X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska i kraje bałtyckie będą połączone mostem energetycznym. Znamy szczegóły umowy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 10:45
Na niemal 720 mln euro opiewa umowa, którą operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA). Dofinansowanie dotyczy synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Umowa, którą z Agencją podpisały PSE, Litgrid, AST i Elering to konsekwencja decyzji o dofinansowaniu z instrumentu CEF (Connecting Europe Facility) rozbudowy infrastruktury energetycznej, niezbędnej do synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z systemem kontynentalnej Europy CEN. Obecnie Estonia, Litwa i Łotwa wraz z Rosją, Białorusią i innymi państwami są częścią poradzieckiego systemu IPS/UPS.

Unia decyduje gdzie inwestować w energetykę 

Komitet Koordynacyjny CEF przyznał kluczowym projektom realizowanym w ramach synchronizacji maksymalne możliwe dofinansowanie, wynoszące 75 proc. ich całkowitej wartości.


energetyka stock 1200.jpg
Kraje bałtyckie wejdą do systemu energetycznego UE. Polska kluczowym łącznikiem


Największa część - 493 mln euro - wesprze budowę Harmony Link, podmorskiego kabla między Polską a Litwą. 166,5 mln euro posłuży do instalacji kompensatorów synchronicznych w Estonii, Litwie i Łotwie. Reszta dofinansowania trafi na modernizację infrastruktury przesyłowej w Polsce, niezbędną do zapewnienia stabilnej pracy połączonych systemów elektroenergetycznych.

Pieniądze z UE na energetyczny most 

Projekt synchronizacji to największy beneficjent środków z CEF. Operatorzy systemów przesyłowych z państw bałtyckich i Polski otrzymali blisko trzy czwarte całego tegorocznego budżetu na projekty z zakresu energetyki, wynoszącego łącznie 979,6 mln euro. Wcześniej projekty związane z synchronizacją otrzymały już 323 mln euro unijnego wsparcia. Zgodnie z harmonogramem synchronizacja systemów ma nastąpić z końcem 2025 roku.

PR24/PAP/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieniądze z UE na energetyczny korytarz z Polski do krajów bałtyckich. Znamy szczegóły planu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 11:50
Operatorzy systemów przesyłowych państw bałtyckich i Polski wnioskują o 1,2 mld euro unijnego dofinansowania na wsparcie tzw. drugiego etapu synchronizacji sieci energetycznych. Wniosek o dofinansowanie z instrumentu CEF został złożony we wtorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Łotwy: jest propozycja stanowiska krajów bałtyckich ws. Ostrowca

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 11:40
Komisja Europejska przygotowała propozycję wspólnego stanowiska w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu - powiedział w łotewskiej telewizji publicznej prezydent Łotwy Egils Levits. Kilka dni temu władze Litwy zwróciły się z prośbą do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o pośrednictwo w rozmowach z Łotwą i Estonią w kwestii zakupu prądu z Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Innowacyjności. Polska potrzebuje strategii wskazującej kierunki rozwoju energetyki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 14:05
Ekspertka z Ministerstwa Środowiska i Klimatu Ksenia Ludwiniak powiedziała podczas II Forum Innowacyjności, że w przypadku zwiększania celów redukcji emisji gazów cieplarnianych przez unijne instytucje nie zmienią się strategiczne kierunki, którymi powinien podążać polski sektor energetyczny.
rozwiń zwiń