X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany na globalnym rynku pracy. Zaskakujący raport Światowego Forum Ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 17:00
Znajomość nowych technologii, konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz balansowanie pomiędzy działaniem kreatywnym a współpracą z algorytmami i maszynami, przy powtarzalnych czynnościach - takie są oczekiwania pracodawców po pandemii, wynika z raportu "The Future of Jobs 2020", który opracowało Światowe Forum Ekonomiczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Sharomka

Nowe technologie i praca zdalna

Zgodnie z raportem tempo wdrażania nowych technologii po pandemii COVID-19 będzie przyspieszać w wielu obszarach biznesu. Szczególnie istotny z punktu widzenia całej gospodarki będzie rozwój usług cyfrowych: szerokie zastosowanie chmury obliczeniowej (cloud computing), działanie w oparciu o duże zbiory danych (Big Data), handel elektroniczny (e-commerce), robotyzacja i zastosowanie sztucznej inteligencji (AI). Te aspekty powinny stać się priorytetami dla liderów biznesu, dążących do utrzymywania przewag konkurencyjnych w swoich sektorach narodowej i światowej gospodarki.

Czynniki utrudniające wdrożenie nowych technologii w firmie. Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne Czynniki utrudniające wdrożenie nowych technologii w firmie. Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne

Aż 84 proc. ankietowanych na potrzeby raportu pracodawców jest zdecydowanych na przeniesienie dużej części działalności do sfery wirtualnej. Co ciekawe blisko połowa z nich uważa, że 50 procent z ich pracowników może pracować zdalnie.

Czytaj także:
bezrobocie 1200.jpg
Polska wśród państw o najniższym bezrobociu w Europie. Ekspert: uderzenie w rynek pracy zostało zamortyzowane

Właściciele biznesów podkreślają mimo wszystko, że istotne jest dla nich dbanie o szeroko pojęty dobrostan pracowników. Zależy im na stworzeniu poczucia wspólnoty w firmie oraz przynależności do zespołu pomimo pracy zdalnej.

Galopująca automatyzacja

Według twórców raportu maszyny coraz szybciej będą przejmować od pracowników nudne, żmudne i powtarzalne zadania. Przewiduje się, że do 2025 roku roboty będą nas wyręczały w żmudnych, powtarzalnych zadaniach przez połowę naszego czasu pracy. Oznacza to, że pracownicy będą mogli zająć się bardziej kreatywnymi aspektami swojej pracy. W konsekwencji rosnącej automatyzacji wiele firm planuje zmienić lokalizację, zmodyfikować łańcuch kooperantów oraz ograniczyć samą liczbę pracowników.

Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że do 2025 roku aż 85 milionów miejsc pracy może zostać utracone przez nieuchronną automatyzację. Na pocieszenie twórcy raportu dodają, że 97 milionów nowych miejsc pracy może powstać na styku współpracy ludzi, maszyn i algorytmów. Połowa ankietowanych przedsiębiorców chciałaby uniknąć zwolnień i przesunąć pracowników wypieranych przez automatyzację do innych zadań w firmie.

Czytaj także:
michał kurtyka free tt 1200.jpg
Michał Kurtyka: państwa naszego regionu mogą być przykładem dla świata

Wyzwania dla pracowników

Wyzwania dla pracowników pojawiają się na wielu płaszczyznach. Trendy zapoczątkowane przez pandemię COVID-19 pozostaną z nami na długo. Kurczenie się światowej gospodarki w ostatnich miesiącach oraz coraz szersze zastosowanie cyfryzacji w firmach zmienią kształt rynku pracy.

Już dziś 43 proc. ankietowanych na potrzeby raportu przedsiębiorców stwierdziło, że są gotowi przekierować siłę roboczą do nauki i stosowania bardziej zaawansowanych technologii.

Kolejne 41 proc. przedsiębiorców planuje zatrudnienie konsultantów zewnętrznych, wspierających wdrożenie nowych, cyfrowych rozwiązań w swojej firmie. 34 proc. ankietowanych planuje zwiększenie poziomu zatrudnienia już po wdrożeniu nowych rozwiązań takich jak np. sztuczna inteligencja.

Za najważniejsze umiejętności potrzebne pracownikom w najbliższych latach uznano: krytyczne myślenie, analityczne i jednocześnie elastyczne podejście do rozwiązywania problemów, umiejętność pracy zespołowej, skuteczne zarządzanie czasem w pracy, odporność na stres, chęć do uczenia się.

Aż 94 proc. przedstawicieli biznesu oczekuje od pracowników pozytywnego nastawienia do podnoszenia kwalifikacji, szkoleń oraz zdobywania nowych, praktycznych umiejętności przydatnych w pracy.

Czytaj także:
Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Raport: pandemia nie wszystkim obniżyła płace. Zobacz komu spadły, a komu rosną

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

PR24/IAR/PAP/mib


Czytaj także

Większość firm przychylnie patrzy na pracę zdalną. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 12:41
75 proc. firm patrzy na pracę zdalną przychylnie, a większość pracowników chciałoby tak pracować co najmniej raz w tygodniu, jednak nie rezygnując całkowicie z chodzenia do biura - wynika z badań CBRE i Grafton Recruitment.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadła liczba osób pracujących zdalnie. Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:38
W końcu września 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 5,8 proc. i było to o 4,4 pkt. proc. mniej niż w końcu czerwca 2020 r. - podał GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy chcą uregulowania pracy zdalnej. Znamy wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:03
80 proc. osób, które wykonywały lub nadal wykonują swoje obowiązki zdalnie, chce, żeby home office był na stałe uregulowany w przepisach. Wg 37 proc. z nich prawo powinno gwarantować jeden dzień pracy zdalnej w tygodniu - wynika z badania Personnel Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po pandemii najważniejsze będą cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:05
Dla polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa w ramach strategii rozwoju do roku 2030 najważniejsze będą: cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
rozwiń zwiń