X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Według wskaźnika koniunktury PIE i BGK, najlepsze nastroje są w przemyśle i budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 13:33
Firmy dość dobrze oceniają płynność finansową i plany podnoszenia wynagrodzeń, a negatywnie swoją sytuację dot. nowych zamówień - wynika z "Miesięcznego Indeksu Koniunktury" (MIK), który opracowuje wspólnie BGK i Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Najgorsze nastroje panują w firmach z branż usługowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Poziomem neutralnym Miesięcznego Indeksu Koniunktury jest 100 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza poprawę koniunktury, a poniżej jej pogorszenie. Według PIE styczniowy indeks w większości badanych obszarów "negatywnie odstawał od wartości neutralnej". Jedynie wśród ocen płynności finansowej i wynagrodzeń przeważają odpowiedzi pozytywne. Uśredniony MIK w styczniu 2021 r. wyniósł 85,9, co oznacza pogorszenie koniunktury przedsiębiorstw.


Miesięczny Wskaźnik Koniunktury BGK i PIE.png Miesięczny Wskaźnik Koniunktury BGK i PIE.pngWedług PIE styczniowe wyniki sugerują, że "firmy weszły w 2021 r. w dość trudnych warunkach, co szczególnie widać w ocenie grudniowego klimatu gospodarczego". "Perspektywy na przyszłość wyglądają lepiej, ale pozostają poniżej neutralnych poziomów. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy sektora usługowego, a relatywnie pozytywnie można ocenić koniunkturę w przemyśle i budownictwie" – skomentował, cytowany w czwartkowym komunikacie, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym Andrzej Kubisiak.


Miesięczny Wskaźnik Koniunktury Miesięczny Wskaźnik Koniunktury

Spadek zamówień i dobra płynność

W grudniu 2020 r. 48 proc. firm odnotowało niższą wartość sprzedaży w porównaniu do listopada - zwrócił uwagę PIE. Spadek pod koniec stycznia przewiduje natomiast 52 proc. przedsiębiorstw. "Wzrostu sprzedaży spodziewa się tylko 14 proc. firm. W tym samym okresie, co trzecia firma (35 proc.) odnotowała spadek liczby nowych zamówień w relacji miesiąc do miesiąca" - wynika z indeksu. Nieco ponad połowa (53 proc.) utrzymała je na niezmienionym poziomie.

Większość firm (57 proc.) deklaruje ponadto płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie na okres powyżej trzech miesięcy. "Tylko 6 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało brak wystarczających środków na funkcjonowanie nawet przez miesiąc" - wskazano. Dodatkowo, w grudniu 79 proc. firm utrzymało w ujęciu miesięcznym poziom finansowania bieżącej działalności środkami zewnętrznymi.


oecd1200.jpg
OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

Optymistyczna sytuacja na rynku pracy 

Według indeksu przedsiębiorcy pozytywnie oceniają sytuację na rynku pracy. W grudniu 2020 r. 78 proc. firm planowało utrzymanie zatrudnienia i wynagrodzenia na niezmienionym poziomie w najbliższych trzech miesiącach. Firmy częściej planują zatrudniać (13 proc.) i dawać podwyżki (9 proc.) niż zwalniać (9 proc.) i obniżać płace (6 proc.).

Wystarczające moce produkcyjne w stosunku do portfela zamówień deklaruje 72 proc. przedsiębiorstw. Z kolei co piąty badany wskazywał na zbyt duże moce produkcyjne przy przewidywanych zmianach popytu, a zbyt małe jedynie co 8 proc. badanych przedsiębiorstw.


Miesięczny Wskaźnik Koniunktury Miesięczny Wskaźnik Koniunktury

Problemem są inwestycje 

Co druga firma (49 proc.) nie inwestowała w IV kwartale 2020 r., ale co czwarta (24 proc.) zwiększyła poziom tych wydatków względem poprzednich trzech miesięcy - wynika z indeksu.

MIK będzie badał nastroje polskich przedsiębiorstw w siedmiu obszarach: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenie, moce produkcyjne, inwestycje, płynność finansowa. Komponenty te posłużą do wyznaczania comiesięcznych wskaźników i porównania ich poziomów w grupach firm wyłonionych według wielkości (liczba zatrudnionych) i reprezentowanej branży. Badanie będzie realizowane w pierwszych dniach kolejnych miesięcy na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw z pięciu sektorów gospodarki: przemysł, handel, budownictwo, usługi, transport, spedycja i logistyka.

Jak przeprowadzono badanie ? 

Pierwsze badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego przeprowadzono przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 4-5 stycznia 2021 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach. Zrealizowane zostało za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 500 firmy, w czterech kategoriach wielkości i pięciu sektorach branżowych.


firma 1200.jpg
Badanie: przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie

PR24/PAP/sw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:30
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku – to zapisy ustawy, którą dzisiaj uchwalił Sejm. Teraz trafi ona do Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semeniuk: zanim dobiegniemy do szczepionki, czeka nas 100 dni odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:11
- Grudzień to zawsze istotny miesiąc dla polskiej gospodarki. Dlatego w listopadzie walczyliśmy o to, żeby mógł być wtedy uwolniony handel. Mamy nadzieję, że uda nam się w miarę normalnie przejść przez okres świąt Bożego Narodzenia, choć na pewno w większym reżimie. Mamy przed sobą 100 dni solidarności, ale i odpowiedzialności, w trakcie których musimy dobiec do szczepionki - mówiła w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc z tarczy branżowej będzie przedłużona na pierwsze miesiące 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:30
- Zaakceptowaliśmy wiele z poprawek Senatu do projektu tarczy branżowej 6.0., np. rozszerzyliśmy pomoc na firmy cateringowe, pralnie i przewoźników autokarowych. Ale na wiele z aż 450 senackich poprawek nie możemy się zgodzić - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiejszy dostęp do kredytu dla firm. BGK wydłuża gwarancje z pakietu pomocowego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:08
Okres gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach pakietu pomocowego dla firm został wydłużony o pół roku, tj. do końca czerwca 2021 r. To jedna ze zmian w ofercie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii - poinformował BGK.
rozwiń zwiń