X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rewolucja w usługach Poczty Polskiej: kody kreskowe zamiast znaczków w listach poleconych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:15
Od 1 maja 2021 r. listy polecone będą nadawane bez znaczków pocztowych, które zastąpią naklejki z kodem paskowym - poinformowała we wtorek Poczta Polska. Znaczki nadal będzie można wykorzystywać do opłacania listów zwykłych i do celów kolekcjonerskich.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/paulaphoto

Zmiana miała obowiązywać od 1 lutego 2021 r., jednak - jak podaje Poczta Polska - przełożono ją na 1 maja 2021 r., aby klienci mogli wykorzystać już zakupione znaczki.


Poczta Polska zaznaczyła, że wprowadza standaryzację opłaty dla przesyłek listowych rejestrowanych - zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym.


Poczta Polska free 1200.jpg
Polecony trafi na eSkrzynkę. Poczta Polska cyfryzuje kolejną usługę

Listy polecone: naklejka zamiast znaczka

Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać w analogiczny sposób jak paczki czy przesyłki wartościowe, tj. bez znaczka pocztowego. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę do nadania pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za przesyłkę będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R, która zostanie rozbudowana o specjalne pole.


Poczta Polska przekonuje, że brak konieczności naklejania znaczków na listy polecone nie tylko uprości proces ich nadawania, ale także znacznie skróci czas obsługi w placówce pocztowej. Podobne rozwiązanie stosują także zagraniczni operatorzy pocztowi, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii, a także na Węgrzech i Słowacji.


shutterstock poczta polska 1200.jpg
Pomoc państwa dla Poczty Polskiej jest zgodna z prawem. Sąd UE oddalił odwołania firmy InPost

Znaczki pocztowe pozostaną 

Znaczki pocztowe nadal będzie można wykorzystywać do opłacenia zwykłych listów i do celów kolekcjonerskich.

"Poczta Polska wydaje zarówno znaczki obiegowe, w milionowych nakładach, jak też znaczki okolicznościowe, w nakładach mniejszych. Dzięki współpracy z artystami grafikami znaczki cieszą się dużym uznaniem kolekcjonerów w kraju i na świecie. Tworzone dla miłośników filatelistyki emisje przybierają często formę arkusza czy bloku. Kolekcjonowanie znaczków pocztowych może być ciekawym hobby, ale przez filatelistów na świecie jest również traktowane jako lokata kapitału, bo nierzadko sprzedaż unikalnych kolekcji może przełożyć się na zyski finansowe - podkreślono w komunikacie Poczty Polskiej. 


Polski znaczek projektu Macieja Jędrysika nagrodzony w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Polski znaczek projektu Macieja Jędrysika nagrodzony w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020.

PAP/PR24/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w Prawie pocztowym. Od dziś list polecony odbierzesz w swojej skrzynce

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:45
W związku ze zmianą zapisów w Prawie pocztowym, listy polecone mogą być doręczane do skrzynki pocztowej adresata, a dla przesyłek kurierskich zawieszono obowiązek uzyskania pokwitowania odbioru - poinformowała dziś Poczta Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczta Polska notuje spadek obrotów. Zarząd spółki ogranicza swoje premie i obniża wynagrodzenie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:00
Po 21-proc. spadku liczby przesyłek listowych od stycznia do kwietnia i obniżeniu przychodów Poczty Polskiej spółka zdecydowała o niewypłacaniu premii menadżerom i obniżeniu wynagrodzeń zarządowi i pracownikom na trzy miesiące - poinformowała spółka. Obniżka ma wynieść od 1 do 10 proc.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe automaty paczkowe Poczty Polskiej. Wiemy gdzie się pojawią

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 12:00
Poczta Polska planuje uruchomić 2 tys. nowych automatów paczkowych do 2022 r., m.in. przy marketach i galeriach handlowych - poinformowała w sobotę spółka. Ponad 130 z nich ma być zamontowanych na Pomorzu - najwięcej w Gdańsku i Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczta Polska zatrudniła dodatkowych pracowników, aby przesyłki trafiły do adresatów przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:30
Jesteśmy przygotowani na przedświąteczny szczyt wysłania paczek i pocztówek. W tym celu zatrudniliśmy dodatkowo 1500 pracowników sortowni, kurierów i kierowców - powiedział Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej SA w rozmowie z Justyną Golonką w "Ekspresie Gospodarczym" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń