X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre informacje dla kierowców. Od dziś dostępna jest Południowa Obwodnica Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 13:34
We wtorek po południu kierowcy ruszyli nowymi odcinkami Południowej Obwodnicy Warszawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad otworzyła 15-kilometrowy odcinek obwodnicy, która jest częścią drogi ekspresowej S2. W czasie uroczystego otwarcia inwestycji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to jedna z największych i najnowocześniejszych inwestycji drogowych w kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Szef rządu zaznaczył, że warszawiacy czekali na nią kilkadziesiąt lat. Podkreślił też, że obwodnica będzie służyć lokalnym przedsiębiorcom i wpłynie na rozwój gospodarczy regionu. Dodał, że ta obwodnica to wyjście z infrastrukturalnego zakrętu w kierunku przyspieszonego rozwoju.

Posłuchaj
00:25 morr.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: inwestycja ma duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego (IAR)

Szef rządu mówił, że południowa obwodnica Warszawy to także atrakcyjna oferta dla inwestorów. Zaznaczył, że w trudnym czasie pandemii takie inwestycje przyczyniają się do ochrony miejsc pracy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział natomiast, że jest to jedna z największych inwestycji drogowych w kraju.

Posłuchaj
00:18 aada.mp3 Andrzej Adamczyk: to jedna z największych inwestycji drogowych w kraju (IAR)

Dłuższa obwodnica

Kierowcy mają do dyspozycji dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, a na moście po cztery pasy ruchu. Na trasę będzie można dostać się poprzez cztery węzły: Warszawa Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów oraz Lubelska. Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 kilometrów na godzinę. Drugim ograniczeniem jest zakaz poruszania się tym odcinkiem dla samochodów powyżej 3,5 tony.

Na węźle Lubelska kierowcy mogą wjechać z S2 POW na A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego i odwrotnie, korzystając z ponad 1,5 km trasy głównej łączącej ekspresówkę z autostradą. Udostępnione zostały również łącznice umożliwiające zjazd z S2 w kierunku Lublina. Zamknięte są natomiast łącznice zjazdowe i wjazdowe z węzła Lubelska w kierunku Zakrętu i odwrotnie, zarówno od strony Wilanowa, jak i Mińska Mazowieckiego. Bez zmian pozostaje organizacja ruchu na przyszłej S17 w obrębie węzła Lubelska, gdzie kierowcy korzystają z zachodniej jezdni w obu kierunkach. Jadąc od strony Lublina, można jednak wjechać łącznicą węzła na S2 POW w kierunku Wilanowa. Prace na węźle Lubelska zakończą się wiosną przyszłego roku.

Mostem przez Wisłę

Jednym z najważniejszych elementów otwartej dziś Południowej Obwodnicy Warszawy jest most na Wiśle.

Nowa przeprawa to dwa niezależne obiekty, o długości całkowitej ok. 1505,5 m każdy. Most nad nurtem Wisły ma długość 533,6 m, a dwie estakady nad terenami zalewowymi odpowiednio 342,8 m (po stronie Wilanowa) oraz 628,98 m (po stronie Wawra). Piesi i rowerzyści mogą korzystać z chodnika i ścieżki rowerowej po obu stronach mostu.

W nurcie rzeki znalazło się pięć podpór, z czego dwie wspólne z estakadami. Nowy most na Wiśle jest jedenastym w Warszawie, dziewiątym drogowym i drugim w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest też najdłuższą ze stołecznych przepraw.

1200_droga_shutterstock.png
Droga z Legionowa do Zegrza będzie miała dwie jezdnie. Umowa podpisana

Część obwodnicy przebiega przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Przez teren trasa S2 przechodzi dwoma estakadami o łącznej długości 552 metrów.
W sobotę wieczorem udostępniona została kierowcom nowa tzw. zawrotka. Oznacza to, że kierowcy mają dodatkową możliwość zjazdu z S2 w ulicę Puławską w stronę centrum. Wczoraj oddana została do ruchu kierowcom ulica Lanciego. Trwają prace zarówno pod, jak i na Ursynowie oraz na łączniach po zachodniej i wschodniej stronie tunelu.

Zaawansowanie prac na ursynowskim odcinku to ok. 89 procent. Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy czas na ukończenie robót wydłużono do końca marca 2021 roku. Powodem była między innymi długotrwała procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz proces zawierania umów z gestorami sieci. Kierowcy pojadą tunelem w II kwartale 2021 r., po zakończeniu odbiorów i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2 stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PolskieRadio24.pl, IAR, Aleksander Pszoniak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jazda autostradami i drogami ekspresowymi – o czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:00
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Aby ten szczególny czas spędzić z rodziną, część z nas wsiądzie w Wigilię do samochodów i wyruszy w trasę. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym podróż po autostradzie i drodze szybkiego ruchu będzie bezpieczniejsza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remont jezdni na A1. Kierowców jadących autostradą czekają spore utrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 18:04
- Od 21 grudnia będą poważne utrudnienia w ruchu na odcinku budowanej autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem - poinformował rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa pasy ruchu w każdą stronę. Umowa na budowę obwodnicy Wąchocka

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:01
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę obwodnicy Wąchocka w powiecie starachowickim. Kosztem prawie 280 milinów złotych powstanie ponad 11 kilometrowy odcinek trasy w standardzie drogi głównej przyspieszonej. Oznacza to, że kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a jezdnie będą od siebie odseparowane.
rozwiń zwiń