X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska wśród państw o najniższym bezrobociu w Europie. Ekspert: uderzenie w rynek pracy zostało zamortyzowane

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:20
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie - podało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia - nasz rynek pracy w sposób ograniczony ucierpiał z powodu pandemii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Jak mówił w radiowej Jedynce ekspert - "uderzenie w rynek pracy zostało w jakimś stopniu zamortyzowane, a w jakimś też zamrożone i odroczone w czasie".

Według Kubisiaka - oprócz narzędzi zaoferowanych przez państwo bardzo pomogło nastawienie pracodawców i pracowników.

Pracodawcy, jak dodał, nie poszli bowiem "najprostszą ścieżką zwalniania pracowników", a pracownicy godzili się na to, aby mieć gorsze warunki zatrudnienia aniżeli te, które mieli przed pandemią.


Posłuchaj
05:00 _PR1_AAC 2021_01_08-16-36-46.mp3 Sytuację na rynku pracy komentował w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka - szczególnie od III kwartału tego roku powinno nastąpić wyraźne i silne ożywienie gospodarcze, a stopa bezrobocia "na koniec 2021 roku znajdzie się na podobnych wskazaniach jak obecnie".

Jak podał resort rozwoju - od czerwca do listopada 2020 r. stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymywała się na niezmienionym poziomie 6,1 proc. W grudniu, według szacunków MRPiT, wskaźnik (na podstawie liczby pracujących z końca listopada 2020 r.) wzrósł do 6,2 proc.

W grudniu bez pracy pozostawało 1,046 mln osób

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2020 r. wyniosła 1,046 mln osób. W porównaniu do końca listopada 2020 r. wzrosła o 21,1 tys. osób, czyli o 2,1 proc. W analogicznym okresie 2019 r. poziom bezrobocia rejestrowanego zwiększył się o 16,7 tys. osób, tj. o 2,0 proc.

praca1200.jpg
Dobre wieści z rynku pracy - firmy zaczęły znowu szukać pracowników

- Co ważne, w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc., choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w woj. wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,1 proc.) - przekazało MRPiT.

Bezrobotnych przybyło w 14 województwach

Wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2020 r. w porównaniu do stanu z końca listopada 2020 r. wystąpił w 14 województwach, z czego w 6 województwach był to wzrost o 0,1 pkt proc., a w 8 województwach o 0,2 pkt proc.

W województwie małopolskim i wielkopolskim wskaźnik pozostał na tym samym poziomie jak w końcu listopada 2020 r.

Eurostat potwierdza

Według danych Eurostatu - stopa bezrobocia w Polsce w listopadzie 2020 roku wyniosła 3,3 procent. Pod tym względem nasz kraj jest na drugim miejscu listy unijnych krajów z najniższym bezrobociem. Na pierwszym uplasowały się Czechy, gdzie wyniosło ono 2,9 procent.

Na trzecim miejscu z poziomem 4 procent znalazła się Holandia, a potem Niemcy- 4,5 procent. Najwyższe bezrobocie zarejestrowano w listopadzie 2020 roku w Hiszpanii (16.4 procent) i Grecji (16,1 procent).

Według Eurostatu, w strefie euro stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 8,3 procent (w październiku było to 8,4 procent). W skali całej Unii Europejskiej bezrobocie w listopadzie 2020 roku wyniosło 7,5 procent.

Polskie Radio Program 1, IAR, PAP, jk, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska z najniższym bezrobociem w Europie. Pomogły nie tylko rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:06
Dlaczego w Polsce stopa bezrobocia osiąga jeden z najniższych poziomów wśród krajów europejskich, wyjaśniał w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wieści z rynku pracy - firmy zaczęły znowu szukać pracowników

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 12:45
We wrześniu na portalach rekrutacyjnych opublikowano najwięcej ofert pracy od początku pandemii - wynika z opublikowanego dziś raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadła liczba osób pracujących zdalnie. Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:38
W końcu września 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 5,8 proc. i było to o 4,4 pkt. proc. mniej niż w końcu czerwca 2020 r. - podał GUS.
rozwiń zwiń