X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:44
Firmy Siemens Gamesa i Siemens Energy opracowują komercyjną morską turbinę wiatrową, która wyprodukuje wodór poprzez elektrolizę. To oznacza przełom w masowej produkcji tego odnawialnego paliwa, pisze agencja Reuters.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: iweta0077/ Shutertsock

Według niej, te dwie firmy zainwestują w to przedsięwzięcie 120 milionów euro (146 milionów dolarów) i jest to najbardziej konkretny plan branży odnawialnej, aby wykorzystać spodziewany wzrost popytu na wodór.

Wodór paliwem przyszłości, sposobem na ograniczenie emisji CO2

W Unii Europejskiej odnawialny wodór, który może zastąpić paliwa kopalne w sektorach borykających się z dekarbonizacją, jest postrzegany jako sposób na osiągnięcie celów redukcji emisji CO2.

Jak pisze Reuters, Siemens ma nadzieję, że uda mu się wyprzedzić głównych rywali w wodorowym wyścigu – firmę Vestas i General Electric.

Walka o wodór z turbin: nie chodzi o to "jak", ale by się opłacał

- Tak naprawdę chodzi o stworzenie komercyjnie opłacalnego produktu - powiedział Christian Bruch, dyrektor generalny firmy Siemens Energy, która jest właścicielem 67 proc. Siemens Gamesa, największego na świecie producenta morskich turbin wiatrowych.

- Nie znam innej firmy, która łączy energię wiatrową, elektrolizę i morską technologię wysokiego napięcia w jednym przedsiębiorstwie - dodaje.

Siemens Energy został w zeszłym roku wydzielony z firmy macierzystej Siemens. Około jedna szósta energii elektrycznej wytwarzanej na świecie pochodzi z rozwiązań technologicznych tej grupy.

WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
Polska Strategia Wodorowa. Rząd planuje przyjąć dokument w I kwartale

Siemens chce przerobić turbinę produkującą prąd, na wytwarzającą wodór

- Musimy całkowicie przezbroić turbinę, która została zaprojektowana do produkcji energii elektrycznej - powiedział dyrektor generalny Siemens Gamesa, Andreas Nauen.

Wspólne wysiłki mają na celu zintegrowanie technologii elektrolizera, która jest potrzebna do produkcji wodoru, w turbinach morskich.

- Przyglądamy się naszej 14-megawatowej turbinie - powiedział Nauen.

Akcje Siemens Energy wzrosły o 1,5% po informacjach o planach wodorowych, a akcje Siemens Gamesa wzrosły o 0,5%.

Technologia wytwarzania ekologicznego wodoru z turbin może dać 1 milion miejsc pracy

Jak opisuje agencja, zielony wodór powstaje w wyniku rozszczepienia wody na dwa składniki przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce, w przeciwieństwie do tańszego szarego wodoru, który jest wytwarzany z paliw kopalnych.

butle na wodór shutterstock 1200x660.jpg
Paliwo przyszłości. Wodór może zmienić polską gospodarkę

Chociaż większość projektów na całym kontynencie jest na etapie pilotażowym, UE szacuje, że inwestycje w ekologiczny wodór w Europie mogą osiągnąć 470 mld euro do 2050 r. i stworzyć do 1 mln miejsc pracy.

Siemens może liczyć na wsparcie niemieckiego rządu

Plany firm Siemens Energy i Siemens Gamesa są wspierane przez niemiecki rząd, który przeznaczył 9 miliardów euro na uruchomienie krajowego przemysłu wodorowego, aby stać się światowym liderem w tej dziedzinie.

Berlin podał w środę, że przeznaczy 700 milionów euro na wsparcie trzech projektów modelowych do 2025 roku.

- Zielony wodór to niepowtarzalna okazja dla Niemiec pod względem innowacji i przemysłu - powiedziała minister ds. Badań Anja Karliczek.

Pierwsze lokalizacje „turbin wodorowych” w Niemczech, na granicy Morza Północnego z Bałtyckim

- Niemcy, graniczące z Morzem Północnym i Bałtyckim, byłyby dobrą lokalizacją dla pierwszego komercyjnego projektu, powiedział Nauen z Siemens Gamesa.

Może to mieć rozmiar 100-200 megawatów, powiedział, dodając, że potencjalni klienci muszą znajdować się bliżej źródła, ponieważ transport wodoru wytwarzanego przez morskie turbiny wiatrowe będzie wymagał rurociągów, a nie kabli energetycznych.

- Potencjalni odbiorcy to branże w obszarach przybrzeżnych, takie jak firmy chemiczne i stalowe - powiedział Nauen.

Reuter, jk

Czytaj także

Paliwo przyszłości. Wodór może zmienić polską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 10:17
Toyota Motor Poland i PGNiG podpisały umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W ramach porozumienia powstanie m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka wiatrowa, biogaz, atom. Polska stawia na zrównoważony miks energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 12:02
- Za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieli zrównoważony miks energetyczny, oparty o odnawialne źródła energii – mówił w czwartek we Wrocławiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Naszą specjalnością może być sektor biogazu - dodał.
rozwiń zwiń