X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na warszawskiej giełdzie powiało optymizmem. Małe i średnie spółki blisko szczytów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:03
Pierwsza tegoroczna sesja zakończyła się wzrostami głównych indeksów na GPW. Choć w WIG20 mocne wzrosty Tauronu i KGHM wyniosły ich notowania na lokalne maksima, to i tak lepiej radziły sobie małe i średnie spółki, których indeksy zyskały po ok. 2,5 proc. mWIG40 dotarł do poziomów sprzed lutowych spadków, a sWIG80 jest blisko szczytów z połowy 2017 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Autorstwa shutter_o

– Do południa nastroje na krajowym rynku były bardzo dobre, wspierane dodatkowo osłabiającym się dolarem. Jednakże po rozpoczęciu handlu w USA dolar odrobił straty, a WIG20 oddał część zwyżki. Wzrostom w indeksie przewodziły Tauron i KGHM. Miedź dobrze rozpoczęła rok, co zostało uwzględnione w wycenie KGHM. Z kolei energetyka sektorowo jest naszym faworytem na cały 2021 r. Choć rekordowe ceny CO2 nie są sprzyjające, a prognozy wyników na 2021 rok zostały w ostatnich miesiącach obniżone, to inwestorzy w I kwartale prawdopodobnie będą rozgrywać scenariusz wydzielenia aktywów węglowych. W sprzyjających okolicznościach spółki mają jeszcze potencjał – powiedział dyrektor departamentu analiz DM BDM, Krystian Brymora.

Czynniki ryzyka dla notowań

W poniedziałek najmocniej w WIG20 rósł Tauron – na koniec dnia zyskiwał 8,8 proc., wzrastając do 2,962 zł. Tauron w trakcie sesji notował nawet poziom 3 zł za akcję, po raz pierwszy od czasu lipcowych szczytów. Drugi co do wielkości wzrost w indeksie zanotował KGHM – wzrósł o 6,4 proc. do 194,75 zł. Jest najwyżej od około 8 lat, a do najwyższego historycznego zamknięcia brakuje już niecałe 4 zł.

Najmocniej w WIG20 przecenione zostały odzieżowe CCC – o 3 proc. do 85,08 zł i LPP – o 2 proc. do 8.100 zł. Tym samym LPP zakończyło trwającą 7 sesji serię wzrostów. CCC rosło przez trzy poprzednie sesje.


– Słabiej zachowywały się spółki odzieżowe, jednak po mocnym grudniu, kiedy CCC zyskało 40 proc., a LPP 20 proc., korekta jest zupełnie naturalna. Cały WIG20 w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrósł o 30 proc., przez co nasze podejście w najbliższym czasie będzie bardziej ostrożne, defensywne – dodał Krystian Brymora.

Dyrektor departamentu analiz DM BDM zwrócił uwagę na czynniki ryzyka dla notowań w najbliższym czasie.

– W Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich widać wyraźną trzecią falę pandemii. Rządy stają przed decyzjami o przedłużaniu dotychczasowych obostrzeń czy wprowadzaniu nowych. Ponadto kluczowym czynnikiem ryzyka na styczeń i luty będzie tempo szczepień. Pierwsze dane pokazują, że jest ono niezadowalające, przez co proces powrotu do normalności może być dłuższy, niż to się początkowo wydawało – ocenił.

Najmocniej zwyżkowało górnictwo

Na zamknięciu pierwszej giełdowej sesji w 2021 r. WIG20 zyskał 1,25 proc. do 2.008,75 pkt., WIG zwyżkował o 1,63 proc. do 57.954,68 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 2,58 proc. do 4.079,03 pkt., a sWIG80 zyskał 2,52 proc. do 16.501,81 pkt. W ramach poniedziałkowego wzrostu mWIG40 dotarł do poziomów sprzed lutowych spadków, a sWIG80 jest blisko szczytów z połowy 2017 r. Obroty na GPW wyniosły ok. 1.250 mln zł, z czego ok. 943 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach CD Projektu (190 mln zł) oraz KGHM (133 mln zł). W WIG20 mocno rosły także PGE i JSW – po 4,5 proc.

W ujęciu sektorowym na warszawskim parkiecie zwyżkowało 12 indeksów, w tym najmocniej górnictwo – o 6 proc. i energetyka – o 5 proc. Pod kreską były odzież – o 2,3 proc., media – o 1,5 proc. i telekomy – o 1 proc.

Choć wzrosty Dino na koniec dnia nieco osłabły, to kurs zakończył notowania na nowym historycznym szczycie 296 zł (w górę o 2 proc.). W ciągu dnia notowania po raz pierwszy przekroczyły barierę 300 zł.

shutterstock idea bank free 1200.jpg
Politycy i bankowcy komentują decyzję o restrukturyzacji Idea Banku. KNF prostuje nieprawdziwe informacje


Traciły banki Leszka Czarneckiego

Wśród małych i średnich firm na koniec dnia wzrosty przybrały na sile. Najmocniej w mWIG40 zwyżkowało XTB – o 14 proc. do 20,4 zł, najwyżej od sierpnia, a w sWIG80 Polimex Mostostal – o 22 proc. do 4,53 zł, najwyżej od ponad 2 lat. Polimex mocno zyskuje trzecią sesję z rzędu, a wzrosty trwają od momentu, kiedy spółka poinformowała o podpisaniu dokumentów dotyczących spłaty długu objętego procesem restrukturyzacji finansowej oraz dotyczących pozyskania trzech nowych linii gwarancyjnych.

Do grona spółek rosnących w dwucyfrowym tempie dołączyły: CI Games – o 12,5 proc. AmRest – o 11 proc., INC – o 15 proc., Airway Medix – o 13 proc., Mirbud – o 11 proc. i Stalexport – o 10 proc. Kurs AmRestu dotarł na koniec sesji do poziomu 30,75 zł, przebijając tym samym szczyt po kwietniowym odbiciu. Jest najwyżej od połowy marca.

Po informacji o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku w dwucyfrowym tempie traciły banki, w których głównym akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki: Getin Holding poszedł w dół o 10 proc., Getin Noble Bank stracił 11 proc.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Czytaj także

Politycy i bankowcy komentują decyzję o restrukturyzacji Idea Banku. KNF prostuje nieprawdziwe informacje

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:20
Nie milkną komentarze po przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, który od wczoraj stał się częścią Banku Pekao. Według Komisji Nadzoru Finansowego w wypowiedziach dla TVN24 i "Gazety Wyborczej" mecenasa Romana Giertycha oraz byłego właściciela Idea Banku Leszka Czarneckiego padają stwierdzenia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport wspiera gospodarkę. Poprawia się polskie PMI

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:31
Rosnący popyt zagraniczny na towary produkowane w Polsce pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość. Wyzwaniem mogą być niedobory pracowników związane z ograniczeniami spowodowanymi pandemią oraz opóźnienia w dostawach surowców potrzebnych w procesie produkcji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zajmie się we wtorek Tarczą Finansową 2.0. Jej budżet to 13 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 23:55
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma się zająć projektem uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm. Jej budżet wyniesie 13 mld zł - przekazała KPRM. Nowa transza pomocy przedsiębiorcom ma być wypłacana od 15 stycznia do końca marca z możliwością przedłużenia jej do końca czerwca br.
rozwiń zwiń