X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wielomiliardowe inwestycję na ochronę środowiska w 2021 r. Poznaj najważniejsze programy rządowe

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:11
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2021 roku planuje przeznaczyć 5 mld zł na dotacje, o ok. 1,1 mld zł więcej niż w 2020 r. - wynika z planu finansowego Funduszu na 2021 r. Na dotacje w ramach "Czystego powietrza" ma być wydanych ponad 1,7 mld zł.
Przed Polską ograniczenie zużycia węgla i przechodzenie na alternatywne źródła energii.
Przed Polską ograniczenie zużycia węgla i przechodzenie na alternatywne źródła energii.Foto: pixabay

Narodowy Fundusz wyjaśnił, że znaczący udział w planowanej kwocie kosztów finansowania dotacyjnego będą miały środki planowane na wpłaty na Fundusz Dróg Samorządowych oraz inwestycje w zakresie ochrony klimatu i atmosfery. W tej drugiej "kategorii" chodzi przede wszystkim o programy "Czyste powietrze" i "Mój prąd".W 2021 roku na Fundusz Dróg Samorządowych NFOŚiGW ma przekazać 1,4 mld zł. Na program "Czyste powietrze" 1 mld 760 mln zł. W przypadku programu "Mój prąd" Fundusz wyda w 2021 r. 500 mln zł.


dym komin smog 1200.jpg
Nie zwlekaj. Wymień kopciucha na nowowczesny piec z dopłatą

 Podkreślono jednak, że w przypadku programu promocji fotowoltaiki te pieniądze pójdą na realizację dopłat z zakończonego w 2020 roku naboru. Fundusz na razie nie przekazał informacji, jaką kwotą ma zamiar dofinansować nową, zapowiadaną odsłonę programu "Mój prąd 2.0".

"Czyste powietrze" - ponad 9,4 mld zł w ciągu 4 lat na dofinansowanie termomodernizacji i wymianę kotłów

NFOŚiGW przekazał, że aktualnie plan na 2021 r. zakłada, że na wsparcie finansowe termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz z wymianą przestarzałych i nieefektywnych kotłów w ramach programu "Czyste powietrze" w latach 2021-2024 przeznaczy ponad 9 mld 440 mln zł.

Zwrócono jednak uwagę, że ta kwota może być wyższa i "będzie wynikać z analizy zgłaszanego zapotrzebowania, przy wykorzystaniu dedykowanych temu celowi środków opłaty emisyjnej".

Program „Czyste powietrze” finansowany nie tylko z pieniędzy funduszu ochrony środowiska

"Należy pamiętać, że na finansowanie programu Czyste Powietrze oprócz środków wskazanych w niniejszym planie składają się również środki z ulgi termomodernizacyjnej, kwoty z budżetu Unii Europejskiej określone w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 oraz środki pochodzące z sektora bankowego na udzielone pożyczki i kredyty" - zaznaczono.

Fundusz finansuje również inne programy – dotyczące m.in. usuwania azbestu, wapnowania gleb, geotermię

Fundusz przekazał, że w 2021 r. wojewódzkie fundusze będą zaangażowane również w kontynuację takich programów jak: wapnowanie gleb, pomoc dla służb ratunkowych czy usuwanie azbestu. Na te cele ma zostać przeznaczonych ponad 100 mln zł.


pap_komin_dym1200.jpg
Zwiększenie redukcji emisji CO2 z 40 do 60 proc. w 2030 r. PE przyjął raport w tej sprawieNarodowy Fundusz dodał, że duży udział środków dotacyjnych w 2021 roku wynika także ze zwiększonego finansowania przedsięwzięć geologicznych, w tym geotermalnych oraz finansowania przez NFOŚiGW zadań Państwowego Monitoringu Środowiska (100 mln zł rocznie).

W 2021 r. nadal będą realizowane zadania związane m.in. z wdrażaniem projektów unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, realizacją projektu doradztwa energetycznego, czy programów LIFE.

Odnosząc się do POIiŚ, podkreślono, że w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej (2007-2013) w ramach obecnej (2014-2020) podpisano o 17 proc. więcej umów. Wyższa jest również wartość umów (wzrost o 26 proc.).

W perspektywie 2007-2013 Fundusz podpisał 1142 umowy na kwotę 15,4 mld zł. W obecnej jest to już 1335 umów na kwotę 19,4 mld zł.

PAP, jk

Czytaj także

Ruszyło przyjmowane wniosków na dopłaty do elektrycznych aut. Zobacz, ile można otrzymać

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 08:08
W piątek od godz. 9.00 można już składać wnioski o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Nabór potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Mają zwiększyć jego dostępność

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 16:23
- Prowadzimy rozmowy w samorządach dotyczące programu Czyste Powietrze i na ich podstawie wprowadzimy zmiany usprawniające jego działanie - zapowiedział wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski podczas środowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Ciepłownictwo będzie odchodziło od węgla. Minister klimatu zapowiada nową strategię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie miasta chętnie korzystają z kredytów EBI. Finansują projekty ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 09:51
10 miast w Polsce otrzymało w tym roku znaczące finansowanie, w przygotowaniu są kolejne operacje – poinformował prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer. Łączna suma kredytów udzielonych przez bank polskim miastom w tym roku przekroczyła 2 mld zł.
rozwiń zwiń