X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie reforma przepisów dot. efektywności energetycznej. "Branża miała bardzo dużo czasu na przystosowanie się"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 10:20
W 2021 r. będziemy dokonywać znacznej reformy przepisów dotyczących efektywności energetycznej, w tym efektywności energetycznej budynków - zapowiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Od nowego roku budowane domy będą musiały spełnić bardziej rygorystyczne niż dotąd normy dotyczące izolacyjności cieplnej.

- Propozycja dodania przepisów przejściowych do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, powinna zminimalizować konieczność zmian projektowych w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Same przepisy i nadchodząca zmiana znane są wszystkim zainteresowanym podmiotom od siedmiu lat. Branża miała bardzo dużo czasu na przystosowanie się - tłumaczy wiceszefowa resortu rozwoju, dodając, że docierające sygnały potwierdzają, iż wszyscy zainteresowani są dobrze przygotowani do nadchodzących zmian.

panele słoneczne free1200.jpg
Duże zainteresowanie na wsi programem "Mój Prąd"

Argumenty zostały przeanalizowane

Anna Kornecka przypomniała, że zgodnie z unijną dyrektywą państwa członkowskie miały zapewnić, że do 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki, a także nowo projektowane czy przebudowywane, mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

Na uwagę, że branża budowlana apelowała o utrzymanie na dotychczasowym poziomie współczynników dotyczących samych materiałów, a nie całych budynków, wiceminister podkreśliła, że te argumenty zostały przeanalizowane.

- Niemniej chcemy zaznaczyć, że wymagania, które muszą zostać spełnione - na przykład w kontekście stosowania tzw. okien dwukomorowych, czyli trzyszybowych - mają być już dzisiaj osiągalnym standardem dla wszystkich w budownictwie - podkreśliła rozmówczyni "ND".

panel słoneczny oze odnawialne źródła energii 1200.jpg
Forum Innowacyjności. Polska potrzebuje strategii wskazującej kierunki rozwoju energetyki

Możliwość stworzenia "okna referencyjnego"

– Dochodzą do nas sygnały dotyczące możliwości stworzenia na przykład "okna referencyjnego". Będziemy nad tym pracować, chociażby dlatego, że w 2021 roku będziemy dokonywać znacznej reformy przepisów dotyczących efektywności energetycznej, w tym efektywności energetycznej budynków – zapowiedziała Anna Kornecka.

Wiceszefowa MRPiT przypomniała, że za 40 proc. emisji zanieczyszczeń na świecie odpowiadają budynki.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska nie może do niej dopłacać". Artur Soboń o transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 08:10
- Chcemy wspólnie ze stroną społeczną wypracować plan, który dostosuje górnictwo na Śląsku do nowych wyzwań - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciepłownictwo będzie odchodziło od węgla. Minister klimatu zapowiada nową strategię

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:54
W pierwszym kwartale 2021 roku ma zostać przedstawiona strategia transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Jednym z wyzwań stojących przed tym sektorem jest odejście od węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu i środowiska: Polska podjęła się niemal całkowitej transformacji systemu energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 14:36
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, otwierając międzynarodowa konferencję na temat sprawiedliwej transformacji, podkreślił, że świat jest w bezprecedensowym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort klimatu pracuje nad hybrydowymi elektrowniami bazującymi na OZE

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 16:50
Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska powiedział, że trwają prace nad stworzeniem systemu hybrydowych elektrowni OZE.
rozwiń zwiń