X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Do Polski płyną fundusze unijne. Najwięcej z nich trafi na inwestycje w latach 2022-2025

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:25
Największego wzrostu inwestycji w Polsce z napływu środków unijnych należy się spodziewać w latach 2022-2025 - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Zdaniem analityków wówczas nastąpi "największy krótkookresowy impuls dla PKB".


fundusze ue free1200.jpg
Fundusze europejskie: do 2023 r. przedłużono ich wdrażanie i rozliczanie

137 mld euro w ciągu siedmiu lat

PIE zwraca uwagę, że w ciągu siedmiu lat Polska pozyska z Unii Europejskiej ok. 137,5 mld euro, z czego ponad połowa trafi do kraju do 2023 r.

Przypomina, że budżet UE składa się z tradycyjnych wieloletnich ram finansowych (WRF) oraz nowego Europejskiego Instrumentu Odbudowy (EIO, NextGenerationEU), finansowanego przez rynki kapitałowe.

W ciągu trzech najbliższych lat napłynie do Polski kilkadziesiąt miliardów euro przeznaczonych na wsparcie rozwoju gospodarczego po pandemii

Jak wyjaśniają eksperci, najważniejszym elementem EIO jest Recovery and Resilience Facility (RRF). Ma on zapewnić impuls inwestycyjny w pierwszych latach perspektywy finansowej, by wesprzeć odbicie gospodarcze po pandemii.

"W latach 2021 i 2022 Polska pozyska z tego instrumentu ponad 20 mld euro w formie grantów" - wskazano w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Pozostałe ponad 4 mld euro napłyną w 2023 r. "Finalna kwota zostanie potwierdzona na podstawie ostatecznych danych o wzroście gospodarczym poszczególnych państw w latach 2020 i 2021" - przypomniano.


Analitycy tłumaczą, że pieniądze z RRF będą przeznaczane głównie na transformację energetyczną, niskoemisyjny transport i cyfryzację.

"Ponadto, w ramach RRF Polska będzie miała do dyspozycji limit ponad 34 mld EUR niskooprocentowanych pożyczek" - dodano. Środki z RRF będą mogły być wykorzystanie maksymalnie do 2026 roku.

Będą też pieniądze na rozwój obszarów wiejskich

W pierwszych latach perspektywy finansowej Polska otrzyma też większość środków z funduszu sprawiedliwej transformacji oraz znaczną część kwoty przyznanej w ramach rozwoju obszarów wiejskich - podkreślono.

W 2021 r. nasz kraj będzie też beneficjentem instrumentu REACT EU, który "wesprze przedsiębiorstwa, sektor zdrowia czy kwestie związane z infrastrukturą energetyczną, zatrudnieniem i integracją społeczną z możliwym finansowaniem wstecznym wydatków z 2020 r.".


biznes 1200.jpg
Trwa nabór z krajowych i europejskich programów pomocowych. Zobacz terminy rekrutacji i rodzaje wsparcia

Duża część środków unijnych trafi w latach 2021-22

"Dzięki przesunięciu środków na początek perspektywy, roczna alokacja środków w latach 2021-2022 będzie rekordowo wysoka i przekroczy 26 mld euro" - oceniają analitycy.

Ich zdaniem faktyczne transfery będą prawdopodobnie przesunięte w czasie, "dlatego należy spodziewać się największego wzrostu inwestycji z napływu środków unijnych w latach 2022-2025". Wówczas - ich zdaniem - nastąpi również największy krótkookresowy impuls dla PKB.

Polska otrzymała z Unii od 2004 r. netto ponad 130 mld euro na inwestycje

Jak podkreśla PIE, dzięki członkostwu w UE Polska otrzymała znaczne środki zwiększające krajowy zasób finansowy na inwestycje. Od 2004 r. do listopada 2020 r. z UE do Polski trafiło ponad 191 mld euro, z odliczeniem polskich wpłat do unijnego budżetu (129 mld euro).

"Razem ze środkami przedakcesyjnymi pozyskanymi w latach 2000-2004 kwota netto transferów przekroczyła 130 mld euro" - zaznaczono. Według analityków stanowiło to średniorocznie ponad 2 proc. dochodu narodowego brutto od 2004 r.

"Komisja Europejska prognozuje, że fundusze z perspektywy 2014-2020 zwiększą PKB Polski o 3,5 proc. na koniec tego okresu i o 0,6 proc. w następnych czterdziestu latach w porównaniu do scenariusza bazowego" - podsumowano.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie. Do resortu wpłynęło prawie 1200 projektów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 11:11
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które koordynuje prace związane z Krajowym Planem Odbudowy, mającym wzmocnić gospodarkę po pandemii koronawirusa, rozpoczęło kolejny etap zw. z nadesłanymi propozycjami ministerstw i regionów - poinformował w piątek resort. Jak dodano, w pierwszym etapie wpłynęło prawie 1200 projektów dot. m.in. energetyki i transportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre tempo wykorzystania funduszy unijnych. Już ponad 50 tys. umów na 26 mld euro dofinansowania

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:11
Stan wdrażania Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 oraz podsumowanie działań w regionach na rzecz walki z pandemią - to najważniejsze tematy spotkania z Komisją Europejską. Uczestniczył w nim, wraz z przedstawicielami samorządów województw, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliardy z funduszy europejskich w Krajowym Planie Odbudowy po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 18:56
O unijnym wsparciu dla naszej gospodarki mówił w radiowej Jedynce Waldemar Duda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń