X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Michał Kurtyka: państwa naszego regionu mogą być przykładem dla świata

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 08:29
Wzrost gospodarczy po globalnym koronakryzysie musi opierać się na realnych fundamentach, tworzyć nowe wysokopłatne miejsca pracy, ograniczać nierówności społeczne, stawiać na kwestie środowiskowe i klimatyczne – mówi polski kandydat na szefa OECD, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka
Minister klimatu i środowiska Michał KurtykaFoto: Twitter/@MinKlimatu

Obecny sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Meksykanin Jose Angela Gurría kończy swoją kadencję w czerwcu 2021 r. Wybór jego następcy ma nastąpić do marca 2021 r. Pod koniec października 2020 roku rząd zgłosił kandydaturę obecnego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki na stanowisko sekretarza generalnego OECD.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. To jedna z najważniejszych globalnych instytucji, która koordynuje działania swoich członków w polityce ekonomicznej. Obecnie jest ich 37, a niedługo – po dołączeniu Kostaryki – będzie 38.

bank światowy1200.jpg
Nowe prognozy Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 1,6 albo 4 proc.Budowa jakościowego wzrostu gospodarczego

– OECD to źródło merytorycznej wiedzy, będącej wsparciem dla państw członkowskich, w przeprowadzaniu reform gospodarczych i wprowadzaniu rozwiązań, które stają się kluczowymi elementami handlu międzynarodowego czy polityki rozwojowej. OECD staje się również bardzo ważnym elementem odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem. Widzimy, jak wiele krajów zamknęło swoje gospodarki i jak istotne dla odbudowy będzie stworzenie nowych wytycznych i mechanizmów wychodzenia z tego kryzysu – powiedział polski kandydat na szefa OECD.

Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że w postcovidową odbudowę gospodarek zaangażowanych jest na świecie 12 bln dolarów.

– Dziś wyzwaniem jest, jak wydać te środki. Wiele gospodarek będzie się zadłużało lub już jest bardzo zadłużonych. Dlatego budowa jakościowego, opierającego się o realne fundamenty, wzrostu gospodarczego jest teraz tak istotna – dodał.

Według ministra odbudowa wzrostu gospodarczego po kryzysie wywołanym koronawirusem musi tworzyć wysokopłatne miejsca pracy oraz ograniczać nierówności społeczne. Swoje miejsce w tej odbudowie musi też znaleźć troska o środowisko naturalne i klimat oraz związana z nimi transformacja energetyczna.

– To człowiek musi zostać postawiony w tych makroekonomicznych planach odbudowy na centralnym miejscu. Postpandemiczny rozwój musi przyjąć też perspektywę solidarności i sprawiedliwej transformacji. Należy na niego patrzeć przez pryzmat zwykłych ludzi, a nie z perspektywy wielkich polityk gospodarczych, służących konkretnym państwom czy korporacjom – uważa Michał Kurtyka.

Podatek od usług cyfrowych kolejnym wyzwaniem

Szef resortu klimatu zwrócił uwagę, że dobrym przykładem jest transformacja państw Europy Środkowej.

– Państwa naszego regionu musiały przejść szokową transformację, z której wyszły obronną ręką. To jest lekcja, która może być istotna dla świata – zaznaczył.

Wyzwaniami, przed jakimi stanie w najbliższej przyszłości OECD, jak i światowa gospodarka, będzie m.in. presja na rynek pracy, jaka jest wywoływana przez nowoczesne technologie oraz globalna polityka podatkowa.


W tej drugiej kwestii – jak podkreślił minister Kurtyka – Polska bardzo mocno podnosi kwestię rajów podatkowych i ucieczki do nich wygenerowanych w poszczególnych państwach dochodów. Kolejnym wyzwaniem będzie również kwestia podatku od usług cyfrowych pobieranego od gigantów technologicznych takich jak Google, Facebook, Apple czy Amazon. Część państw decyduje się na unilateralne rozwiązania.

– Dyskusja na temat tego podatku jest coraz ważniejsza dla krajów i bloków, na przykład Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o to, by równo rozłożyć korzyści, jakie płynęłyby z tego typu daniny. Oczekuje się również, że modele gigantów cyfrowych będą w jakimś stopniu ewoluować. 130 państw zgodziło się, że OECD jest właściwym miejscem, aby rozstrzygnąć w tej sprawie. Ta dyskusja, czy wprowadzić na światową skalę podatek cyfrowy, będzie miała swoją kulminację w połowie 2021 roku – podsumował polski kandydat na szefa OECD.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Czytaj także

OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 12:40
Raport OECD wystawia wysoką ocenę polskiej gospodarce, ale też wskazuje na obszary wymagające reformy. Jedno z wyzwań dotyczy potrzeby silniejszego wpisania małych i średnich przedsiębiorstw w globalne łańcuchy produkcyjne – mówi minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse coraz bardziej cyfrowe. Rosną elektroniczne płatności i e-handel

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 17:19
Rok 2020 to zdecydowanie rok elektronicznego handlu i elektronicznego pieniądza. W stosunku do 2019, o 15 punktów procentowych zwiększył się odsetek kupujących w sieci i stanowią oni obecnie aż 72 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitcoin bije kolejny rekord. Kosztuje już powyżej 35 tys. dolarów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 19:25
Jak informuje agencja Reuters, Bitcoin osiągnął wartość 35 879 dolarów. To wzrost o ponad 800 proc. od marca 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska dokapitalizuje innowacyjne firmy. W puli duże środki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 08:13
Komisja Europejska rozpoczęła pierwszą turę bezpośrednich inwestycji kapitałowych za pośrednictwem nowego Funduszu Europejskiej Rady ds. Innowacji. 42 wysoko innowacyjne przedsiębiorstwa otrzymają finansowanie o wartości 178 mln euro.
rozwiń zwiń