X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Twardy" brexit może przynieść straty polskiej gospodarce. Wiemy, o jakie branże chodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 10:30
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski, w przypadku braku porozumienia z Wielką Brytanią, może być w największym stopniu poszkodowany, bo tradycyjnie cła dla tego sektora są średnio wyższe niż dla sektorów przemysłowych – uważa Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pracę w tej branży może stracić nawet 4 tys. osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ivan Marc

W odpowiedzi na poselską interpelację resort zaznacza, że dla wielu produktów w tym sektorze stawki celne będą na bardzo wysokim poziomie (tzw. kominy taryfowe). Takie stawki będą obowiązywały na przykład dla wyrobów tytoniowych, alkoholi, produktów mlecznych, cukru i produktów zawierających cukier.

W największym stopniu ucierpi eksport mięs

Z informacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że w przypadku Polski (dla której ok. 20 proc. eksportu do Wielkiej Brytanii to produkty rolno-spożywcze) według analizy sporządzonej na zlecenie rządu wyniki eksportowe będą zróżnicowane i zależne od poszczególnych grup towarowych.

– W scenariuszu braku porozumienia długoterminowy spadek eksportu do Wielkiej Brytanii szacowany jest od ok. 30 proc. do ok. 70 proc., przy czym w największym stopniu, biorąc pod uwagę wolumen naszego eksportu, ucierpieć może eksport mięs (w tym drobiu, w przypadku którego jesteśmy jednym z liderów eksportu na rynek Wielkiej Brytanii, mięsa wołowego oraz przetworów z wieprzowiny), a w mniejszym stopniu produktów rolnych wysoko przetworzonych – informuje resort.


zakupy sklep jedzenie żywność ceny 1200.jpg
Polska żywność ceniona na świecie. Eksportujemy jej coraz więcej

Restrykcje sanitarne i fitosanitarne

W odpowiedzi na interpelację napisano też, że według szacunków Polska byłaby krajem UE najbardziej dotkniętym spadkiem zatrudnienia w sektorze rolno-spożywczym na skutek bezumownego brexitu.

– Przy spadku o 10 proc. brytyjskiego popytu na produkty pochodzące z UE, w tym z Polski, zatrudnienie w tym sektorze w Polsce spadłoby o ponad 4 tys. osób, w tym aż 3/4 tego spadku wystąpiłoby w samym rolnictwie. Duży wpływ na konkurencyjność polskiego eksportu rolno-spożywczego do Wielkiej Brytanii będą miały także restrykcje sanitarne i fitosanitarne oraz przyszła polityka rolna Wielkiej Brytanii – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Dla polskiego eksportu rolno-spożywczego Wielka Brytania jest drugim (od 2007 roku) odbiorcą naszych towarów.


brexit 1200 pap.jpg
"Biznes powinien być gotowy na różne warianty". Resort finansów o brexicie

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozwój gospodarstwa. Rolnicy mogą dostać nawet 500 tys. zł dofinansowania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 11:11
Można otrzymać nawet pół miliona złotych dotacji na rozwój usług rolniczych. Rolnicy, którym sprawdziło się świadczenie usług rolniczych i chcą rozwinąć tę działalność, mają kolejną okazję na dofinansowanie. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" - tłumaczy Halina Szymańska, prezes ARiMR.
rozwiń zwiń