X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Święta to czas prezentów. Zobacz, ile wydajemy na zabawki

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:15
W okresie świątecznym na zabawki rodzice wydają przeciętnie 500 zł - podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Szacuje się, że 90 proc. zabawek jest w całości lub w części zrobiona z plastiku, przy czym w większości przypadków jest to plastik, który nie podlega recyklingowi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak podaje Instytut, w okresie świątecznym znacząco rosną wydatki rodziców na zabawki. "O ile w ciągu roku średnie miesięczne wydatki kształtują się na poziomie od 50 zł do 300 zł, to w okresie świątecznym na zabawki rodzice wydają przeciętnie kwotę 500 zł" - czytamy.

Okres przedświąteczny odpowiada za ok. 30 proc. rocznej wartości obrotów polskiej branży zabawkowej - wskazuje PIE.


galeria handlowa święta 1200 shutterstock.jpg
Wydatki na święta. Wiemy, ile pieniędzy zamierzają przeznaczyć Polacy

Nadal 90 proc. zabawek wykonanych jest z plastiku

W ocenie autorów analizy, choć rola zabawek w rozwijaniu funkcji poznawczych dzieci jest bezdyskusyjna, to produkty te mają negatywny wpływ na środowisko. Szacuje się, że 90 proc. zabawek jest w całości lub w części zrobiona z plastiku, przy czym w większości przypadków jest to plastik, który nie podlega recyklingowi - czytamy.

Jak wskazano, w przypadku wielu zabawek nie istnieją substytuty wykonane z naturalnych tworzyw. Z kolei tam, gdzie naturalne substytuty są dostępne, mamy do czynienia z wielokrotnie wyższą ceną, która zniechęca konsumentów.

Zabawki "żyją" krótko, a plastik… wiecznie

Tymczasem zabawki cechują się wyjątkowo krótkim cyklem życia i wiele z nich w krótkim czasie zostaje wyrzucona do śmieci - czytamy.


zabawki1200.jpg
Niebezpieczne piłki jo-jo. Inspekcja Handlowa kontroluje zabawki z ChinInstytut podaje, że w badaniu przeprowadzonym przez British Heart Foundation 47 proc. rodziców stwierdziło, że ich dzieci już po tygodniu tracą zainteresowanie zakupionymi zabawkami. Z kolei 28 proc. z nich przyznało, że wyrzuca zabawki, które są w dobrym stanie i działają. - Można przypuszczać, że podobnie jest w Polsce - ocenia PIE.

Według PIE, mimo kurczącej się grupy docelowej (dzieci do lat 12), sprzedaż zabawek w Polsce rośnie z roku na rok. Równocześnie 58 proc. rodziców zbadanych przez platformę MAM przyznaje, że kupuje dzieciom zabawki raz w miesiącu lub częściej. Na krótki cykl życia zabawek w znacznym stopniu wpływa moda.

Polski rynek zabawek wart jest 3 mld zł

Polski rynek zabawek w 2019 r. wart był ok. 3 mld zł. Biorąc pod uwagę, że średnia cena zabawki wahała się od 30 do 40 zł, można przypuszczać, że w ciągu roku sprzedaje się w Polsce od 75 mln do 100 mln zabawek. Większość z tej puli – niemal 78 proc. – jest importowanych z Chin - podaje Instytut.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus obniża świąteczne wydatki. Zobacz, gdzie Polacy planują największe cięcia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:37
W tym roku na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi na święta zamierzamy przeznaczyć średnio 1 318 zł, czyli o 29 proc. mniej niż rok temu - wynika z 23. edycji międzynarodowego badania Deloitte "Zakupy świąteczne 2020".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne prezenty: zobacz, ile na nie wydamy, gdzie chcemy je kupić

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:45
Co drugi Polak deklaruje, że mimo pandemii największą część świątecznego budżetu przeznaczy na prezenty - wynika z badania „Święta w czasie pandemii COVID-19”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy w internecie. Zobacz, jak się zmieniają trendy i co najczęściej kupują Polacy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:40
Pandemia zmienia zakupową mapę, również Polaków. "Wyrzuciła" nas ze stacjonarnych placówek, ma wpływ także na to, jak, co i dlaczego kupujemy w internecie - wynika z badań agencji marketingowej Inquiry.
rozwiń zwiń