X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inflacja w listopadzie. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 10:25
Inflacja w listopadzie wzrosła licząc rok do roku (rdr) o 3,0 proc., a licząc miesiąc do miesiąca (mdm) powiększyła się o 0,1 proc. podał GUS. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły rdr o 3,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w listopadzie ceny rdr wzrosły o 3,0 proc., a mdm nie zmieniły się.  Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

Wzrost cen usług wyniósł 7,8% licząc rok do roku, a towarów 1,3%.

GUS wyjaśnia, że w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania, żywności oraz restauracji i hoteli podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,48 punktu procentowego, 0,47 punktu procentowego oraz 0,36 punktu procentowego.


Posłuchaj
00:22 Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego ocenia inflację w listopadzie Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego ocenia inflację w listopadzie

 

Niższe ceny dotyczyły transportu oraz odzieży i obuwia i obniżały wskaźnik o 0,42 punktu procentowego i 0,17 punktu procentowego.

Dane GUS o inflacji w ocenie PIE

Inflacja spadnie w I kwartale 2021 r., a na koniec 2021 r. ponownie powróci w okolice obecnych poziomów - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny(PIE). Jego analitycy szacują, że najniższy wynik CPI osiągnie w lutym - będzie jednak przekraczać 2 proc. rdr z uwagi na większy wzrost cen energii.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że dane GUS wskazują na nieco mniejszy wzrost cen żywności (2 proc. rdr). Zmiany te rekompensował jednak wzrost cen telekomunikacji, ubezpieczeń oraz usług hotelowych i gastronomicznych - dodali.


PIE spodziewa się, że "inflacja zanotuje spadek w 1 kwartale 2021 r.". "Szacujemy, że najniższy wynik osiągnięty zostanie w lutym – w tym okresie CPI dalej będzie jednak przekraczać 2 proc. rdr z uwagi na większy wzrost cen energii elektrycznej" - ocenił Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE.

Jak wskazał, złożą się na to dwa czynniki. Konsumenci zapłacą nową opłatę mocową. Dodatkowo Urząd Regulacji Energetyki (URE) zadecydował o podwyżce taryf dla gospodarstw domowych o 3,6p.p. "W efekcie wysokość rachunków gospodarstw domowych wzrośnie o około 10 proc." - zaznaczył.

PIE nadal prognozuje, że przez większość 2021 r. inflacja utrzymywać się będzie w przedziale 2,5-3 proc. rdr. "Krótkotrwałe przekroczenie poziomu 3 proc. będzie prawdopodobne w maju" - wskazał Rybacki. Dodał, że to efekt gwałtownego spadku cen paliw w 2020 r. z uwagi na brak mobilności; w rezultacie będzie zaburzony tzw. punkt odniesienia.

"Kolejnych okresów, kiedy CPI przekroczy 3 proc. spodziewamy się dopiero w 4 kwartale" - ocenił. Według niego przy "odbijającej aktywności gospodarczej dość prawdopodobne jest, że inflacja będzie oscylować bliżej górnej granicy celu inflacyjnego NBP na początku 2022 r." – ocenia Jakub Rybacki z PIE.


PR24/IAR/PAP/sw

Zobacz więcej na temat: gus inflacja GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o -1,6 proc. licząc rdr wobec spadku o - 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Polska gospodarka wciąż na pozycji mocnego gracza na tle znacznie większych spadków PKB w innych krajach UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopa bezrobocia bez zmian. Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:11
Stopa bezrobocia w październiku 2020 r. wyniosła 6,1 proc., czyli że nie zmieniła się od września - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła w październiku 1.018,4 tys. wobec 1.023,7 tys. osób we wrześniu. Oznacza to spadek o 5 tysięcy osób poszukujących pracy, licząc miesiąc do miesiąca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: w grudniu można spodziewać się wolniejszego tempa inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 15:26
W ujęciu rok do roku ceny wzrosną o ok. 2,7 proc. - szacuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort prognozuje m.in. zbliżone do listopadowego tempo zmian cen paliw i wolniejszy wzrost cen żywności.
rozwiń zwiń