X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak przekazać pieniądze z konta na wypadek śmierci. Każdy może złożyć takie oświadczenie w swoim banku

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 06:30
Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci może ustanowić każdy posiadacz indywidualnego rachunku bankowego – pisze Rzecznik Finansowy. Pieniądze te beneficjent może pobrać bez oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego, na przykład na koszty pogrzebu.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

– Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci ma na celu zagwarantowanie wypłaty określonej kwoty pieniędzy z rachunku bankowego klienta banku, w razie jego śmierci – wyjaśnia radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego Krzysztof Witkowski.

Dodaje, że środki te mogą posłużyć na zabezpieczenie bieżących wydatków rodziny zmarłego bezpośrednio po jego zgonie. Wskazuje, że częstym motywem złożenia takiej dyspozycji jest chęć zapewnienia odpowiedniej kwoty na organizację pogrzebu.


notariusz1200.jpg
Nie będzie dalszej liberalizacji podatku od darowizn

Istnieją pewne ograniczenia

"Właściciel rachunku ustala wcześniej kto zajmie się tą kwestią i na jego rzecz ustanawia taką dyspozycję. Te pieniądze nie wchodzą w skład spadku po posiadaczu rachunku, stąd też beneficjent może pobrać tę kwotę z banku bez konieczności oczekiwania na zakończenie postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku lub wizyty u notariusza, w celu uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia – tłumaczy mecenas Witkowski.

Prawnik zaznacza jednak, że istnieją ograniczeniach w ustanowieniu dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Beneficjentami dyspozycji mogą być: małżonek posiadacza rachunku, a także wstępni, zstępni lub rodzeństwo posiadacza. Nie jest więc możliwe złożenie dyspozycji przykładowo na korzyść osoby spoza najbliższej rodziny czy na rzecz osoby prawnej.

– Żeby uniknąć sporów i wątpliwości, taka dyspozycja musi mieć formę pisemną, a beneficjent musi być precyzyjnie określony. Dlatego należy w takiej dyspozycji wskazać jego imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL lub dowodu osobistego – tłumaczy radca prawny.


banki 1200.jpg
"Ten sektor wymaga oczyszczenia". Dr Bartoszewicz o zaniechaniach banków

Kwota wypłat jest ograniczona

Z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że posiadacz rachunku bankowego ma możliwość ustalenia kwoty dyspozycji na różne sposoby.

"Może określić wysokość dyspozycji jako całość środków znajdujących się na jego rachunku w chwili śmierci albo w chwili dokonywania dyspozycji. Może to być też określony procent tej kwoty lub precyzyjnie określona kwota, przypadająca na rzecz jednego czy większej liczby beneficjentów" – czytamy.

Krzysztof Witkowski zaznacza też, że łączna kwota wszystkich wypłat z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci jest ograniczona.

– Nie może być ona wyższa niż równowartość dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Suma ta zaktualizuje się więc dopiero w momencie jego śmierci i obliczana będzie zawsze za ostatni miesiąc przed tą chwilą. Według stanu na grudzień 2020 r., jest to ponad 107,4 tys. zł – wyjaśnia prawnik.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1,5 mld zł do zwrotu dla kredytobiorców. UOKiK namawia do składania reklamacji

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 12:30
14 największych banków zwraca klientom opłaty pobrane w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, stosując metodę liniową postulowaną przez Prezesa UOKiK. Szacowana wartość zwrotu, którą otrzymają kredytobiorcy w ramach "małego TSUE" wyniesie co najmniej 1,5 mld zł.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bronić się przed niekorzystną zmianą umowy przez bank? Zobacz, co radzi Federacja Konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 11:30
Co zrobić, kiedy zmiana warunków umowy z bankiem jest ewidentnie na naszą niekorzyść? Na przykład, gdy bank wprowadza opłatę za prowadzenie, wcześniej darmowego, rachunku. Federacja Konsumentów radzi, co począć w takiej sytuacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie zadłużenie emerytów. Wierzycielami są najczęściej banki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 09:20
Zadłużenie osób na emeryturze wzrosło w ciągu pięciu lat niemal dwukrotnie, do ok. 6 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Według ekspertów pandemia może pogłębić wzrost tych zobowiązań, bo starsi wspierają finansowo młodych, borykających się ze skutkami koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ten sektor wymaga oczyszczenia". Dr Bartoszewicz o zaniechaniach banków

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:25
- Pomimo wstępnych "czarnych wizji" nakreślanych przez środowisko finansowe, rok 2020 był kolejnym rokiem, który może ono uznać za udany. Jednak suma zaniechań ze strony instytucji finansowych, a przede wszystkim banków, będzie w kolejnych latach przysparzać temu sektorowi coraz więcej kłopotów - uważa dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy i bankowcy komentują decyzję o restrukturyzacji Idea Banku. KNF prostuje nieprawdziwe informacje

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:20
Nie milkną komentarze po przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, który od wczoraj stał się częścią Banku Pekao. Według Komisji Nadzoru Finansowego w wypowiedziach dla TVN24 i "Gazety Wyborczej" mecenasa Romana Giertycha oraz byłego właściciela Idea Banku Leszka Czarneckiego padają stwierdzenia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyły prace nad tarczą prawną, która ma ułatwić procedury inwestycyjne i likwidować bariery administracyjne

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 18:31
Ruszyły prace nad tarczą prawną, która ma ułatwić firmom inwestowanie i wspierać rozwój gospodarczy po pandemii - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
rozwiń zwiń