X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Atrakcyjna propozycja w ramach programu "Czyste powietrze". Wkrótce ruszy fundusz gwarancyjny dla kredytów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 12:00
W połowie 2021 roku ruszy fundusz gwarancyjny dla kredytów zaciąganych na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów z programu "Czyste powietrze" - zapewnia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. To efekt noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ma ona pomóc w rozwoju Programu Priorytetowego "Czyste powietrze".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ustawa przewiduje m.in. powstanie Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne, na przykład termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

shutterstock ekologia 1200.jpg
Program "Czyste powietrze" zyska nowych odbiorców. Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie

924 mln zł w ciągu 7 lat

Minister klimatu i środowiska poinformował, że obecnie trwają uzgodnienia szczegółów funkcjonowania instrumentu gwarancyjnego między BGK, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zainteresowanymi bankami. Wkład finansowy ma wnieść NFOŚiGW.

– Trwają rozmowy na temat tego funduszu, na pewno zacznie on działać w połowie 2021 roku. Przy współpracy z BGK przygotowano roboczą treść rządowego programu gwarancyjnego, który po konsultacjach będzie przedstawiony Radzie Ministrów do akceptacji – powiedział Michał Kurtyka.

Jak wynika z oceny skutków regulacji, szacowana wysokość wpłat do Funduszu w trakcie 7 lat trwania programu ma wynosić ok. 924 mln zł, jednak faktyczna wysokość planowanych zasileń będzie znana po podpisaniu umowy pomiędzy NFOŚiGW a BGK.

Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski tłumaczy, że w uproszczeniu po zaciągnięciu kredytu na inwestycję i jej realizacji, dotacja z NFOŚiGW przewidziana w "Czystym powietrzu" stanowiłaby częściową spłatę kapitału kredytu, resztę zobowiązania regulowałby beneficjent. Gwarancja BGK będzie stanowić formę zabezpieczenia spłaty tego kredytu.

Operator efektywności energetycznej

Taka linia kredytowa miałaby być przeznaczona również dla osób mniej zamożnych, których nie stać na wyłożenie z kieszeni kilkudziesięciu tysięcy złotych na termomodernizację domu, jednak posiadają zdolność kredytową.

kozienice elektrownia węglowa free shutt 1200 .jpg
Ciepłownictwo będzie odchodziło od węgla. Minister klimatu zapowiada nową strategię

Minister klimatu podkreślił, że w sprawie programów mających na celu poprawę jakości powietrza ministerstwo chce iść "szeroką ławą", dlatego w grudniu NFOŚiGW podpisał umowę z PFR, której celem jest wsparcie m.in. samorządów w termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Chodzi o model ESCO, czyli formę rozliczenia, w której prywatny podmiot przeprowadza termomodernizację i optymalizację zużycia energii budynku, a właściciel spłaca tę inwestycję z uzyskanych oszczędności. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zamawiający nie musi angażować własnych zasobów finansowych.

Michał Kurtyka podkreślił, że oprócz firmy ESCO – operatora efektywności energetycznej – NFOŚiGW angażować będzie się finansowo, a PFR będzie wykupywał wierzytelność firmy. Inwestor, czyli w tym przypadku gmina, będzie spłacać kredyt z oszczędności, jakie powstają dzięki zrealizowanej termomodernizacji. Zgodnie z zapowiedziami pilotaż ESCO ma ruszyć w ciągu trzech miesięcy.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Gowin: Polska oczekuje sprawiedliwej transformacji przemysłów energochłonnych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:56
Podczas posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowina powiedział, że odbudowa gospodarki UE po pandemii w duchu zielonej transformacji musi uwzględniać różnice między państwami i redukować, a nie pogłębiać istniejące dysproporcje społeczno-ekonomiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu i środowiska: Polska podjęła się niemal całkowitej transformacji systemu energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 14:36
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, otwierając międzynarodowa konferencję na temat sprawiedliwej transformacji, podkreślił, że świat jest w bezprecedensowym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort klimatu pracuje nad hybrydowymi elektrowniami bazującymi na OZE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 16:50
Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska powiedział, że trwają prace nad stworzeniem systemu hybrydowych elektrowni OZE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środki unijne na transformację energetyczną i inwestycje samorządów. Zyskają także rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:11
Środki z nowego unijnego budżetu i funduszu odbudowy trafią w Polsce m.in. na transformację energetyczną, Zielony Ład i na inwestycje samorządowe – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zdaniem wicepremiera inwestycje samorządowe mogą być jedną z głównych dźwigni rozwoju Polski i powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.
rozwiń zwiń