpracować z Kongresem nad pakietem szybkich środków stymulacyjnych.


biden pap1200.jpg
Gospodarczy plan Bidena. 15 dol. za godzinę pracy, inwestycje w infrastrukturę i czystą energię

Giełda reaguje wzrostami po zapowiedziach Joe Bidena dot. stymulacji gospodarki

Jak informuje Reuters, amerykańska giełda reaguje wzrostami na wieści o planie stymulacyjnym dla gospodarki.

Główne indeksy Wall Street otworzyły się w czwartek nieco wyżej, a inwestorzy czekali na szczegółowe informacje na temat propozycji prezydenta elekta pobudzających gospodarkę.

Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł na otwarciu o 25,2 punktu, czyli 0,08%, do 31 085,67,  S&P 500 wzrósł na otwarciu o 5,1 punktu, czyli 0,13%, do 3814,98, podczas gdy Nasdaq Composite wzrósł o 45,8 punktu, czyli 0,35%, do 13 174,75 w momencie otwarcia.

Biden obiecuje przyspieszenie szczepień oraz czeki po 1,4 tys. dolarów

Pakiet stymulacyjny wynosi ponad 1,5 biliona dolarów i zawiera zobowiązanie do czeków po 1400 dolarów, oraz do współpracy z prywatnymi firmami w celu zwiększenia liczby szczepionych Amerykanów.


1200_Biden_shutterstock.png
Relacje Londyn-Waszyngton. Wiemy, jaką pierwszą sprawę Wielka Brytania poruszy w rozmowach z Joe Bidenem

Znaczna część dodatkowych środków finansowych zostanie przeznaczona na społeczności mniejszościowe.

Demokratyczny prezydent elekt zapowiedział w zeszłym tygodniu, że pakiet stymulacyjny będzie mierzony "w bilionach dolarów" i przekonywał, że większe wydatki na wczesnym etapie zmniejszą długoterminowe szkody gospodarcze spowodowane zamknięciami spowodowanymi pandemią.

Powiedział również, że przyśpieszy dystrybucję szczepionek, przeznaczy więcej pieniędzy na pomoc w ponownym otwarciu szkół, a władze stanowe i lokalne unikną zwalniania nauczycieli, policjantów i pracowników służby zdrowia.

Ponad 380.000 osób w Stanach Zjednoczonych zmarło na COVID-19, a 22,7 miliona zostało zarażonych. Zamknięcia i ograniczenia związane z pandemią kosztowały miliony ludzi utratę miejsc pracy.

Reuter przypomina, że chociaż sam Trump w ostatniej rundzie kampanii poparł czeki na 2000 dolarów dla Amerykanów, wielu jego kolegów Republikanów sprzeciwiało się wysokiej kwocie, zamiast tego decydując się na czek na 600 dolarów.

Biden może spotkać się z dodatkowym sprzeciwem Republikanów wobec jego wysiłków, ale pomoże mu fakt, że Demokraci będą kontrolować zarówno Izbę Reprezentantów, jak i Senat.

Nowy doradca ekonomiczny Bidena, Brian Deese, powiedział Reutersowi w środę, że prezydent elekt będzie naciskał na Kongres, aby ten zatwierdził natychmiastowe środki stymulacyjne, aby następnie sięgnąć po długoterminowe środki naprawcze związane z opieką zdrowotną i infrastrukturą.

Reuter, jk

Czytaj także

Pomysły gospodarcze kandydatów w wyborach prezydenckich w USA. Jaki wpływ na Bidena mają socjaliści?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:24
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych będą szczególne z wielu powodów - zarówno przez trwającą pandemię i wywołany nią kryzys, jak i wyjątkową, być może największą w historii polaryzację społeczną. Główni kandydaci próbują przekonać do siebie wyborców, przede wszystkim wskazując na różnice między nimi. Czym więc różnią się programy gospodarcze pretendentów do urzędu głowy państwa w USA?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janet Yellen nowym ministrem finansów w gabinecie Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 10:00
Senat USA zatwierdził w poniedziałek na stanowisko ministra finansów Janet Yellen. To pierwsza kobieta na tym stanowisku. Przed byłą szefową Fed (Rezerwa Federalna) stoi zadanie wyciągnięcia amerykańskiej gospodarki z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń