X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kilkadziesiąt wydarzeń, tysiące uczestników. Za nami GovTech Festival - pierwsze takie wydarzenie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 09:10
Kilkadziesiąt wydarzeń, w tym webinaria, hackathony i konkursy, oraz tysiące uczestników - tak wyglądał GovTech Festival, czyli trwający miesiąc cykl inicjatyw online, w których udział mógł wziąć każdy zainteresowany. Uczestnicy hackathonów i konkursów otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości prawie 600 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

Przez cały listopad codziennie organizowane były wydarzenia, które miały na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Uczestnicy hackathonów i konkursów, organizowanych w ramach GovTech Festival, otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości prawie 600 tys. zł. Efektem współpracy organizatora festiwalu, czyli GovTech Polska, z Lasami Państwowymi, będzie także powstanie unikatowego Lasu GovTech Festival, który posadzony zostanie na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi i będzie liczył 10 ha.

Pod patronatem Internet Governance Forum

– Za nami listopad pełen cyfrowych aktywności. GovTech Festival, czyli pierwsza edycja naszego autorskiego pomysłu na edukację, podnoszenie kompetencji cyfrowych społeczeństwa i walkę z cyfrowym wykluczeniem, odniosła ogromny sukces. Dzięki współpracy z naszymi partnerami wypełniliśmy festiwalowy kalendarz wydarzeniami, spośród których każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, mógł wybrać coś dla siebie. Uczyliśmy się korzystania z e-narzędzi oferowanych przez administrację i obsługi platform zakupowych, walczyliśmy z fake newsami, programowaliśmy cyfrowe rozwiązania dla miast, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, dyskutowaliśmy na tematy związane z funkcjonowaniem w świecie online – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech.


GovTech Festival rozpoczął się 6 listopada inauguracyjnym webinarium na temat branży gamingowej w Polsce i na świecie pod patronatem Internet Governance Forum, które jednocześnie było zapowiedzią maratonu programowania gier zorganizowanego w ostatni weekend miesiąca. GovTech Festival to wydarzenia główne i wydarzenia organizowane przez partnerów. Do głównych wydarzeń festiwalu, odbywających się w listopadowe weekendy, należały: #FakeHunter Challenge, Hackathon dla Miast, HackYeah oraz Game Jam.

#FakeHunter Challenge i Hackathon dla Miast

13-15 listopada w ramach GovTech Festival odbył się #FakeHunter Challenge, czyli konkurs organizowany przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska, polegający na wyszukiwaniu fake newsów. W konkursie wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy przez 3 dni zgłosili ponad 2 tys. fałszywych informacji funkcjonujących w przestrzeni publicznej. #FakeHunter Challenge towarzyszyły wejścia na żywo ze studio, podczas których w gronie dziennikarzy, naukowców i artystów dyskutowano na temat zjawiska dezinformacji. Wszystkie dyskusje dostępne są na stronie internetowej konkursu.


20-22 listopada zorganizowany został maraton programowania rozwiązań dla czterech miast, które zostały wybrane spośród 30 samorządów zgłoszonych do udziału w projekcie. Przez 48 godzin prawie 200 programistów z całej Polski projektowało narzędzia cyfrowe dla Chełma, Stargardu, Zduńskiej Woli i Świdnika. Jury wyłoniło cztery najlepsze rozwiązania, a zwycięskie zespoły otrzymały po 30 tys. zł oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie. Hackathon dla Miast zorganizowany został przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z GovTech Polska.

HackYeah, Game Jam, HackJunior

27-29 listopada odbyła się wirtualna edycja największego stacjonarnego hackathonu w Europie – HackYeah, która w tym roku była jednym z głównych wydarzeń GovTech Festival. Nad rozwiązaniami kilkunastu wyzwań, zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, instytucje publiczne i prywatne firmy, przez 40 godzin pracowało ponad 1,5 tys. programistów. Łączna pula nagród w tej edycji HackYeah wyniosła ponad 435 tys. zł.


