X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Brexit: po okresie przejściowym mogą pojawić się utrudnienia dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 16:52
Kontrole, dodatkowa biurokracja i koszty dla przedsiębiorców. Po zakończonym o północy okresie przejściowym, pojawią się utrudnienia w handlu pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Unią, w tym Polską.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com / lazyllama

Dzięki umowie brexitowej, udało się uniknąć ceł i kwot eksportowych, co usunie największe bariery, ale pozostają te pozacłowe, związane np. z minimalnymi standardami produkcji.

Posłuchaj
00:56 brexit.mp3 Kontrole, dodatkowa biurokracja i koszty dla przedsiębiorców. Po zakończonym o północy okresie przejściowym po brexicie, będą utrudnienia w handlu pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Unią, w tym Polską/Z Londynu - Adam Dąbrowski, IAR/.

Nowa granica z Wielką Brytanią oznacza kontrole, a to podniesie koszty eksportu i importu z krajami UE

- Mamy teraz wyraźną zmianę. Dotychczas wysyłanie towarów z Wielkiej Brytanii do Unii przebiegało tak samo jak wysyłanie ich z jednego do drugiego miasta w Wielkiej Brytanii, a teraz powstała nowa granica. Trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, które eksporter i importer będzie musiał ponieść- mówi Polskiemu Radiu dr Anna Jerzewska z firmy konsultingowej Trade and Borders.


uk granica kontrola shutterstock_1227053824 1200.jpg
Po brexicie wracają odprawy celno-graniczne. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

- Brexit z umową czy bez - to nie ma większego znaczenia. Ważne, że pojawią się kontrole, to oznacza opóźnienia - dodaje John Shirley, szef firmy transportowej.

Aram Świątkowski, szef sieci Polskiskleponline zapowiada, że zrezygnuje ze sprowadzania z Polski niektórych produktów, bo dłuższe oczekiwanie na granicy może sprawić, że się zepsują.

Na razie w Dover nie ma korków, ale…

Obecnie w Dover nie ma większych utrudnień, ale lokalne władze spodziewają się, że nie potrwa to długo.

Po pierwsze dlatego, że okres noworoczny zawsze jest okresem mniejszego ruchu, a po drugie, ponieważ wiele firm, obawiając się utrudnień, wysłało transporty szybciej niż zwykle, tak by dotarły na miejsce jeszcze przed końcem roku.


odprawa bagażowa 1200 shutterstock.jpg
Podróże z Wlk. Brytanii do Polski po brexicie. Zobacz, co z cłami na bagaż

Efektem były długie korki na promy pod koniec grudnia, spotęgowane jeszcze przez tymczasową decyzję Francji, by zamknąć granicę z Wielką Brytanią z powodu epidemii.

Inne zasady są w przypadku Irlandii Północnej, należącej do Królestwa, ale nie będącej częścią Wielkiej Brytanii. Ten rejon de facto pozostał częścią jednolitego rynku dla towarów, więc nie zmieniają się zasady handlu np. z Polską. Jednak jeśli ktoś chce przewieźć towar z Irlandii Północnej do
Anglii, Walii lub Szkocji - napotka na kontrole i biurokrację.

IAR, jk

Czytaj także

Polska żywność ceniona na świecie. Eksportujemy jej coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:21
Wartość eksportowanych towarów rolno-spożywczych z roku na rok rośnie. Od stycznia do sierpnia br. sprzedaż polskiej żywności osiągnęła wartość 21,9 mld euro tj. była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: nowa umowa między Wielką Brytanią a Unią uspokaja polskich producentów i eksporterów

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 17:45
O  nowej pobrexitowej umowie między Wielką Brytanią a Unią Europejską i konsekwencjach z niej wynikających dla polskich eksporterów i importerów, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń