X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS podał dane o inflacji w grudniu. Minimalny wzrost w porównaniu do listopada

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 10:10
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 2,3 procent licząc rok do roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny szybkiego szacunku inflacji. GUS podał też, że w porównaniu z listopadem, ceny w grudniu były wyższe o 0,1 procent.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. wzrosły o 2,3 proc. licząc rok do roku (rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. 

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w grudniu wzrosły rdr o 2,6 proc., a mdm wzrosły o 0,4 proc. Dlatego wzrost o 0,1 procent licząc do roku, inflacja była mniejsza niż to przewidywali eksperci. 


W listopadzie wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 3,0 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.


Posłuchaj
00:19 Piotr Bielski, ekonomista banku Santander o grudniowej inflacji Piotr Bielski, ekonomista banku Santander o grudniowej inflacji

 

Opinia eksperta banku Santander o grudniowej inflacji 

Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski powiedział, że spowolnienie inflacji było oczekiwane ale okazało się głębsze niż prognozowali eksperci. Wskazał, że na obniżenie inflacji wpłynęły ceny żywności i usług.

Piotr Bielski sądzi, że w nadchodzących miesiącach ceny będą rosły wolniej. Powiedział, że średnio w tym roku inflacja będzie niższa niż w poprzednim.
Ekonomista wskazał, że niższy odczyt inflacji w grudniu wynika też z tak zwanego efektu wysokiej bazy. Chodzi o to, że punktem odniesienia był grudzień 2019 roku, kiedy inflacja była na podwyższonym poziomie.

Ocena analityków PKO BP 

Zdaniem PKO BP, inflację obniżyły ceny żywności oraz komponenty bazowe. Analitycy banku zwrócili uwagę, że w grudniu ceny żywności i napojów spadły o 0,1 proc. mdm, a ich roczny wzrost wyhamował do 0,7 proc. rdr z 2,0 proc. rdr w listopadzie.

-Od czerwca miesięczne zmiany cen żywności kształtują się poniżej wzorca sezonowego, a ujemna dynamika cen w grudniu (mdm) poprzednio była obserwowana w 2015 (łącznie w ostatnich 2 dekadach ceny żywności spadły mdm tylko 3 razy). Ceny żywności były w ostatnich miesiącach istotnym czynnikiem dezinflacyjnym, ale kształtowanie się cen żywności na rynkach światowych sugeruje, że w drugiej połowie 2021 mogą one ponownie podbijać inflację – stwierdzili analitycy największego polskiego banku.

Ekonomiści PKO BP szacują, że inflacja bazowa (CPI bez żywności i energii) spadła do ok. 3,6 proc. rdr z 4,3 proc. rdr w listopadzie i była najniższa od marca 2020 r.

W ich ocenie do spadku inflacji bazowej mogły przyczynić się niższe ceny odzieży i obuwia związane z przyspieszonymi wyprzedażami przed kolejnym zamknięciem centrów handlowych, choć zastrzegają, że na wnioski należy poczekać do połowy miesiąca, kiedy to GUS opublikuje pełne dane o inflacji.

Resort rozwoju o inflacji w grudniu 

W styczniu br. można spodziewać się zbliżonego do grudniowego tempa inflacji rdr - prognozuje wiceszef MRPiT prof. Robert Tomanek. Według niego na poziom inflacji wpłynie podwyżka cen napojów związana z wprowadzeniem podatku cukrowego i zmiany dot. cen regulowanych energii.


Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii (MRPiT) zwróciło uwagę, że tempo inflacji jest wolniejsze od notowanego w listopadzie (3 proc.) oraz od oczekiwań rynkowych (2,6 proc.).


"Po raz pierwszy od maja 2019 r. inflacja jest niższa od bezpośredniego celu inflacyjnego" - podkreślił wiceszef MRPiT prof. Tomanek, cytowany w czwartkowym komunikacie resortu.

"W ocenie MRPiT w styczniu można spodziewać się zbliżonego do grudniowego tempa inflacji w ujęciu rocznym" - wskazał wiceminister Tomanek. Według niego na poziom inflacji będzie miała wpływ podwyżka cen napojów związana z wprowadzeniem podatku cukrowego oraz zmiany w zakresie cen regulowanych energii (nowe taryfy oraz opłata mocowa).


Odnosząc się do grudniowych danych GUS wiceminister Tomanek zwrócił uwagę, że kolejny miesiąc z rzędu odnotowano spadek cen paliw do prywatnych środków transportu – wyniósł on w ujęciu rocznym 9,4 proc. wobec spadków utrzymujących się przez trzy poprzednie miesiące na poziomie 9,2 proc. (rdr). Natomiast miesiąc do miesiąca ceny paliw wzrosły o 3 proc.

 


PR24/IAR/PAP/sw 

Zobacz więcej na temat: inflacja gus GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stopa bezrobocia bez zmian. Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:11
Stopa bezrobocia w październiku 2020 r. wyniosła 6,1 proc., czyli że nie zmieniła się od września - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła w październiku 1.018,4 tys. wobec 1.023,7 tys. osób we wrześniu. Oznacza to spadek o 5 tysięcy osób poszukujących pracy, licząc miesiąc do miesiąca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:05
Inflacja CPI w listopadzie wzrosła o 3,0 proc. licząc rok do roku i nie  zmieniła się od października (mdm) wynika z szybkiego szacunku (flash) GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: w grudniu można spodziewać się wolniejszego tempa inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 15:26
W ujęciu rok do roku ceny wzrosną o ok. 2,7 proc. - szacuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort prognozuje m.in. zbliżone do listopadowego tempo zmian cen paliw i wolniejszy wzrost cen żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja w listopadzie. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 10:25
Inflacja w listopadzie wzrosła licząc rok do roku (rdr) o 3,0 proc., a licząc miesiąc do miesiąca (mdm) powiększyła się o 0,1 proc. podał GUS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wyniósł wzrost cen w listopadzie? Poznaliśmy dane NBP

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 16:15
Inflacja bazowa w listopadzie wyniosła 4,3 proc. wobec 4,2 proc. miesiąc wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń