X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Po polskich drogach jeździ 17 tys. elektrycznych aut osobowych. Lawinowo przybywa też takich autobusów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 08:18
Pod koniec listopada 2020 r. po polskich drogach jeździło ponad 17 tys. aut elektrycznych – wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Tylko w tym roku przybyło ich 8.125, co oznacza wzrost o 120 proc. rok do roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: welcomia/Shutterstock

Licznik elektromobilności tworzą Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Według najnowszego wskazania – na koniec listopada – w Polsce było zarejestrowanych łącznie 17.121 elektrycznych samochodów osobowych, z których 54 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (9.214 sztuk), a pozostałą część hybrydy typu plug-in (7.907 sztuk).

Rozwija się również infrastruktura ładowania

Liczba elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych w analizowanym okresie zwiększyła się do 757 sztuk. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada osiągnęła liczbę 8.734 pojazdów. Pod koniec ubiegłego miesiąca mieliśmy także w Polsce 418 autobusów elektrycznych, a przez jedenaście miesięcy bieżącego roku ich liczba zwiększyła się o 189 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. oznacza to zmianę o 286 proc. rok do roku.


Według twórców licznika, wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec listopada w Polsce funkcjonowały 1.324 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2.532 punkty). 32 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 68 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W listopadzie uruchomiono 30 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (58 punktów).

Wynik mógłby być jeszcze lepszy

Jak poinformował dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur, mimo pandemii COVID-19, liczba rejestracji osobowych samochodów elektrycznych od stycznia do listopada 2020 r. wzrosła o 120 proc., a sieć ogólnodostępnych stacji ładowania uległa powiększeniu aż o 36 proc. rdr.
– Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby programy wsparcia uruchomione przez NFOŚiGW były lepiej dostosowane do standardów rynkowych – ocenił szef Stowarzyszenia.


Licznik elektromobilności – aktualizowany przez PZPM i PSPA – dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Dane zostały opracowywane na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski samochód elektryczny coraz bliżej. Wiemy, gdzie będą powstawały Izery

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:22
Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera ma powstać w woj. śląskim, w Jaworznie - poinformowała spółka ElectroMobility Poland. Produkcja ma ruszyć w 2024 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już w 2024 roku powstanie pierwszy polski samochód elektryczny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:39
W pierwszej połowie 2021 roku w Jaworznie rozpocznie się budowa fabryki, w której produkowane będą polskie samochody elektryczne Izera. Wiadomo już, że pracę w nowym zakładzie znajdzie kilkanaście tysięcy osób. - Izera to będzie dobrej jakości samochód, który w niczym nie będzie odbiegał od samochodów konkurencji - mówi Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.
rozwiń zwiń