X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:00
2020 rok był trudnym okresem na rynkach finansowych. Duża zmienność cen aktywów, spowodowana niepewnością co do długości trwania ograniczeń działalności gospodarczej, nie pomagała w zachowaniu zimnej krwi. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy, którzy nie przestraszyli się chwilowych zawirowań, mogli liczyć na pokaźne zyski. Jak kształtują się przewidywania analityków rynkowych na 2021 rok?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Rynki akcji

Zgodnie z opracowaniami analitycznymi przygotowywanymi przez banki inwestycyjne obecnie znajdujemy się we wczesnej fazie cyklu koniunkturalnego. Oznacza to silny wzrost zysków przedsiębiorstw. Nie jest on jeszcze uwzględniony w cenach aktywów na rynkach finansowych.

Czytaj także:
kredyt1200.jpg
RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kredyty nie zdrożeją

Zespół ds. strategii inwestycyjnej banku Morgan Stanley przewiduje, że w 2021 r. wzrost zysku na akcję w poszczególnych regionach wyniesie od 25 do 30 proc. Największy potencjał w zakresie dwucyfrowych stóp zwrotu widzi na rynkach rozwiniętych.

Analitycy twierdzą, że wzrost zysków spółek może początkowo wynikać z poprawy przychodów, przy czym wiodącą rolę odegra tu lepsza marża osiągana przez przedsiębiorstwa. Zakładając dodatkowe bodźce fiskalne i ponowne otwarcie gospodarki, wzrost zysków może przekroczyć nawet obecne oczekiwania rynku.

Eksperci przewidują, że na koniec 2021 roku indeks S&P 500 może osiągnąć wartość 3900 punktów. Zalecają inwestowanie zgodne z obecną fazą cyklu koniunkturalnego.

Dlatego polecają inwestycje w małe spółki. Optymalnych celów inwestycyjnych należy poszukiwać w sektorach surowcowym, finansowym i turystycznym jako tych o największym potencjale wzrostu w przypadku całkowitego otwarcia światowej gospodarki już po pandemii.

Obligacje

Niskie stopy procentowe utrzymujące się w ciągu ostatnich lat zachęcały przedsiębiorstwa do zadłużania się. Analitycy zwracają uwagę, że wiele firm zdecydowało się na emisję długu w celu zbudowania finansowej poduszki bezpieczeństwa na wypadek dłuższego okresu zamknięcia gospodarki.

Zażegnanie sytuacji kryzysowej związanej z pandemią pozwoliłoby emitentom długu wykorzystać pozyskane środki na jego spłatę. Polepszające się perspektywy globalnej gospodarki zachęcają do inwestowania w obligacje wysokiej dochodowości.

Rynki surowcowe

Analitycy przewidują, że w 2021 roku będą nam towarzyszyły wzrosty cen surowców. Źródła zwyżek upatrują w odradzających się inwestycjach w infrastrukturę. Szczególnie duży popyt na surowce potrzebne do budowy powinny zgłaszać Chiny. Stąd przewidywania wzrostu cen miedzi i rudy żelaza.

Stopy zwrotu kontraktów terminowych na metale bazowe na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow Stopy zwrotu kontraktów terminowych na metale bazowe na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow

Kombinacja niskich stóp procentowych, słabego dolara amerykańskiego i rosnących oczekiwań inflacyjnych, powinna sprzyjać rynkowi złota. Zgodnie z raportami najgorsze już za nami, także na rynku ropy. Szczepienia na COVID-19 i ponowne otwarcie gospodarki powinny zachęcić społeczeństwa do inwestycji. Analitycy przewidują również hossę na rynku produktów rolnych. Soja i kukurydza powinny drożeć wobec znacznego popytu na te towary np. w Chinach.

Stopy zwrotu z kontraktów na surowce spożywcze notowane na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow Stopy zwrotu z kontraktów na surowce spożywcze notowane na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow

Zrównoważone inwestycje

W odpowiedzi na działania rządów i organizacji międzynarodowych rośnie popularność zrównoważonych, odpowiedzialnych inwestycji. Osoby, które w 2021 r. przeznaczą swoje środki na inwestycje w akcje lub obligacje firm związane z ochroną środowiska, dbaniem o sprawy społeczne i ład korporacyjny (tzw. inwestycje ESG, skrót od ang. Environmental, Social, Governance), będą miały coraz większy wybór produktów inwestycyjnych.


PR24/IAR/PAP/mib


Czytaj także

Z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka. Inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 10:00
W ciągu 7 miesięcy z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka; jest to najmocniejszy odpływ w historii – wynika z szacunków HRE Investments. Jak dodano, najnowsze dostępne dane NBP sugerują, że w ciągu roku oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty spadło 11-krotnie do 0,14 proc. w sierpniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieć Łukasiewicz i GPW będą promować innowacyjność spółek giełdowych

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 08:20
Wspólna inicjatywa Sieci Łukasiewicz i Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ma doprowadzić do rozpoczęcia obliczania i publikacji indeksu obejmującego spółki giełdowe zaangażowane w prowadzoną we współpracy z Siecią działalność badawczo-rozwojową.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na warszawskiej giełdzie powiało optymizmem. Małe i średnie spółki blisko szczytów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:03
Pierwsza tegoroczna sesja zakończyła się wzrostami głównych indeksów na GPW. Choć w WIG20 mocne wzrosty Tauronu i KGHM wyniosły ich notowania na lokalne maksima, to i tak lepiej radziły sobie małe i średnie spółki, których indeksy zyskały po ok. 2,5 proc. mWIG40 dotarł do poziomów sprzed lutowych spadków, a sWIG80 jest blisko szczytów z połowy 2017 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Optymistyczny początek nowego roku na światowych giełdach. W Warszawie króluje KGHM

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:32
Na zamknięciu czwartkowej sesji Giełdy Papierów Wartościowych WIG20, indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych, zyskał 3,23 proc., dochodząc do 2.074,11 pkt. i tym samym znalazł się na najwyższych poziomach od lutego 2020 r. Po raz pierwszy w historii kurs KGHM przebił pułap 200 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się wydarzyło na globalnych rynkach finansowych w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:00
W ubiegłym roku światową gospodarkę zdominowała pandemia koronawirusa. Nagłe zatrzymanie działalności tysięcy firm spowodowanej ograniczeniami prowadzenia biznesu w wielu segmentach gospodarki doprowadziło do turbulencji na rynkach akcji, obligacji i surowców. Rynkowe zawirowania nie ominęły również polskich inwestorów. Pomimo tego na krajowych i zagranicznych akcjach można było zarobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:44
Niskie stopy procentowe, szczepienia na COVID-19, lockdowny i odmrażanie gospodarki to według raportów banków główne czynniki, które będą wpływały na notowania walut na globalnych rynkach. Jakiego zachowania kursów walut możemy spodziewać się w 2021 roku?
rozwiń zwiń