X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Za nami czas historycznych zawirowań na rynku ropy. Co przyniesie nadchodzący rok?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 16:00
Mija niecodzienny rok jeśli chodzi o ceny ropy. Ich zmienności nie przesłania nawet fakt, że światowe ceny kończą rok na poziomie około 51 dolarów za baryłkę - podaje agencja Reuters. To oznacza, że w 2021 r. nerwy i niepewność nie znikną z rynku paliw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: QiuJu Song/Shutterstock.com

Przypomnijmy, w kwietniu ropa amerykańska pikowała w dół, osiągając poziom niższy niż 20 dol. za baryłkę Brent, i reagując na pandemię COVID-19 i wojnę cenową między gigantami naftowymi Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Pozostałą część roku 2020 rynki "poświęciły" na odbudowę po tym spadku, walcząc ze skutkami pandemii, która zniszczyła popyt na paliwo na całym świecie.

pal663.jpg
Tak tanio na stacjach paliwowych dawno nie było. Benzyna poniżej 4 zł za litr

Popyt na ropę wzrośnie, ale wielkiego odbicia nie będzie

Chociaż krótkotrwały spadek kontraktów terminowych na ropę w USA poniżej ujemnego poziomu 40 dol. za baryłkę prawdopodobnie nie powtórzy się w 2021 r., nowe blokady i stopniowe wdrażanie szczepionek w celu leczenia wirusa ograniczą popyt w przyszłym roku, a być może później, piszą eksperci.

- Naprawdę nie widzieliśmy czegoś takiego - ani w czasie kryzysu finansowego, ani po 11 września - powiedział Reutersowi Peter McNally, światowy lider branży przemysłowej, materiałowej i energetycznej w firmie badawczej Third Bridge.

- Wpływ na popyt był niezwykły i szybki – podsumował 2020 r.

Trzeba pamiętać o ograniczeniach związanych z CO2

Popyt na paliwa kopalne w nadchodzących latach może pozostać mniejszy nawet po pandemii, ponieważ kraje starają się ograniczyć emisję w celu spowolnienia zmian klimatycznych, przypomina Reuters.

paliwa stacja benzynowa 1200.jpg
Dobre wieści dla kierowców. Benzyna i diesel stanieją, trochę więcej zapłacimy za autogaz

Koronawirus zatrzymał ludzi w domach, zmniejszył popyt na paliwa

Reuters przypomina, że w miarę rozprzestrzeniania się przypadków koronawirusa rządy nakładały blokady, zatrzymując mieszkańców w pomieszczeniach i z dala od dróg. Zużycie ropy naftowej i paliw płynnych na świecie spadło do 92,4 mln baryłek dziennie w ciągu roku, co stanowi 9% spadek ze 101,2 mln baryłek dziennie w 2019 r., podała EIA.

Prognoza: w 2021 r. popyt na ropę będzie nadal mniejszy niż w 2019 

Główne koncerny naftowe, takie jak i Total, opublikowały prognozy zawierające scenariusze, w których światowy popyt na ropę mógł osiągnąć szczyt w 2019 r., światowa produkcja ropy naftowej i paliw płynnych spadła w 2020 r. do 94,25 mln baryłek dziennie ze 100,61 mln baryłek w 2019 r., a oczekuje się, że wydobycie wzrośnie tylko do 97,42 mln baryłek w przyszłym roku - podał Energy Information Administratio

Rafinerie ograniczyły produkcję

Zmieniający się krajobraz stanowi zagrożenie dla rafinerii. Około 1,5 miliona baryłek dziennie zostało wycofane z rynku, informowała agencja Morgan Stanley.

Według GlobalData oczekuje się, że światowa zdolność destylacji ropy naftowej będzie nadal rosła, ale spadający popyt i słabe marże na benzynę, olej napędowy i inne paliwa skłoniły rafinerie w Azji i Ameryce Północnej do zamknięcia lub ograniczenia produkcji, w tym kilku zakładów wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej.

Przestoje w bardziej rozwiniętych gospodarkach "zwiększają ekspozycję rafinerii na wysoce konkurencyjny rynek eksportowy produktów", czytamy w prognozie BP opublikowanej we wrześniu.

Marcin-Roszkowski.jpg
"Na rynku paliw w Polsce na pewno będą zmiany". Roszkowski o fuzji Orlenu i Lotosu

Przed nami nerwowe i niestabilne czasy

Najbliższe miesiące będą prawdopodobnie niestabilne, ponieważ inwestorzy porównują niski popyt z kolejnym potencjalnym skokiem podaży ropy ze strony producentów, w tym Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników.

"Rynki były burzliwe i chaotyczne w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co ma długotrwałe implikacje, w czasie kiedy zaczynamy tworzyć nowe kontury normalności w kierunku równowagi po wirusie" - oceniają analitycy Mitsubishi UFJ Financial Group.

Indeks zmienności ETF ropy naftowej Cboe wzrósł do rekordowego poziomu 517,19 w kwietniu.

Od tego czasu indeks spadł do około 40, ale nadal jest o około 60% wyższy niż rok temu, jak pokazują dane Refinitiv Eikon.

Reuters, PR24, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tańsze tankowanie na stacjach benzynowych: powodem koronawirus i mniejszy popyt na paliwa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 16:00
Na stacjach paliw możliwe są niewielkie obniżki cen, zwłaszcza diesla - uważają analitycy portalu e-petrol. Natomiast według firmy analitycznej BM Reflex, jest szansa na na dalsze obniżki, jeśli ceny paliw w hurcie nie będą rosły po spadku w mijającym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata ekspertów: pandemia wzmocniła alternatywne formy lokowania kapitału

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 11:17
Pod hasłem "Rynki kapitałowe w czasie pandemii: wzrost mimo kryzysu?" odbyło się spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. W dyskusji udział wzięli Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, oraz Krzysztof Borowski z Instytutu Ryzyka i Rynków Finansowych SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na niebie trwa "wielka przeróbka" samolotów pasażerskich na towarowe

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 19:37
Pandemia i gwałtowne zmniejszenie ruchu pasażerskiego wywróciło rynek lotniczy do góry nogami - jak informuje agencja Reuters, w ostatnim czasie właściwie wszystkie linie lotnicze na świecie zajmują się tylko jednym – przerabianiem swoich samolotów z pasażerskich na frachtowce, przewożące tylko towary.
rozwiń zwiń