X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przedświąteczna sprzedaż bez konieczności zakładania firmy. Izba Administracji Skarbowej wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 11:40
W określonych sytuacjach można prowadzić przedświąteczną sprzedaż bez konieczności zakładania firmy - informuje poradnik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Poznaniu. Choć taka forma sprzedaży nakłada określone obowiązki na handlowców. Rodzi też dla klientów wiele wyzwań związanych z zakupami internetowymi, zwłaszcza na zagranicznych portalach.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Fiskus zwraca uwagę, że w czasie pandemii zakupy coraz częściej robimy przez internet, korzystając z zagranicznych portali zakupowych. Izba radzi, na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać i zamiast wymarzonego markowego produktu nie trafić na podróbkę.

"Jeśli kupujesz towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, musisz wiedzieć, że każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez KAS pod kątem bezpieczeństwa zawartych w niej towarów (zgodność z normami UE) oraz ochrony własności intelektualnej. Jeśli okaże się, że produkt, który kupiłeś jest podróbką, paczka jest zatrzymywana, a ty ponosisz konsekwencje" - ostrzega IAS. Wiąże się to z utratą pieniędzy i kupionego towaru.


celnicy1200.jpg
Oszustwa podatkowe w handlu tekstyliami. KAS: sprawa jest rozwojowa

"Najtańsze" nie bez powodu ? 

IAS apeluje, aby szczególnie uważać na oferty wyjątkowo tanie. Dużo niższa cena często może świadczyć o tym, że nie mamy do czynienia z oryginalnym towarem.

"Zanim klikniesz »Kupuję«, sprawdź też regulamin sklepu internetowego, aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem" - napisano. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność - radzi poznańska IAS.

Sposób wysyłki mówi o pochodzeniu towarów 

Administracja skarbowa radzi, by zwrócić też uwagę skąd jest wysyłany towar, czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE. W każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków.

"W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 euro, ale pamiętać trzeba także o innych podatkach" - czytamy.

Cztery wyjątki, gdy nie trzeba prowadzić firmy  

IAS wskazuje też na obowiązki związane z przedświąteczną sprzedażą np. ręcznie robionych ozdób świątecznych, stroików czy choinek. Można to robić legalnie i bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami podatkowymi możliwe jest to w czterech sytuacjach.

Pierwsza dotyczy sprzedaży runa leśnego. Jagody, grzyby, zioła rosnące dziko w lasach można sprzedawać bez płacenia podatku dochodowego pod warunkiem, że uzbieramy je sami lub z udziałem członków najbliższej rodziny. Zwolnieniu temu nie podlegają już jednak dochody ze sprzedaży innych pozyskiwanych z lasu roślin czy surowców (np. kory, igliwia, choinek).

Drugi przypadek obejmuje sprzedaż okazjonalną. To, jak tłumaczy IAS w Poznaniu, zwykle jednorazowa lub sporadyczna sprzedaż - najczęściej swojego majątku prywatnego np. ubrań, książek czy sprzętów domowego użytku.

"Jeśli sprzedawane przedmioty były w twoim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy, nie musisz rozliczać podatku od uzyskanego dochodu. Jeśli sprzedasz towar przed upływem pół roku, to zysk musisz opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36" - poinformowano.


warzywa owoce żywność 1200x660 free.jpg
Żywność i produkty rolne nie zdrożeją przez VAT. Matryca pozostaje na starym poziomie

Rolnicy i działalność nierejestrowana 

Trzeci przypadek dotyczy działalności nierejestrowanej. Wyjaśniono, że to taka forma działalności gospodarczej, w której można robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, a pomimo tego nie podlega się prawie żadnym obowiązkom (takim jak np. wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej CEIDG, czy rejestracja jako płatnik ZUS).

Ostatni przypadek możliwości sprzedaży bez konieczności rejestracji firmy obejmuje rolniczy handel detaliczny.

"Przepisy o rolniczym handlu detalicznym ułatwiają rolnikom sprzedaż produktów i żywności pochodzącej z własnych upraw lub hodowli odbiorcom bez pośredników. Działalność w takiej formie możliwa jest po uprzedniej rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii lub inspektora sanitarnego" - wyjaśniono.

Dodano, że ten rodzaj sprzedaży nie jest opodatkowany, o ile nie przekroczy się limitu 40 tys. zł rocznie. Jeśli przychody są wyższe – trzeba opłacić 2 proc. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba też prowadzić księgowość w uproszczonej formie (np. zeszytu). 

Kiedy trzeba zapłacić podatek ? 

Są jednak dwa warunki, które trzeba spełnić: w żadnym miesiącu kalendarzowym przychody nie mogą przekroczyć połowy płacy minimalnej (w 2020 roku - 1300zł); w ciągu ostatnich 5 lat (60 miesięcy) nie była prowadzona firma.

"Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia z płacenia podatku od dochodów, jednak formalności z tym związane są ograniczone do minimum, a koszty i przychody rozlicza się tylko raz w roku w ramach zeznania PIT-36" - podkreśla Izba w poradniku.


PR24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolnicy mogą sprzedawać swoje przetwory bez podatków. Ustawa o sprzedaży bezpośredniej weszła w życie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 20:28
Rolnicy mogą już łatwiej sprzedawać swoje wyroby, w tym przetwory. Zapewnia to ustawa o sprzedaży bezpośredniej. Jej przepisy weszły w życie wczoraj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów: nowe stawki VAT korzystne dla konsumentów i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:00
Dziś weszły w życie przepisy, które mają ujednolicić stawki VAT. Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego nowa matryca uprości życie przedsiębiorcom i przyniesie oszczędności konsumentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe i średnie firmy łatwiej rozliczą VAT. Resort finansów wprowadza pakiet SLIM VAT

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:51
Ministerstwo finansów zapowiada uproszczenie rozliczania podatku VAT przez małe i średnie firmy. Nowe rozwiązania pod nazwą SLIM VAT to pakiet ułatwień – m.in. proste fakturowanie i ułatwienia dla eksporterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd ma pomysł na uszczelnienie podatków. Chodzi o spółki komandytowe

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 18:52
O kolejnych rządowych pomysłach na uszczelnienie systemu podatkowego oraz walkę z optymalizacją mówił w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń