X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Globalny popyt na węgiel wzrośnie w 2021 r. o 2,6 proc.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:50
Globalny popyt na węgiel ma wzrosnąć w przyszłym roku o 2,6 proc. po rekordowym spadku spowodowanym pandemią w tym roku - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rasta777

Według Agencji to efekt ożywienia aktywności gospodarczej, powodującej zwiększenie zużycia energii elektrycznej i produkcji przemysłowej.

kwieciński pap1200.jpg
Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce

Popyt na węgiel energetyczny i hutniczy powinien wzrosnąć do 7432 mln ton w 2021 r. z 7243 mln ton w tym roku - podała paryska agencja w raporcie Coal 2020.

W 2020 r. 5-procentowy spadek zużycia węgla

Globalny popyt na węgiel spadł w tym roku o 5 proc. w wyniku ograniczenia jego zużycia spowodowanego ograniczeniem produkcji z powodu pandemii, podała IEA.

parlament europejski 1200.jpg
Redukcja emisji CO2 o 60 procent do 2030 roku? Komisja środowiska PE poparła pomysł

To nie oznacza jednak, że "czarne złoto" wraca na tron. Agencja szacuje, że w latach 2018-2020 globalne zapotrzebowanie na węgiel spadło o bezprecedensowe 7 proc., czyli 500 mln ton, z powodu pandemii i przechodzenia w przemyśle na czystsze źródła energii.

W ciągu dwóch lat największy spadek zużycia węgla od czasu II wojny światowej

- W tym czasie byliśmy świadkami największego spadku zużycia węgla od drugiej wojny światowej - powiedział dyrektor ds. Rynków energii i bezpieczeństwa IEA, Keisuke Sadamori.

Podczas gdy nawet Stany Zjednoczone i Europa mogą zobaczyć swój pierwszy wzrost zużycia węgla od prawie dziesięciu lat w przyszłym roku, popyt w 2021 r. nadal będzie odpowiadał poziomowi z 2019 r., a IEA spodziewała się, że zużycie węgla spadnie do 2025 r. i wyniesie około 7,4 miliarda ton.

Artur Sobon 1200.jpg
Soboń o polityce energetycznej: trzeba umożliwić odrębny rozwój aktywom niewęglowym

Do 2025 r. zużycie odnawialnych źródeł energii przewyższy zużycie węgla do produkcji prądu

Według Sadamori, odnawialne źródła energii prawdopodobnie przewyższą węgiel jako największe światowe źródło energii elektrycznej do 2025 r.

Miejsce węgla ma zająć gaz ziemny, ale węgiel szybko nie zniknie z elektrowni. Szczególnie na rynkach azjatyckich

 Podczas gdy gaz ziemny zająłby miejsce węgla jako drugiego co do wielkości źródła energii pierwotnej po ropie.

- Ale ponieważ popyt na węgiel nadal będzie się utrzymywał na stałym poziomie lub wzrośnie w kluczowych gospodarkach azjatyckich, nic nie wskazuje na to, że węgiel będzie szybko zanikał - dodał Sadamori. Przypomniał, że kluczowe rynki azjatyckie generują 75 proc. światowego popytu na węgiel.

Świat deklaruje ograniczenie emisji CO2

Węgiel jest głównym czynnikiem powodującym emisję CO2, a rządy na całym świecie zobowiązały się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w następnych dziesięcioleciach, w tym Chiny, które wyznaczyły cel przed 2060 r.

Reuter, jk

Czytaj także

Gospodarcze konsekwencje szybkiego odchodzenia od węgla. Konferencja EuroPower

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:50
Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala powiedział, że ścieżka dekarbonizacji, przewidziana w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, oznacza zmniejszenie mocy produkcyjnych o 70 procent w ciągu niespełna 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia tona węgla zostanie wydobyta w 2049 r. "Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 12:15
- Zgodnie z umową społeczną z branżą górniczą, ostatnia tona węgla zostanie wydobyta w Polsce do końca 2049 r. - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w TVP Info. Z kolei prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala oszacował, że na przestrzeni roku zapotrzebowanie na węgiel energetyczny zmniejszyło się o blisko 7 mln ton.  
rozwiń zwiń