X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Mój prąd" powiązany z kryterium dochodowym? ClientEarth jako dobry wzorzec wskazuje USA

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:30
Rząd powinien, oprócz przedłużenia obowiązywania programu "Mój prąd", powiązać go z kryterium dochodowym, żeby wsparcie trafiało do osób, których nie stać na instalację OZE - podkreślono w raporcie przygotowanym przez ClientEarth. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przekonuje, że prosumenci zbiorowi pomogą Polsce w osiągnięciu większej redukcji emisji CO2.
Program Mój Prąd ma pomóc w produkcji energii elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych.
Program "Mój Prąd" ma pomóc w produkcji energii elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych.Foto: Pixabay

Raport zawiera analizę rozwiązań prawnych w zakresie prosumeryzmu zbiorowego funkcjonujących w Stanach Zjednoczonych, w tym tworzenia wspólnot energetycznych, wirtualnego bilansowana, czy wsparcia dla mieszkańców budynków wielolokalowych zmagających się z ubóstwem energetycznym.

panele słoneczne las zieleń 1200.jpg
Energetyka wiatrowa, biogaz, atom. Polska stawia na zrównoważony miks energetyczny

Współautor raportu Wojciech Kukuła, prawnik ClientEarth, zwrócił uwagę, że skorzystanie z doświadczeń USA jest bardzo interesujące zwłaszcza przy obserwowanym wzroście kosztów energii elektrycznej w Polsce (wprowadzenie opłaty mocowej od stycznia 2021 r.), a także przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię.

- Budowa energetyki obywatelskiej w Polsce wymaga nowych sprawiedliwych, przejrzystych oraz efektywnych mechanizmów regulacyjnych, wspierających inwestycje w zbiorowe instalacje OZE. W naszej ocenie istnieje możliwość nowelizacji polskiej ustawy o OZE w duchu rozwiązań sprawdzonych w USA - dodaje Anna Frączyk, analityczka ClientEarth, współautorka raportu.

Największe zainteresowanie występuje w miastach

W raporcie czytamy, że zliberalizowany powinien zostać funkcjonujący w Polsce od 2019 r. system wsparcia spółdzielni energetycznych. Po pierwsze, powinien zostać obniżony limit pokrywania z własnych instalacji zapotrzebowania na energię elektryczną. W USA ten limit wynosi do 51 proc. W Polsce to co najmniej 70 proc. Jak dodano, zwiększeniu powinien ulec górny limit mocy elektrycznej, który warunkuje wsparcie dla takiej spółdzielni. W Polsce jest to maksymalnie 10 MW. W Kalifornii z kolei istnieje możliwość wspierania wspólnotowych projektów solarnych o mocy 20 MW.

Autorzy raportu dodali, że należy znieść kryterium lokalizacji inwestycji. W Polsce wskazane są tereny wiejskie oraz wiejsko-miejskie. ClientEarth zwróciło uwagę, że największe zainteresowanie wspólnymi projektami fotowoltaicznymi występuje w miastach. Za Oceanem nie ma podobnych wymogów w tej sprawie co w naszym kraju. Organizacja dodała też, że system net-meteringu, czyli tzw. opustów powinien być w Polsce dostępny nie tylko dla prosumentów indywidualnych oraz spółdzielni energetycznych, ale także dla prosumentów działających grupowo (np. mieszkańców bloków).

"Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w USA. Alternatywnie, dla tego typu inicjatyw można by rozważyć wprowadzenie systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych tj. stałej ceny odkupu energii przez państwo, w określonym czasie. Takie rozwiązanie z dużym powodzeniem funkcjonuje w amerykańskim stanie Massachusetts" – czytamy w raporcie.

panele słoneczne free1200.jpg
Jak uzyskać dopłaty do energii ze słońca w ramach programu "Mój Prąd"

Warto zastanowić się nad modyfikacją programu

Fundacja wskazała, że wraz z postępującym urynkawianiem się odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza technologii fotowoltaicznej, polskie władze powinny rozważyć zmianę redystrybucji publicznych środków możliwych do przeznaczenia na transformację energetyczną. Według autorów pieniądze powinny trafiać w pierwszej kolejności do osób niemogących samemu sfinansować instalacji OZE. Zdaniem ClientEarth warto zastanowić się zatem nad modyfikacją programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd". Program – zdaniem Fundacji – powinien być kontynuowany, takie są zresztą zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ale przede wszystkim powinien on zostać powiązany z kryterium dochodowym. Podobnie się stało w tym roku w programie "Czyste powietrze".

Według ClientEarth w systemie prosumenckim rząd nie powinien także promować tylko fotowoltaiki, lecz jak jest to w Stanach, różne OZE – produkcję biometanu i zielonego wodoru. Dodano, że wsparcie finansowe należy także skierować do mniej dojrzałych rynkowo technologii, na przykład magazynów energii lub pomp ciepła.

Organizacja zachęca również do tego by umożliwić prawnie tworzenie regionalnych lub lokalnych celów OZE.

"W polskim systemie prawnym wprowadzenie takich rozwiązań leżałoby głównie w gestii samorządów lokalnych, ale można też wzorować się na przepisach art. 35-36 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, które obligują niektóre samorządy do posiadania minimalnego udziału niskoemisyjnych pojazdów w swojej flocie transportowej" - zauważono w opracowaniu.


PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotowoltaika jest "wschodzącą gwiazdą", ale rząd szykuje też ułatwienia dla energetyki wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:51
Rząd wspiera ekoenergię - pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi pozyskiwania energii wiatrowej, jednocześnie rośnie liczba prosumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: tempo powstawania i przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych dwa razy wyższe niż rok temu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 15:50
Na koniec 2020 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce sięgnie 375 tys., ich moc zainstalowana przekroczy 2,5 GW, a wyprodukują 1,5 proc. zużywanej w Polsce energii elektrycznej - szacuje Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej (SBF) POLSKA PV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces II edycji programu "Mój Prąd". Wsparcie trafi aż do 220 tys. prosumentów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 10:23
Program "Mój Prąd" okazał się ogromnym sukcesem. Zwiększony do 1,1 mld zł budżet został już wyczerpany, co oznacza, że wsparcie trafi aż do 220 tys. prosumentów, którzy już produkują energię elektryczną z instalacji PV. Nabór wniosków zostanie zamknięty 7 grudnia 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie za prąd według rzeczywistego zużycia. W Sejmie o zmianie przepisów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 16:55
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne. Dostosowuje on polskie prawo do unijnych przepisów. Chodzi o usprawnienie systemu pomiarów.
rozwiń zwiń