X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre wieści z gospodarki – produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 15:15
Wszystko wskazuje na no, że wywołane koronawirusem negatywne tendencje w gospodarce zaczynają się powoli odwracać – jak informuje GUS, w listopadzie produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,4% niż przed rokiem. W porównaniu z październikiem była jednak niższa o 1,6 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

W większości głównych grupowań przemysłowych w listopadzie br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych zwiększyła się o 9,4%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,7%, dóbr inwestycyjnych – o 7,3%, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 1,7%.

 Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 8,0%.

Wzrost produkcji objął 24 spośród 34 działów, w tym urządzeń elektrycznych – o 24,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,5 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 14,5 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,2 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 12,0 proc., pozostałego sprzętu transportowego – 10,7 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,7 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 8,9 proc.


fabryka samochodów 1200.jpg
Wysokie tempo produkcji w Polsce. Ekspert: to efekt popytu na krajowym rynku

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem 2019 roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 10,5 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 10,4 proc., metali – o 5,2 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,0 proc.

Ekonomiści: dołek z II kwartału dawno zasypany

Wyniki produkcji w listopadzie, pomimo zaostrzenia restrykcji, były znacznie lepsze niż oczekiwał rynek. Grudzień powinienem być jeszcze lepszy. Poza korzystnym układem dni roboczych wynikom będzie sprzyjać niska baza z ubiegłego roku i poprawa nastrojów u naszych największych partnerów handlowych - ocenili analitycy ING.

Naszym zdaniem skala spowolnienia gospodarki Polskiej w IV kwartale w związku z drugą falą Covid-19 będzie znacznie płytsza niż w II kwartale - napisali analitycy ING.

PR24, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobre informacje Eurostatu. Produkcja w Polsce i strefie euro zaczęła rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:26
Wszystko wskazuje na to, że najgorszy okres wywołany koronawirusem i zamykaniem gospodarek mamy za sobą. Jak informuje Eurostat, w sierpniu produkcja przemysłowa w strefie euro, w tym w Polsce, powróciła na ścieżkę rosnącą. Tyle że wciąż jest mniejsza niż przed rokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wiadomości z przemysłu. Produkcja we wrześniu ostro w górę

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 10:23
Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem jest większa o 15,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Są powody do zadowolenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:25
Według analityków GUS produkcja przemysłowa w październiku 2020 roku powiększyła się o 1,0 procent, licząc rok do roku oraz o 3,2 procent w porównaniu do września. Produkcja wzrosła w 19 działach gospodarki, co świadczy o powolnym powrocie polskiej gospodarki do stanu sprzed pandemii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie tempo produkcji w Polsce. Ekspert: to efekt popytu na krajowym rynku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 16:25
W październiku produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 3,4 procent w ujęciu rok do roku - poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat. To jeden z dwóch najwyższych wyników w Unii Europejskiej, a lepsze statystyki ma tylko Belgia. W całej UE produkcja przemysłowa w październiku zmniejszyła się o ponad 3 procent w ujęciu rocznym.
rozwiń zwiń