X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Europejskie porozumienie w sprawie wodoru. Polska podpisała dokument

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 09:04
Polska wraz z 22 europejskimi państwami podpisała porozumienie IPCEI w obszarze niskoemisyjnego wodoru, produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej. Celem inicjatywy ma być umożliwienie wykorzystania wodoru w transporcie, energetyce i przemyśle w Unii Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Mechanizm IPCEI (Important Projects of Common European Interest) to jeden z kluczowych mechanizmów nowej polityki gospodarczej UE, który ma na celu wspierać europejski przemysłu w strategicznie ważnych sektorach gospodarki. Polska aktywnie propaguje te inicjatywy, traktując je jako sposób na podnoszenie konkurencyjności europejskiego przemysłu względem państw trzecich. Inicjatywa w obszarze niskoemisyjnego wodoru jest drugim po IPCEI dotyczącym przemysłu bateryjnego przedsięwzięciem, w które zaangażowany jest nasz kraj.

Transgraniczna polityka przemysłowa

Projekty realizowane w wodorowym IPCEI będą dotyczyć zarówno fazy wytwarzania, dystrybucji i magazynowania wodoru, jak i opracowania technologii i systemów wykorzystania wodoru w tych trzech obszarach. Wodorowe IPCEI będzie obejmować zarówno projekty w fazie badań i rozwoju, pierwszego zastosowania przemysłowego, jak i rozwoju transgranicznej infrastruktury na masową skalę.


– Europejski przemysł musi stawać się coraz bardziej konkurencyjny, dlatego mechanizm IPCEI jest tak istotny dla prowadzenia transgranicznej polityki przemysłowej. To także sposób na wzmacnianie naszej suwerenności technologicznej. Co istotne, bez wykorzystania wodoru na szeroką skalę nie osiągniemy neutralności klimatycznej w sprawiedliwy sposób, więc popieramy rozwój tego obszaru, dzięki czemu sukcesywnie zwiększać się będzie nasza niezależność energetyczna i konkurencyjność gospodarki – uważa Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

energetyka1200.jpg
Polska i kraje bałtyckie będą połączone mostem energetycznym. Znamy szczegóły umowy


Zgodnie z planami odbudowy

Uzgodnione IPCEI wpisuje się w realizację działań przewidzianych w strategii wodorowej KE, zadania Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru, a także w krajowe cele zawarte m.in. w przygotowywanych Planach Odbudowy. Wśród państw, które podpisały porozumienie, znalazły się Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Hiszpania, Włochy, Francja, Chorwacja, Luxemburg, Węgry, Holandia, Norwegia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia, Szwecja.

Mechanizm IPCEI daje przedsiębiorstwom unikalną szansę na dofinansowanie ich projektu nawet do 100 proc. jego luki finansowej w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych. Jest to jednak mechanizm wymagający, dla firm planujących strategicznie i długodystansowo, dedykowany dla projektów strategicznych z perspektywy KE oraz z perspektywy rekomendujących je krajów członkowskich, projektów o wysokim poziomie innowacyjności, dużym znaczeniu dla gospodarki, angażujących w ich realizację inne kraje UE.

PolskieRadio24.pl, MRPiT, DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister klimatu: jeszcze w tym roku gotowy będzie projekt strategii wodorowej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:10
Wodór jako paliwo przyszłości to jeden z tematów poruszanych na rozpoczętej w Rzeszowie konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łatwe dla Polski nie będą". Ekspert o nowych celach polityki klimatycznej UE

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 21:01
- Nie mamy energetyki jądrowej, ani innych zastępczych źródeł, które mogłyby zapewnić energię elektryczną gdy nie grzeje słońce i nie wieje wiatr. Niestety, takich okresów, kiedy oba te źródła energii są nieczynne, w naszym klimacie jest dużo - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z "Tygodnika Solidarność" i portalu BiznesAlert.pl w odpowiedzi na pytanie o wyzwania przed Polską w kontekście nowych unijnych planów transformacji energetycznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i kraje bałtyckie będą połączone mostem energetycznym. Znamy szczegóły umowy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 10:45
Na niemal 720 mln euro opiewa umowa, którą operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA). Dofinansowanie dotyczy synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron inwestuje w zieloną energię. W woj. łódzkim koncern zbuduje farmę wiatrową

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 09:16
Grupa energetyczna Tauron, która w trzech kwartałach tego roku zwiększyła produkcję energii ze źródeł odnawialnych o ponad 40 proc., kupiła projekt kolejnej farmy wiatrowej, która do sierpnia 2022 r. powstanie w woj. łódzkim. 15 turbin wiatrowych dostarczy łącznie 30 megawatów mocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od nowego roku gaz będzie tańszy. Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 08:21
Od nowego roku za gaz zapłacimy o blisko 4,5 proc. mniej, prezes URE zatwierdził właśnie taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. To trzecia obniżka cen gazu, jaką zatwierdził Urząd dla gospodarstw domowych w ciągu roku. Stawki i opłaty abonamentowe pozostały na niezmienionym poziomie.
rozwiń zwiń