X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest decyzja rządu ws. Tarczy 2.0. Jarosław Gowin: do sektora MŚP trafi 20 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:02
Rząd przyjął uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy Finansowej 1.0 PFR - poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że do mikro, małych i średnich firm trafi łącznie 20 mld zł - jako nowe wypłaty i umorzenia.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Twitter/Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Zgodnie z harmonogramem obrad wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, rząd miał zająć się projektami dwóch uchwał Rady Ministrów: zmieniającej uchwałę w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm" oraz w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm". Wnioskodawcami obu projektów uchwał był wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

"Dobra wiadomość dla PL firm! Dziś rząd przyjął, przygotowane przez mój resort - MRPiT.GOV_PL, uchwały ws. Tarcza Finansowa PFR 2.0 i noweli Tarcza Finansowa PFR 1.0. Dzięki temu do MMŚP trafi 20 mld zł - jako nowe wypłaty i umorzenia. Z pomocy będzie można korzystać już od 15.01" - napisał na Twitterze Gowin.

Kolejne miliardy dla firm

Jak wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na temat projektu uchwały rządu w sprawie programu rządowego "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm", dla mikrofirm jak i sektora MŚP zarezerwowano po 6,5 mld zł; w sumie jej budżet to 13 mld zł - informuje KPRM. Nowa transza pomocy ma być wypłacana od 15 stycznia do końca marca z możliwością przedłużenia jej do końca czerwca.

firma 1200.jpg
Ponad 40 tys. firm złożyło wnioski w ramach tarczy branżowej

Wyjaśniono, że udzielenie subwencji będzie zależało m.in. od zanotowanego określonego spadku obrotów jak i prowadzenia działalności w ramach co najmniej jednego kodu PKD. Wymieniono ich ponad 40, dotyczą one m.in. sprzedaży detalicznej odzieży, żywności i napojów czy wyrobów tekstylnych; prowadzenia hoteli, placówek gastronomicznych, siłowni, parków rozrywki, kin. W Tarczy wyliczono również kody PKD dla działalności: pilotów wycieczek, fizjoterapeutów, organizatorów wycieczek, muzeów, obiektów kulturalnych, czy agencji reklamowych.

W przypadku projektu uchwały ws. zmian w pierwszej Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm, w której zarekomendowano wybranym branżom uzyskanie umorzenia do 100 proc. subwencji w zależności od spełnienia określonych warunków. Projekt ma zawierać listę ponad 40 kodów PKD, które pokrywają się z kodami wymienionymi w przypadku Tarczy Finansowej 2.0.

Ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców już trafiło 172,6 mld zł

- Stabilność finansowa polskich przedsiębiorstw w okresie pandemii to gwarant bezpieczeństwa przyszłości setek tysięcy rodzin. Dlatego, w ramach rozwijanego stale wachlarza narzędzi pomocowych, przygotowaliśmy dwa kolejne instrumenty tarczy antykryzysowej. Od 30 grudnia przedsiębiorcy z kolejnych branż mogą składać wnioski w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, aby z nich skorzystać - powiedziała minister Marlena Maląg, szefowa MRiPS.

Minister zapewniła, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że w grupie najdłużej odczuwającej skutki pandemii są firmy z branży gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, sportowej, turystycznej i transportowej.

-Dzięki rozwiązaniom wdrożonym w ramach tzw. Tarczy 6.0 otrzymają oni jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz zostaną zwolnieni z obowiązku opłacenia składek za listopad 2020 r. Wierzę, że to realne wsparcie pomoże im zachować ciągłość działalności – oceniła minister Maląg. Przypomniała, że wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zwolnienie ze składek na ZUS

Zwolnienie z płacenia składki ZUS obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych - należne za listopad 2020 r. Zwolnienie następuje na wniosek płatnika, który powinien zostać przekazany do ZUS nie później niż do 31 stycznia br.

Zwolnienie będzie przysługiwać nawet wówczas, jeśli składki za okres wskazany we wniosku już zostały opłacone. W takim przypadku po otrzymaniu informacji o zwolnieniu z opłacania składek płatnik może wystąpić z wnioskiem o ich zwrot. Nadpłata zostanie zwrócona, jeżeli płatnik nie ma zaległości w ZUS.

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania świadczeń, należy spełniać następujące warunki: prowadzić na dzień 30 września 2020 r. jeden z określonych rodzajów działalności, zgłosić do 30 czerwca podmiot jako płatnika składek, a także wykazać, że przychód uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy o co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym okresie rok wcześniej.

Świadczenia postojowe

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w 2020 roku, tj. 2 080,00 zł. Warunkiem jego otrzymania jest uzyskanie w październiku lub w listopadzie 2020 r. niższego, o co najmniej 40 proc., przychodu z tej działalności w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie w 2019 r.

Podobnie jak w przypadku świadczenia postojowego wprowadzonego wiosną tego roku, będzie ono wynosić 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, a dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej – 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Z racji tego, że wsparcie kierowane jest do konkretnych branż, konieczne jest załączenie do wniosku dodatkowych dokumentów, czyli oświadczenia o rodzaju przeważającej działalności (PKD) oraz oświadczenia o spadku przychodów.


PolskieRadio24.pl, PAP, TT, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza 6.0. Można już składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:59
Od dziś można już składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS. Wsparcie skierowane do branż wymienionych w Tarczy 6.0, dotyczy niemal 40 grup przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały ZUS Plus. Firmy mają miesiąc na zgłoszenie się do programu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 13:43
Do 1 lutego uprawnieni przedsiębiorcy mogą zgłosić chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus. To rozwiązaniem dające możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Preferencyjna stawka podatku na laptopy dla szkół. Resort finansów przypomina o uldze

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:29
Ministerstwo finansów przypomina, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z zerowej stawki VAT na laptopy i tablety przekazywane szkołom. Preferencyjna stawka VAT będzie obowiązywała do wygaśnięcia pandemii COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe uprawnienia dla mikroprzedsiębiorców. Poszkodowane firmy dostaną zwrot podatku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:36
Od tego roku mikroprzedsiębiorcy mają nowe uprawnienia. Jednoosobowe firmy mogą w wielu sytuacjach korzystać z takich samych praw jak konsumenci. Firmy poszkodowane przez pandemię koronawirusa dostaną także zwrot podatku i poprawią płynność finansową. Można już składać korekty zeznań za 2019 r., w których odliczymy stratę z 2020 r.
rozwiń zwiń