X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

2,6 miliona z nas oszczędza na emeryturę za pomocą instrumentów rynkowych. Borys: to nadal zbyt mało

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 10:29
Około 2,6 mln Polaków oszczędza na cele emerytalne, korzystając z dostępnych produktów na rynku - wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju. To cały czas zbyt mało - podkreśla prezes PFR Paweł Borys. Dodatkowe oszczędności na jesień życia można gromadzić w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE). Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Paweł Borys wyjaśnił, że po trzech etapach wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych oszczędza w nich 1,7 miliona osób. W PPE, IKE i IKZE, które wprowadzone zostały wcześniej niż PPK, oszczędności gromadzi znacznie mniej osób. I tak w IKE i PPE oszczędności gromadzi po 300 tysięcy osób. Niedużą liczbę uczestników skupiły też IKZE bo 230 tysięcy oszczędzających. Przez 15 lat wszystkie te programy zgromadziły około 800 tysięcy aktywnych uczestników - podsumowuje prezes PFR.

Posłuchaj
00:26 apl1.mp3 Paweł Borys: jest wiele instrumentów, pozwalających gromadzić dodatkowe oszczędności (IAR)

Tymczasem "w wyniku wdrażania PPK w ciągu zaledwie półtora roku mamy 1,700 mln osób, czyli dwukrotnie więcej niż wcześniej przez 15 lat" - podkreśla Paweł Borys. Przypomina, że od nowego roku wprowadzaniem PPK objęty jest sektor małych i mikro firm oraz sektor publiczny.


ZUS.jpg
W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury

PPK zachętą do oszczędzania

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zaznaczył, że ten czwarty najbardziej liczny etap wprowadzania PPK gromadzi ponad 6 milionów pracowników. Wyraził nadzieję, że dalsze wdrażanie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych doprowadzi do znaczącego zwiększenia liczby oszczędzających na jesień życia. Tym bardziej, że o ile na IKE i IKZE odkładamy sami, to w PPK wspiera nas pracodawca i państwo. Pracownik odprowadza 2% pensji brutto, a pracodawca dokłada kolejne 1,5% pensji brutto. Do tego dochodzą państwowe dopłaty roczne w wysokości 240 złotych i wpłata powitalna w wysokości 250 złotych.

Posłuchaj
00:21 apl2.mp3 Paweł Borys: zdecydowanie więcej osób oszczędza w PPK niż za pomocą innych instrumentów (IAR)

Do PPK zapisywani są automatycznie wszyscy pracownicy bez względu na formę zatrudnienia, ale mogą się z programu wypisać. Dobrowolność jest po stronie pracownika, natomiast obligatoryjność po stronie pracodawcy.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Czytaj także

W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 14:00
To już drugi rok, gdy seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. W nadchodzącym roku emeryci i renciści otrzymają dodatkowe pieniądze, ponieważ oprócz 13. emerytury po raz pierwszy będzie wypłacona "czternastka". Ekstra śwuiadczenie – według zapowiedzi rządu –  ma być wypłacone jesienią 2021 roku. Druga fala epidemii koronawirusa nie wpłynęła na wypłatę dodatkowych emerytur i rent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadczenia dla seniorów, osób niepełnosprawnych i matek. Rząd kontynuuje wsparcie w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:35
W mijającym roku budżet programu Leki 75+, obejmujący bezpłatne leki dla seniorów, wyniósł 836 mln zł. W przyszłym roku zwiększy się do 953 mln. zł. Limit dziesięcioletni (2015-2025) programu wynosi 8,3 mld zł. W 2020 roku zwiększyły się również wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz wypłacane były rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla matek, które urodziły lub wychowały co najmniej 4 dzieci.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych: dotyczy m.in. małych firm

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:43
Do Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą dołączyć małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych. Rozpoczyna się czwarta i ostatnia faza wdrażania PPK, czyli systemu regularnego oszczędzania na emeryturę.
rozwiń zwiń