X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będą rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej. Rząd przygotowuje projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 11:30
W pierwszej połowie tego roku mają być gotowe rozwiązania ustawowe dotyczące rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podczas konferencji dodał także, iż pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na Pomorzu.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót oraz Taurona płacą od 1 stycznia 2021 r. średnio o 3,5 proc. więcej za energię elektryczną.

– Przygotowujemy projekt ustawy, który wesprze odbiorców wrażliwych. Odbiorcy wrażliwi to są tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego, czyli w dochodzie rozporządzalnym jest znaczący. Przyjmujemy, że jest to około 10 proc. Jeżeli 10 proc. naszych dochodów płacimy, to wtedy podpadamy pod taką definicję odbiorcy wrażliwego. Nie ma w Polsce żadnych uregulowań prawnych, które by wspierały takich odbiorców wrażliwych i ograniczały zjawisko ubóstwa energetycznego, nad tym będziemy pracować – tłumaczy minister klimatu i środowiska.


panele słoneczne 1200 ok. PIXABAY.jpg
Branża OZE: polski system elektroenergetyczny potrzebuje więcej mocy z tzw. dużej fotowoltaiki

Rekompensatę wyliczą sprzedawcy energii

Na początku grudnia ubiegłego roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót oraz Taurona zapłacą od 1 stycznia 2021 r. średnio o 3,5 proc. więcej za energię elektryczną. Głównym powodem podwyżek był nieznacznie wyższy, niż uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowiązujących w 2020 r., poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G. Drugi czynnik to wzrost kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii zielonej oraz efektywności energetycznej.

Jak informował we wrześniu ubiegłego roku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu; zastrzegł, że rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd. Odbiorcy końcowi energii elektrycznej w gospodarstwach domowych mogliby liczyć na rekompensaty za wyższe w 2020 r. ceny energii. W tym celu odbiorcy, będący stroną umowy na dostawę energii mieliby składać deklaracje, że nie przekroczyli w 2019 r. tzw. II progu podatkowego, czyli 85.528 zł. Odpowiednią rekompensatę mają wyliczyć sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwrócić w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieniądze miałyby pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, zasilonego częścią przychodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Elektrownia atomowa na Pomorzu

Minister Michał Kurtyka poinformował także, iż elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na północy, na Pomorzu. Pierwszy blok powinien ruszyć w roku 2033. Minister klimatu i środowiska przed miesiącem mówił, że będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej. Wtedy za podstawę przemian w Polsce uznał właśnie energię jądrową.

– Polska elektrownia jądrowa ma korzystać z reaktorów jądrowych generacji III i jako stabilne i bezpieczne źródło mieć moc od 6 do 9 tys. MW – informował wówczas.

Minister zadeklarował też wtedy, że początek budowy elektrowni przypadnie na 2026 rok. W ciągu dwóch lat ma natomiast być wybrana lokalizacja elektrowni.

– Gdyby plany te się nie powiodły, to energetyczna przemiana w Polsce byłaby narażona na ryzyko – uznał Michał Kurtyka.


WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
Paliwo przyszłości. Wodór może zmienić polską gospodarkę

Polska Strategia Wodorowa

Podczas spotkania z dziennikarzami pojawiła się również kwestia Polskiej Strategii Wodorowej. Według ministra klimatu i środowiska gospodarka wodorowa jest jednym z priorytetów rządu na najbliższe lata, a technologie wodorowe mają przyczynić się m.in. do modernizacji polskiego sektora energetycznego.

Michał Kurtyka poinformował, że ruszają konsultacje Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r., które potrwają 30 dni. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska dodał, że resort pracuje też nad odpowiednią ustawą, Prawem wodorowym, oraz porozumieniem sektorowym ws. rozwoju technologii wodorowych.

Do 2030 roku polski rząd chciałby zainwestować kilkanaście miliardów złotych w technologie wodorowe.

– Rząd stawiając na technologie wodorowe, na rozwój tych technologii, na local content (udział polskich firm w łańcuchu dostaw), ale też i na ważny udział wodoru w polskim miksie energetycznym, nie będzie żałował w tym zakresie na pewno środków – zapewnił szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.

Przypomniał, że Wspólnota chce do 2050 roku przeznaczyć na projekty wodorowe 500 mld euro.

 

PolskieRadio24.pl, DoS


Czytaj także

"Przynajmniej jedna jest potrzebna". Ekspert o budowie elektrowni atomowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:30
-  Elektrownia atomowa w Polsce będzie też elementem pomostowym pomiędzy energetyką opartą na węglu, a zdominowaną przez odnawialne źródła energii - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie pozycja Polski na rynku energii odnawialnej. Rząd stawia m.in. na energetykę wiatrową i biogaz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:22
Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku energii odnawialnej. Przewodzi inicjatywom rozwijającym energetykę wiatrową, stawia na wykorzystanie biogazu i energetykę wiatrową. W ciągu 20 lat chce zbudować zeroemisyjny system energetyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownie atomowe w Polsce. W poniedziałek podpisanie umowy o współpracy z USA

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 08:12
W poniedziałek, na marginesie 5. szczytu Inicjatyw Trójmorza, dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Energii. Morska energetyka wiatrowa filarem strategii PGE Baltica

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 15:28
PGE Baltica podtrzymuje, że prąd z pierwszej farmy na Bałtyku popłynie około 2026 roku. Mówiła o tym prezes spółki Monika Morawiecka podczas konferencji Forum Energii.
rozwiń zwiń