X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Czeka nas trudny czas na rynku pracy". Ekonomiści prognozują, jaki będzie nadchodzący rok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 13:00
Mijający rok był trudny dla przedsiębiorców i dla pracowników. Wszystko wiązało się z niepewnością, która determinowała podejmowanie decyzji, i ta niepewność wcale nie znikła. Czeka nas więc niestabilny rok na rynku pracy. Może zniknąć wiele firm, jeśli nie zmienią filozofii działania. Wiele zależy od szybkości i liczby szczepień przeciwko COVID-19. Metodą na realny powrót do normalności może być umożliwienie szczepienia wszystkim chętnym już teraz. Czekanie na nieprzekonanych z wyznaczonych grup wpłynie negatywnie także na gospodarkę – mówili goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Piotr Soroczyński (KIG).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
23:00 PR24_AAC 2020_12_28-09-07-32.mp3 Eksperci: miniony rok był bardzo trudny, a z pandemią jeszcze nie wygrywamy (Polskie Radio 24)

W opinii dr. Bartoszewicza oczekiwania, że znaczna część populacji się zaszczepi raczej się nie spełnią, a efektem mówienia, że już zaraz będzie lepiej, że możemy z pandemią wygrać będzie nadmierne rozluźnienie rygorów i wymagań, jakie będą przed nami stawiane.

- To spowoduje wzrosty zachorowań, nad którymi bardzo trudno będzie nam zapanować. Kolejne fale, trzecia, czwarta, piąta i następne, które w moim przekonaniu nadejdą, będą bardzo negatywnie oddziaływały na przedsiębiorstwa. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że w tym roku udało nam się radykalnie ograniczyć negatywne zjawiska gospodarcze poprzez uruchomienie pomocy rządowej co spowodowało ograniczenie wzrostu bezrobocia i likwidacji przedsiębiorstw (…). Ale jest to mechanizm podtrzymujący ukryte bezrobocie i przedsiębiorstwa, które przyjęły formę zombie utrzymujących się tylko dlatego, że wsparcie jest a rynek tego nie weryfikuje – mówił dr Bartoszewicz.

pmm 1200.jpg
Premier: jest zgoda KE na kolejną pomoc dla firm, szykujemy wsparcie dla gmin turystycznych

W 2021 roku także będzie wiele trudności

Jego zdaniem utrzymywanie biznesów o bardzo niskiej dochodowości spowoduje w 2021 r. ujawnienie zjawisk negatywnych takich jak wzrost bezrobocia, obniżka dochodów gospodarstw domowych. Może za tym pójść pogorszenie się sytuacji instytucji finansowych, bo Polacy nadal mają kredyty, których mogą już nie być w stanie spłacać. W 2021 r. pomoc państwa będzie już bardziej selektywna, część wiosennej pomocy trzeba będzie zwrócić, bo została źle wykorzystana.

- To wszystko może spowodować, że gros takich firm nie przeżyje (…). Uważam, że tegoroczna niepewność nie zniknie – mówił dr Artur Bartoszewicz.
Piotr Soroczyński zauważył, że w 2020 r. mieliśmy ogromne zróżnicowanie poszczególnych sektorów gospodarki.

- Niektóre firmy są w tragicznej sytuacji, nie ma dla nich przyszłości. Inne prawie nie odczuły problemów w gospodarce albo wręcz się rozwijają stanowiąc substytut np. tego, że nie możemy się spotykać czy realnie kupować i wszystko to robimy w siei – mówił Piotr Soroczyński.

Jego zdaniem wciąż nie doczekaliśmy się informacji, jak aparat administracji widzi przyszłość gospodarki, które branże uznaje za kluczowe, które sobie poradzą, gdy zgasimy pożar wywołany pandemią, które zmienią filozofię działania, a które sobie nie poradzą w ogóle.

- W 2021 r. przewiduję kłopoty na rynku pracy, który w tym roku udało się ochronić (…). Wiele przedsiębiorstw już nie będzie w stanie utrzymać zatrudnienia, ale i konsumenci będą mieli inne pojęcie do kupowania dóbr, będziemy weryfikować nasze potrzeby pod kątem tego co jest najbardziej potrzebne i to także wpłynie na rynek pracy – mówił Piotr Soroczyński.

Gospodarka a szczepienia

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do powiązania przyszłości gospodarki z planami szczepień i ich popularyzowaniem. W opinii Piotra Soroczyńskiego trzeba bardzo uważać z odbieraniem głosu tym, którzy w szczepienia wątpią, bo może to wywołać odwrotny efekt od zamierzonego.

Zdaniem dr. Bartoszewicza, negatywne opinie nie poparte wiedzą medyczną należy z sieci eliminować. Szczepienia powinny zaś być dostępne dla wszystkich chętnych, bo czekanie na tych, którzy się zastanawiają utrudni wychodzenie z kryzysu zdrowotnego i gospodarczego.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy eksporterzy skutecznie ratują gospodarkę. Tak wynika z analiz PIE

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:08
Eksport kolejny raz pomógł polskiej gospodarce - tym razem w zamortyzowaniu skutków kryzysu spowodowanego pandemią twierdzi dr. Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort rozwoju: w połowie stycznia ruszy druga tarcza finansowa dla firm

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 19:22
Druga tarcza finansowa będzie przeznaczona dla mikro, małych i średnich firm, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. Wartość kolejnej pomocy dla tego typu przedsiębiorstw sięgnie 10 mld zł - poinformował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: jest zgoda KE na kolejną pomoc dla firm, szykujemy wsparcie dla gmin turystycznych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 14:07
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie tarczy PFR 2.0 - programu pomocowego dla firm poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa. Szef rządu zapowiedział także wsparcie dla gmin z południa kraju, które ponoszą straty z powodu obostrzeń epidemicznych i braku turystów.
rozwiń zwiń