Częścią tegorocznej edycji był także Game Jam, czyli maraton programowania gier zorganizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu wspólnie z GovTech Polska. Zwycięskie zespoły, które zaprojektowały grę w kategorii wybranej w głosowaniu internautów, otrzymały nagrody o łącznej wartości 60 tys. zł, a dzięki Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zdobywcy nagrody głównej otrzymali także możliwość wyjazdu na wystawę Expo do Dubaju.
27 listopada w ramach GovTech Festival odbył się również finał i rozstrzygnięcie HackJunior, czyli konkursu dla uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, którego celem było promowanie wykorzystania nowych technologii w nauce oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Zadanie polegało na stworzeniu narzędzia edukacyjnego z elementami robotyki, programowania lub wykorzystania nowych technologii. Szkoły reprezentowane przez zwycięskie zespoły otrzymały tablety, a każdy uczeń biorący udział w wyzwaniu – specjalny certyfikat uczestnictwa w HackJunior.


Cyfrowy Wolontariusz i Las GovTech Festival

GovTech Festival to także promocja cyfrowych aktywności poprzez inicjatywę Cyfrowego Wolontariatu. Dzięki temu przedsięwzięciu każdy mógł nie tylko rozwijać swoje cyfrowe umiejętności i pomagać w tym innym, ale także, dzięki współpracy GovTech Polska z Lasami Państwowymi, przyczynić się do odnowienia lasu na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Za każde zgłoszenie się do pomocy seniorom w podnoszeniu ich cyfrowych kompetencji w ramach akcji #WspierajSeniora oraz wypełnioną ankietę dotyczącą cyfrowych aktywności, Lasy Państwowe zasadzą w imieniu uczestników kolejne drzewa na terenach dotkniętych klęską żywiołową, tworząc w ten sposób Las GovTech Festival. Uczestnicy mogli ponadto sami zagłosować na nadleśnictwo, na którego terenie ich zdaniem las powinien zostać odbudowany w pierwszej kolejności. Najwięcej głosów zdobyło Nadleśnictwo Rytel i właśnie tam wiosną leśnicy posadzą ok. 70 tys. drzew na terenie 10 ha.


Inicjatywa Cyfrowego Wolontariatu jest częścią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, którego głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. W listopadzie rozszerzono ją o możliwość zgłoszenia chęci pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u seniora. Poprzez akcję #WspierajSeniora każdy może pomagać innym w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez Internet.

Pod patronatem premiera

GovTech Festival zorganizowany został przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i odbywał się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Partnerami strategicznymi GovTech Festival byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Prasowa, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Lasy Państwowe, Allegro oraz Play.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Czytaj także

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? Oto 5 sposobów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:30
Pandemia koronawirusa wymusiła na nas, czy tego chcemy czy nie, jeszcze większe zaangażowanie w wirtualnym świecie. Do internetu przenieśliśmy wszystko: pracę, szkołę i spotkania z bliskimi. Nasze życie stało się jeszcze bardziej cyfrowe. W całym tym szaleństwie nie powinniśmy jednak zapominać o jednym - o naszym bezpieczeństwie. Czy na co dzień robimy wszystko, aby uniknąć kuszenia losu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpis elektroniczny - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 15:10
W programie sprawdzimy m.in. jak używa się tzw. podpisu elektronicznego i czy po pandemii będzie on równie popularny, jak jest teraz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpis elektroniczny - czy jest bezpieczny i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 11:11
Podpis elektroniczny w czasie pandemii wydaje się doskonałym sposobem, by załatwić wszelkie sprawy urzędowe. Jak się okazuje są dwa rodzaje e-podpisów, co się za nimi kryje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

KPRM: e-usługi coraz popularniejsze. Portal gov.pl odwiedziło w listopadzie ponad 13,5 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 19:03
Profil zaufany, czyli bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internetowych serwisach administracji, założyło już ponad 8,5 mln Polaków, z czego niemal cztery miliony w tym roku - poinformowała KPRM.
rozwiń zwiń