X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla trzech sprzedawców prądu. Będą podwyżki, ale niewielkie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 11:26
Gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót oraz Taurona zapłacą od 1 stycznia 2021 r. średnio o 3,5 proc. więcej za energię elektryczną - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Prezes URE zatwierdził taryfy trzem z czterech tzw. sprzedawców z urzędu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: west cowboy/ Shutterstock

Według Urzędu Regulacji Energetyki od nowego roku rachunki odbiorców energii z grupy G11 - w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej, średnio nieco poniżej 2 MWh rocznie - wzrosną o ok. 1,5 zł miesięcznie.

Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy - zaznaczył regulator.

W przypadku Enei, wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., dla PGE Obrót będzie to 3,6 proc., a dla Taurona Sprzedaż - 3,55 proc. Postępowanie w sprawie taryf czwartego ze sprzedawców z urzędu Energi Obrót - jest nadal prowadzone.

"Regulator stoi na straży tych procesów, dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym" – podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes URE Rafał Gawin.

farma wiatrowa offshore energia odnawialna free shut 1200.jpg
Tauron stawia na energetykę offshore. Jest deklaracja prezesa firmy


Jak poinformował Urząd, głównym powodem podwyżek był nieznacznie wyższy, niż uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowiązujących w 2020 r., poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G. Drugim czynnikiem był wzrost kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii zielonej oraz efektywności energetycznej.

Zmiany w rachunkach za prąd

Urząd Regulacji Energetyki przypomniał też o innych składnikach rachunku za energię elektryczną, które zmienią się lub pojawią od 1 stycznia 2021 r. Stawka opłaty OZE wzrośnie do 2,20 zł/MWh, stawka opłaty kogeneracyjnej spadnie do zera, bez zmian pozostaną stawki opłaty przejściowej.

Na rachunkach pojawi się natomiast opłata mocowa, z której finansowany będzie rynek mocy. Dla gospodarstw domowych jej stawka będzie zależeć od rocznego zużycia i wyniesie od 1,87 do 10,46 zł netto miesięcznie. Gospodarstwo o przeciętnym zużyciu zapłaci 7,47 zł netto miesięcznie więcej.

PolskieRadio24.pl, PAP, URE, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program "Mój prąd". Będzie dodatkowe 100 mln zł na dotacje na instalacje fotowoltaiczne

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 16:05
Wnioskodawcy wyczerpali już miliardową pulę programu "Mój prąd", ale podjęto decyzję o zwiększeniu środków na ten cel i przyjmowaniu wniosków do końca naboru, czyli do 18 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu. Urząd Regulacji Energetyki: w przyszłym roku nie będzie dużych podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 10:09
W przyszłym roku nie będzie drastycznych podwyżek cen prądu - uspokaja Urząd Regulacji Energetyki. Na rachunku za prąd pojawią się natomiast dwie nowe stawki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie za prąd według rzeczywistego zużycia. W Sejmie o zmianie przepisów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 16:55
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne. Dostosowuje on polskie prawo do unijnych przepisów. Chodzi o usprawnienie systemu pomiarów.
rozwiń zwiń