X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

KGHM utrzyma nakłady inwestycyjne i zainwestuje w OZE. Zoptymalizuje też pracę kopalni Sierra Gorda

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 08:24
KGHM zakłada, że poziom nakładów inwestycyjnych (CAPEX) w 2021 r. utrzymany zostanie na poziomie 2 do 2,5 mld zł. Miedziowa spółka planuje też w utrzymanie stabilnej średniorocznej produkcji górniczej na poziomie 450 tys. ton miedzi w urobku oraz średniorocznej produkcji miedzi elektrolitycznej na poziomie 540 tys. ton.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Mateusz_Szymanski / shutterstock

Przyszły rok będzie kolejnym, w którym realizowana ma być Strategia KGHM na lata 2019-2023. Opiera się ona czterech obszarach rozwoju miedziowej spółki – elastyczności, efektywności, ekologii oraz e-przemyśle.

W 2021 r. KGHM zakłada, że w polskich kopalniach należących do spółki utrzymana zostanie średnioroczna produkcja górnicza na poziomie 450 tys. ton Cu w urobku. Z kolei średnioroczna produkcja miedzi elektrolitycznej ma być utrzymana na poziomie 540 tys. ton – poinformowała spółka.

Połowa zapotrzebowania energetycznego z OZE

KGHM z założenia utrzymuje poziom nakładów inwestycyjnych (CAPEX) na poziomie 2-2,5 mld zł.

– Na ten moment jest to realny i wystarczający poziom. Aktualnie trwają prace nad ostatecznym zatwierdzeniem budżetu na 2021 r. – przekazano w komunikacie.
Wśród przyszłorocznych inwestycji spółka wskazuje m.in. na rozwój alternatywnych źródeł energii. W ramach wielu przedsięwzięć z tego obszaru kontynuowany będzie projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej na terenie piaskowni "Obora" oraz budowy zespołu elektrowni fotowoltaicznych na terenie Huty Miedzi Głogów.


KGHM chce do 2030 r. połowę swojego zapotrzebowania energetycznego zaspokajać z własnych źródeł, w tym z OZE.

– W ciągu najbliższych 24 miesięcy planowane jest oddanie do użytku elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW, co w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów – czytamy w informacji.

Miedziowa spółka w przyszłym roku będzie też kontynuowała Program Udostępnienia Złoża, w ramach którego prowadzone są m.in. projekty: budowy Szybu GG-1, budowy Szybu GG-2 "Odra" czy budowy Szybu Gaworzyce.

– Wśród strategicznych inwestycji kontynuowanych w 2021 r. jest także Rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most" i Budowa Kwatery Południowej. Rozpoczęcie sukcesywnego deponowania odpadów na obiekcie zaplanowano na marzec 2021 r., a zakończenie budowy do czerwca 2022 r. – podkreślono.

praca pomoc para komputer 1200.jpg
Prof. Elżbieta Mączyńska: pandemia wymusiła cyfryzację gospodarkII etap prac poszukiwawczo-rozpoznawczych

KGHM poinformował także, iż w 2021 r. będą kontynuowane projekty eksploracyjne na terenie Polski, poza Zagłębiem Miedziowym.
– Mamy kilka rozpoczętych procesów koncesyjnych jak Bytom-Odrzański, Kulów-Luboszyce czy Retków, w którym jesteśmy już na etapie zrealizowanego otworu wiertniczego, w ramach II etapu prac poszukiwawczo-rozpoznawczych – wskazała spółka.


W przyszłym roku spółka zakłada też optymalizację portfela jeśli chodzi o zagraniczne aktywa. Program optymalizacyjny zmierzający do poprawy pracy kopalni oraz zakładu przetwórczego wprowadzany jest w chilijskim kompleksie Sierra Gorda. Jak podała spółka, w kopalni Sierra Gorda KGHM zbliżył się do zakładanego za trzy lata celu osiągnięcia minimalnego średniorocznego dziennego przerobu rudy na poziomie 130 tys. ton.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes KGHM: odpowiedzialność jest w DNA firmy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 07:00
- To, co nam od początku przyświeca w tej sytuacji wirusowej, sytuacji zagrożenia epidemicznego, to stworzenie jak najlepszych warunków bezpieczeństwa starając się jednocześnie utrzymać ciągłość działania firmy, czyli pogodzić bezpieczeństwo z interesem biznesowym - mówi w audycji w "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia prezes KGHM Marcin Chludziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus nie zaszkodził KGHM. Miedziowy koncern ze sporym zyskiem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:21
- Zważywszy na okoliczności, pandemię koronawirusa, ostatnie 9 miesięcy było bardzo dobre dla KGHM – mówił w czwartek prezes spółki Marcin Chludziński. Po 9 miesiącach 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM zanotowała wzrost EBITDA o 306 mln zł, do 4 mld 418 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGHM wspiera seniorów. Pomoc trafi do ponad 28 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:09
W ramach działań Solidarnościowego Korpusu Pomocy Seniorom KGHM Polska Miedź wesprze ponad 28 tys. osób na Dolnym Śląsku. Przygotowywane są paczki z darami, posiłki, środki ochrony osobistej i kartki świąteczne.
rozwiń zwiń