X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier: programy pomocowe dla firm są gotowe, czekamy na zgodę KE

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 14:00
- Jesteśmy gotowi z naszymi programami pomocy dla przedsiębiorców, ale część wymaga notyfikacji i zgody Komisji Europejskiej - tłumaczył podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na wsparcie można przeznaczyć więcej środków, ale "blokuje nas unijna regulacja de minimis". Szef rządu zapowiedział, że w przypadku pogorszenia się sytuacji rynkowej pomoc będzie rozszerzana.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: KPRM/Adam Guz

Premier w czasie konferencji w siedzibie firmy Polmet Display był pytany, dlaczego nie ruszyła jeszcze pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych m.in. II falą pandemii. Mateusz Morawiecki wskazał, że część tej pomocy wymaga notyfikacji i zgody Komisji Europejskiej. - Po stronie KE następuje, niestety czasami, długotrwały czas odpowiedzi - stwierdził.

Dodał, że z kolei mechanizm de minimis powoduje, że niektóre firmy, które już dostały wiosną maksymalną kwotę dotacji, ok. 4 mln zł, nie mogą otrzymać dzisiaj pomocy ze względu na przepisy UE.

- Moglibyśmy przeznaczyć więcej środków, ale blokuje nas unijna regulacja de minimis - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że rząd "bombarduje telefonami i komunikatami KE". - Prosimy, o jak najszybszą odpowiedź, bo my z naszymi programami jesteśmy gotowi - zaznaczył.

warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
Polska może wyjść z kryzysu w lepszym stanie niż inne kraje. Znamy nowy raport OECD

Mateusz Morawiecki zapewnił, że dla przedsiębiorców, tych branż, "które rzeczywiście najbardziej cierpią", a są to branże: hotelarstwo, gastronomia, turystyka rozrywka, kultura, zostaną zastosowane mechanizmy pomocowe z mocą wsteczną, czyli od 1 listopada.

- Tak żeby już skompensować m.in. składkę ZUS czy postojowe dla pracowników - wskazał.

Możliwość rozszerzenia pomocy

Premier podkreślił także, że jesienna pomoc covidowa trafi do mikro, małych, średnich i dużych firm. Wskazał, że do tych pierwszych ma trafić 3-4 mld zł, dla małych i średnich firm - ok. 7 mld zł, a dla większych - ok. 25 mld zł.

- Jeżeli te 35 do 40 mld zł nie wystarczy po to, żeby utrzymać większość przedsiębiorców przy życiu, utrzymać płynność, żeby zareagować na ten szok popytowy, podażowy, porwanie łańcuchów dostaw, będziemy niewątpliwie uruchamiać kolejne środki - zadeklarował szef rządu.

Według Mateusza Morawieckiego rząd jest na to gotowy, ponieważ skutecznie uszczelniono system podatkowy. Jak mówił, mafie VAT-owskie, które "okradały Polskę, są w odwrocie". - Dlatego sytuacja budżetu państwa po listopadzie jest lepsza, niż to wcześniej zakładano - dodał.

- Nie wiemy do końca, jak sytuacja będzie się układać w styczniu, w lutym. Jeżeli będzie gorzej, będziemy na pewno zwiększać nasze programy - zapewnił szef rządu.

2021 rokiem odrabiania strat

Premier apelował jednocześnie o to, aby jak pojawi się w Polsce szczepionka na koronawirusa, to żeby z niej skorzystać. Jak mówił, ona nie tylko ma chronić nasze zdrowie i życie, ale również miejsca pracy.

Szef rządu podkreślał, że rząd będzie chciał wypracować "jak najlepsze pozycje startowe" w roku 2021 m.in. dla eksportu. Zapewniał, że prowadzi konsultacje i rozmowy z przedstawicielami przedsiębiorców.

Posłuchaj
00:23 prmm.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: nasz kraj ma obecnie drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej (IAR)

Dodawał, że licząc wszystkie instrumenty wsparcia udało się uratować "około pięciu milionów miejsc pracy".

- To jest ta najlepsza wiadomość, którą możemy pokazać na tle Unii Europejskiej - mamy drugie najniższe bezrobocie w całej Unii - mówił Mateusz Morawiecki. - W tej nierównej walce będziemy razem z przedsiębiorcami - zapewniał premier.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Prezydent podjął decyzję ws. niedzieli handlowej 6 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 09:08
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. zezwoli na handel w najbliższą niedzielę, czyli 6 grudnia - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Dodatkowa niedziela ma np. zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w okresie przedświątecznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska może wyjść z kryzysu w lepszym stanie niż inne kraje. Znamy nowy raport OECD

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 11:08
Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: o powrocie gospodarki na ścieżkę wzrostu zdecydują konsumpcja i uproszczenia w prawie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 11:54
- Jeśli uda nam się wrócić do stanu gospodarki sprzed pandemii na koniec przyszłego roku, to będzie to dobra sytuacja. Wiele zależy od konsumentów - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha szczególnie ważne jest uproszenie prawa i procedur administracyjnych, żeby inwestorzy mogli mieć pewność stabilnych przepisów na lata. Wtedy możemy wyjść z kryzysu nawet szybciej niż w IV kwartale 2021 r
rozwiń zwiń