X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mikrofirmy jak konsumenci. Od 1 stycznia nowe uprawnienia dla drobnych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:16
Za kilka dni mikroprzedsiębiorcy zyskają nowe uprawnienia. Od 1 stycznia osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, będą mogły w wielu sytuacjach korzystać z takich praw jak konsumenci. Obecnie przedsiębiorca, zawierając umowę na firmę jest pozbawiony tego typu ochrony.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem
Posłuchaj
02:30 PR1_AAC 2020_12_28-06-33-48.mp3 Mikrofirmy jak konsumenci. Od 1 stycznia nowe uprawnienia dla drobnych przedsiębiorców (Aleksandra Tycner/PR1)

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak mówi, że teraz umowy, które dla danego przedsiębiorcy nie będą miały związku z jego działalnością zawodową, będą objęte ochroną zbliżoną do konsumenckiej.

Chodzi m.in. o takie elementy, jak zakaz stosowania tzw. klauzul abuzywnych, uprawnienia z tytułu rękojmi czy możliwość rozwiązywania umowy na odległość. Co istotne, by móc z tych możliwości skorzystać, umowa czy też zakup nie mogą dotyczyć bezpośrednio prowadzonej działalności.

księgowa podatek 1200.jpg
Zmiana zasad korygowania i przeliczania faktur. Uproszczenie rozliczeń w ramach pakietu "Slim VAT"

Większe pole manewru dla mikrofirm

Dzięki zmianom w prawie przedsiębiorcy na prawach konsumenta będą mogli liczyć na większe wsparcie ze strony Rzecznika Finansowego. Dotyczy to chociażby sporów z bankami, ubezpieczycielami czy firmami leasingowymi - mówi Marcin Jaworski z biura Rzecznika. Jak dodaje, dotychczas pomoc drobnym przedsiębiorcom była świadczona, ale nie można było w takim przypadku korzystać z argumentów, które dotyczą "zwykłych" konsumentów.

- To ograniczało nam możliwość skutecznej interwencji, np. w przypadku stwierdzenia w umowie klauzul abuzywnych - wyjaśnia.

Wsparcie dotyczyło m.in. niedozwolonych zapisów, zawartych w umowach leasingowych, dzięki czemu firmy będą mogły łatwiej odzyskać nadpłacone raty.

Nowe przepisy obejmą około 2,5 miliona jednoosobowych działalności gospodarczych.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner,


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy eksporterzy skutecznie ratują gospodarkę. Tak wynika z analiz PIE

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:08
Eksport kolejny raz pomógł polskiej gospodarce - tym razem w zamortyzowaniu skutków kryzysu spowodowanego pandemią twierdzi dr. Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana zasad korygowania i przeliczania faktur. Uproszczenie rozliczeń w ramach pakietu "Slim VAT"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 09:55
Od 1 stycznia mają wejść w życie przepisy kolejnej nowelizacji ustawy o VAT. Jej celem jest wprowadzenie rozwiązań w zakresie uproszczenia rozliczania przez podatników podatku VAT zawarte w tzw. pakiecie Slim VAT. Pakiet obejmuje m.in. brak konieczności uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus, wprowadzenie przepisu dotyczącego rozliczania faktur korygujących zwiększających cenę czy spójne kursy walut dla podatku VAT, jak i podatku dochodowego – przypomina Gazeta Podatkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort rozwoju: w połowie stycznia ruszy druga tarcza finansowa dla firm

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 19:22
Druga tarcza finansowa będzie przeznaczona dla mikro, małych i średnich firm, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. Wartość kolejnej pomocy dla tego typu przedsiębiorstw sięgnie 10 mld zł - poinformował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. 
rozwiń zwiń