X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Galerie handlowe straciły już 30 mld zł. Związki branżowe rozważają pozwy wobec Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 09:37
 Straty z tytułu ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych wynoszą już ok. 30 mld zł – ocenia szefowa Polskiej Rady Centrów Handlowych Magdalena Frątczak. Według niej minimalne wsparcie dla najemców w postaci abolicji czynszowych i absolutny brak pomocy dla właścicieli nieruchomości i pracowników tego sektora jest niezrozumiały w kontekście strat, jakie ponosi cała branża handlowa.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ hxdbzxy

Zgodnie z szacunkami Polskiej Rady Centrów Handlowych, straty wynoszą już ok. 30 mld zł. Są to także szkody dla budżetu w postaci nieopłaconych podatków VAT od towarów i usług oraz utraconych miejsc pracy. Jak informuje Magdalena Frątczak, powołując się na międzynarodowe opracowania, "centra handlowe są bezpiecznymi miejscami, w których transmisja wirusa jest jedną z najniższych, jeśli bierzemy pod uwagę miejsca publicznie dostępne".


covid dzieci koronawirus freee shutt 1200 .jpg
Przez kolejne 2 tygodnie utrzymana będzie większość obostrzeń. Przypominamy najważniejsze

Nie widać drastycznych wzrostów zachorowań

W opinii szefowej CBRE zarządcy galerii w Polsce dbają o przestrzeganie norm sanitarnych, wychodząc bardzo często daleko poza przyjęte standardy.

– Patrząc na wskaźniki zachorowań po grudniowym otwarciu galerii, kiedy klienci licznie odwiedzali centra, nie widzimy drastycznych wzrostów – zaznacza.

Dodaje jednocześnie, że przedstawiciele Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, zrzeszającego najważniejsze krajowe sieci handlowe, zapowiedzieli już, że rozważają pozwy wobec Skarbu Państwa. Atmosferę w branży w ostatnich dniach podgrzał także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który stwierdził, że sanepid niesłusznie ukarał fryzjera karą 10 tys. zł grzywny za otwarcie swojego punktu w trakcie trwania obostrzeń. Jak uzasadniał, regulacje ograniczające swobodę prowadzenia działalności nie mogą być regulowane przez rozporządzenia rządowe. Jedyną drogą jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.


shutterstock firma biznes 1200.jpg
Ponad 40 tys. firm złożyło wnioski w ramach tarczy branżowej

Nieposłuszeństwo może być negatywne w skutkach

Według Magdaleny Frątczak ten wyrok może otworzyć lawinę nie tylko pozwów wobec Skarbu Państwa, bowiem część przedsiębiorców może zacząć wykazywać nieposłuszeństwo w stosunku do rządowych obostrzeń, co może okazać się negatywne w skutkach.

Poza tym, w kontekście wyroku, najbardziej zasadny wydaje się powrót do rozmów o otwarciu galerii w pełnym wymiarze oraz zawieszenia obowiązującego zakazu handlu w niedzielę, które dałyby branży handlowej szansę na odrobienie strat.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza Tarcza finansowa 2.0. Obejmie ona 38 branż najbardziej dotkniętych pandemią

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:23
Polski Fundusz Rozwoju rusza z kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa.  Jak zapowiada wiceprezes PFR Bartosz Marczuk, środki z Tarczy Finansowej 2.0 zaczną docierać do firm w ciągu dwóch tygodni, 4 stycznia ruszają szkolenia on-line, dotyczące zasad i trybu pozyskania pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń