X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Port Lotniczy Gdańsk prowadzi dwie duże inwestycje. Sytuacja lotniska – mimo kryzysu – jest stabilna

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:31
Mimo kryzysu w branży lotnictwa, wywołanego pandemią koronawirusa, sytuacja Portu Lotniczego Gdańsk jest na tyle stabilna, że nie grozi jej bankructwo ani utrata płynności finansowej. W ciągu trzech kwartałów 2020 r. gdańskie lotnisko obsłużyło prawie 1,5 mln pasażerów, rok wcześniej, w tym samym okresie – ponad 4,1 mln.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Thanakorn.P/ Shutterstock

- Rok 2020 dla branży lotniczej był i jest najgorszym rokiem od wielu dekad. Lotnictwo, co prawda, otrzymało dużą pomoc publiczną ze strony Unii Europejskiej i rządów poszczególnych państw, ale jest ona niewystarczająca. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa wiosną wstrzymano połączenia lotnicze na całym świecie. W Europie od marca do czerwca ruch lotniczy prawie zamarł. Latem było pewne ożywienie i odbicie, ale druga fala pandemii jesienią znowu przyniosła duże spadki w liczbie połączeń - mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk.


shutterstock lotnisko modlin free 2 1200.jpg
ZRPL: większość lotnisk regionalnych walczy o utrzymanie płynności finansowej

Dziura w budżecie do 100 mln zł

Tomasz Kloskowski podkreśla, że w spółce nie doszło do zwolnień pracowników, ani obniżki wynagrodzeń.

– Jesteśmy portem o dobrych i zdrowych podstawach, mamy zdolność kredytową i większą płynność finansową niż mniejsze lotniska. Mimo pandemii prowadzimy dwa duże procesy inwestycyjne, rozbudowujemy terminal pasażerski i budujemy biurowiec w ramach Airport City Gdańsk. Zbieraliśmy na to od dawna pieniądze i mamy pewne możliwości działania – wyjaśnia.

Dziura w budżecie Portu Lotniczego w Gdańsku w kolejnych latach wyniesie od 70 do 100 mln zł.

– I właśnie taką kwotę musimy pożyczyć w banku, by sfinansować trwające inwestycje i mieć środki na bieżącą działalność – dodaje szef Portu Lotniczego Gdańsk.

Lotnisko w Gdańsku przez czas zamknięcia – od połowy marca do czerwca – poniosło stratę w wysokości 37 mln zł. Z rządowej puli dla portów dostało 15 mln zł. Wcześniej lotnisko otrzymało również wsparcie z tarczy 4.0 w wysokości ok. 3 mln zł m.in. na utrzymanie miejsc pracy.

– Jeżeli znikną medyczne ograniczenia wjazdu i wyjazdu do poszczególnych krajów, to rynek lotniczy szybko się odbuduje – w ciągu 2-3 lat – ocenia Tomasz Kloskowski.


pll lot samolot stoi free shut 1200.jpg
Prezes ULC: rynek lotniczy odbuduje się do 2025 roku

Pierwszy kompleks biurowy na polskim lotnisku

Na gdańskim lotnisku trwa budowa biurowca Alpha, pierwszego z siedmiu planowanych obiektów kompleksu Airport City Gdańsk. Wiecha na obiekcie została zawieszona w połowie listopada. Budynek ma być gotowy w II kwartale 2021 r. Potem biurowiec czeka faza komercjalizacji. Koszt budowy biurowca to ok. 66 mln zł netto. Przedsięwzięcie jest finansowane z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao i ze środków własnych spółki.

Biurowiec będzie miał 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m2. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. W budynku znajdzie się 197 miejsc parkingowych. Biurowiec stanie między ulicą Słowackiego, a wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, naprzeciwko terminalu pasażerskiego T2.

Airport City Gdańsk będzie pierwszym kompleksem biurowym na polskim lotnisku. Będzie się składał z siedmiu budynków o charakterze biurowym, łączący funkcje usługowe, gastronomiczne i hotelowe.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Instytut Staszica: inwestycje infrastrukturalne pociągną w górę całą gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 14:17
Inwestycje takie jak CPK, prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, mogą w największym stopniu pobudzać gospodarkę i pomagać walczyć z bezrobociem - uważają eksperci Instytut Staszica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PAŻP: musimy przetrwać chude lata i odbudować transport lotniczy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 10:35
Koronawirus wymusił rewizję programu inwestycyjnego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, postawiliśmy na utrzymanie płynności finansowej agencji i ochronę miejsc pracy, m.in. wprowadzając oszczędności w bieżącym funkcjonowaniu - poinformował szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej pasażerów, więcej przesyłek. Lotnisko w Gdańsku podsumowało październik

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:45
Lotnisko w Gdańsku obsłużyło w październiku prawie 118 tys. pasażerów. To dobry wynik, mimo pandemii. W tym czasie rozwija się jednak rynek przesyłek lotniczych. Obecnie, gdańskie lotnisko ma ponad 30 aktywnych połączeń do 12 krajów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź bez połączeń rejsowych z powodu lockdownu w Anglii i Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 09:15
Od poniedziałku przez co najmniej dwa tygodnie z łódzkiego lotniska nie będzie latał żaden pasażerski samolot rejsowy. Ma to związek z zawieszeniem przez Ryanaira połączeń do Anglii i Irlandii z powodu wprowadzonego w tych krajach lockdownu.  
rozwiń zwiń