X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: w tym roku głównym czynnikiem wpływającym na ceny paliw pozostanie pandemia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 10:58
Analityk BM Reflex Urszula Cieślak przewiduje, że w 2021 najistotniejszym czynnikiem, oddziałującym na ceny paliw i rynek ropy nadal będzie pandemia koronawirusa, a konkretnie to, jak będzie wyglądała sytuacja z obostrzeniami i lokalnymi lockdownami. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ekspert podkreśliła, że ten rok na stacjach paliw będzie zapewne nieco droższy, ale ewentualne skoki cen będą łagodzone przez duże rezerwy paliwowe i odbudowywanie potencjału produkcyjnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ThePowerPlant

- Jeśli chodzi o czynniki, które będą decydowały o cenach paliw w rozpoczynającym się roku, to w dalszym ciągu głównym będzie pandemia. Mimo że rozpoczęły się szczepienia i pojawiła się nadzieja na opanowanie tempa przyrostu nowych zakażeń, to musimy mieć świadomość, że to nie nastąpi natychmiast. Pozytywne informacje w tej sprawie mogą utwierdzić rynek ropy w tym, że sytuacja się stabilizuje, ale stanie się to nie wcześniej, niż w drugiej połowie roku. O cenach będzie więc nadal decydowała pandemia, a konkretniej to, jak długo będą się utrzymywać lockdowny i restrykcje obowiązujące w wielu krajach - wskazuje Urszula Cieślak.

galeria forum 1200(1).jpg
Kiedy w pełni wróci handel? Gowin: będę rekomendował jego uwolnienie od 18 stycznia

Ograniczona produkcja, duże rezerwy

Ekspert przypomniała, że w związku z ogromnym spadkiem popytu na paliwa w zeszłym roku dużo państw ograniczyło swój potencjał, jeśli chodzi o produkcję paliw, zgromadzono też duże rezerwy. W tym roku, zdaniem Urszuli Cieślak, możemy się spodziewać odbudowy potencjału produkcyjnego, co będzie łagodziło skalę ewentualnych podwyżek cen paliw.

- Tak czy inaczej będzie to rok nieco droższy niż 2020, bo w nadchodzącym nie spodziewam się takiego załamania cen, jak wiosną zeszłego roku - mówi Urszula Cieślak. Zwraca przy tym uwagę, że w 2020 roku paliwa były tańsze średnio o ponad 50 groszy na litrze niż w 2019.

- Wydaje mi się, że tak niskie poziomy jak w 2020 roku nie utrzymają się. Czy średniorocznie wrócimy np. do poziomów z 2019 roku? Być może okresowo będziemy obserwować większe wzrosty, natomiast jeśli poziom popytu nie zacznie szybko wracać do poziomu sprzed pandemii, to nie sądzę, by wzrosty cen były aż tak znaczące - zaznacza.

Stabilne ceny na stacjach

Urszula Cieślak mówi, że obecnie ceny paliw pozostają stabilne i w najbliższym czasie powinny się one utrzymywać na poziomie zbliżonym do poziomu z przełomu roku.

Za etylinę 95 trzeba zapłacić 4 złote i 59 groszy, za "98" - 4 złote i 90 groszy, za olej napędowy - 4 złote i 55 groszy, a za gaz - 2 złote i 14 groszy. Mimo lekkiego wzrostu cen w hurcie, zdaniem ekspert, w najbliższym czasie na większości stacji nie powinno być większych podwyżek, choć ceny mogą wzrosnąć w związku z wyższą aktywnością gospodarczą po okresie świąteczno-noworocznym.

PolskieRadio24.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozbudowa bazy paliw PERN w Rejowcu. Ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:16
W bazie paliw PERN w Rejowcu zostały zamontowane dachy na dwóch nowo budowanych zbiornikach. Dzięki inwestycji pojemność magazynowa obiektu wzrośnie do prawie 300 tys. m3. Planowany termin zakończenia projektu to pierwsza połowa 2021 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen stawia na bioinwestycje. Daje trzecie życie południowym rafineriom - w Trzebini i Jedliczach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 16:45
PKN Orlen przygotowuje się do transformacji energetycznej, stąd inwestuje w wytwarzanie bioproduktów. Zwiększa nakłady inwestycyjne w zakładach na południu Polski – inwestuje w dwie rafinerie: w Trzebini i Jedliczach, które nie tylko zwiększą produkcję tradycyjnych paliw, ale będą wytwarzać biopaliwa oraz glikol propylenowy i wodór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd uszczelnia akcyzę na auta sprowadzane z zagranicy, paliwa i susz tytoniowy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 17:12
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, uszczelniający system poboru tej daniny od alkoholu, paliw opałowych i suszu tytoniowego oraz przy sprowadzanych z zagranicy samochodach osobowych.
rozwiń zwiń